Jump to content

molim pomoc - invalidska mirovina ili nesto?


barbaM

Preporučene objave

Postovani,

 

molim za savjet sto i kako eventualno napraviti u mom slucaju.

Imam 41 godinu, sudionik sam DR od 1991 u nekoliko navrata (1991, 1992 i 1993 god). Prvi put sam hospitaliziran 1992 god (s dijagnozom psyhosis acuta), a zatim 1999 (f.20). Trenutno idem na psihoterapiju, zadnjih par mjeseci i lijecnik potvrduje djelomicnu reemisiju. Ne pijem lijekove 2 godine

Kad sam unovacen u jesen 1991 to je bilo neposredno s faxa prakticki, u to vrijeme sam nesto preko ljeta radio. Kasnije sam imao problema s zaposlenjem i do danas, jer mi je priican problem okruzenje nepoznatih ljud i krajnja nesigurnost. Ove sam godine radio na ugovor 3 mjeseca, izvan struke i to nisam produzio. Tesko mi je jer sam u dobi koja nije atraktivna vise za zaposlenje, a zaposlenje samo po sebi mi je problem iz gore navedenh razloga.

Imam status HB i nositelj sam Spomenice DR, nisam nikada koristio bilo kakvo pravo, kao prvo smatrao sam da cu stabilizirati svoje okolnosti a sad me vec panika hvata od godina i neizvjesnosti

 

Da li imam prav na invalidsku mirovinu, pitam ovako anonimno preko foruma jer u stvarnosti je dovoljna stigma s kojom zivim da bih pitao oko sebe,a ne zelim nikome biti na teret. Isto tako mi je mucno potezati svoj braniteljski status jer je to pitanje moje duznosti a s druge strane do ratnih okolnosti nisam imao nikakvih problema u zivotu pa ni psihickih.

Konkretno, zanima me za Zadar, gdje se to tamo ide? Na mirovinsko? Gdje?

Unaprjed zahvaljujem

barbaM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U istoj situaciji je bilo mnogo nas,većina koje ja poznajem, i koji su moja populacija, je iz nekog državnog aparata,(vojska ,policija) izlazila iz sistema radi tegoba koje su onemogućavale daljnji rad u tim službama,a ljudi su našli uporište u zakonu o braniteljima,te odlučili krenuti u dokazivanje svojih prava i realiziranje mirovinskih obaveza države prama njima.....Osobno ja sam proveo 15 god u uniformi,i cijeli rat...i svi imamo ovakve probleme kao ti...najvažnije je krenuti...mislim da se moraš prvo obratiti svojoj odabranoj doktorici/ doktoru opća medicine...ona/on zna put kojim papiri moraju krenuti...ako slučajno ne pokazuju volju...promijeni doktora...samo ću ti reći kako sam ja krenuo...morao sam ići na bolovanje...dalje ide automatizmom...nakon 6mj ides na procijenu radne sposobnosti...i ako je sve u redu ...počneš dobivati predujam invalidske mirovine...ali samo ako je to to...ima još nešto ..u županijskom uredu za društveni rad..mislim da se tako zove postoje uredi i ljudi za HRVI...nažalost država je dala nepravedan rok za podnošenje prijava do 12..1995..pa je to malo kasno za tebe ...ali raspitaj se u svakom slučaju tamo...možda su uveli neke nove opcije...puteve...dakle kod doktorice...i redovno na kontrole kod specijaliste....dalje će te sistem voditi sam...uz krv...i suze kao i mi svi...pozdrav i sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sam dobro preveo tvoju dijagnozu onda je to psihoza. osobno poznajem branitelja sa tom dijagnozom on je ostvario mirovinu i to dosta visoku ali nikakvi novac mu nemože nadoknaditi zdravlje i obitelj kaj ga je napustila.ujedino u mirovinu je ušao prije 2 godine.a zahtjev predao još prije skoro 4 godine.mislim da bi morao kako ti je gore kolega napraviti bolovanje ali i doktora promjeniti ako ti je bolest uzrokovano zbog rata,a on ti to nije dao savjet da učiniš.put do stjecanja prava biti če ti sigurno malo duži nego da si predao papirologiju do 31.12.2005.ali možda uspiješ.prolaziti češ sigurno mnoge komisije pa zato kao što sam naveo put ti je trnoviti...pozdrav frende....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija