Jump to content

dohrana roditelja i nasljedstvo


sale60

Preporučene objave

Poštovani,

Ovih dana žustro se Vodi rasprava u našoj obitelji oko oporuke odnosno nasljedstva. Ukratko, radi se o ovome. Moji roditelji su zajedno sa moje dvije sestre izgradili stan u njihovim kućama (dvojni objekt) u kojem će živjeti kada budu stari i nemoćni.

Taj stan je dio objekta i na vlasničkom listu nije izdvojen kao zasebna jedinica a u vlasništvu je mojih sestara. To znači da će roditelji jedan dio života provesti u zajedničkom kućanstvu sa mojim sestrama. S obzirom na tu činjenicu da li moje sestre prilikom ostavinske rasprave nakon smrti mojih roditelja mogu potraživati veći dio nasljedstva iako ne postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju i obrnuto što ako postoji takav ugovor, a ja neznam za njega? Da li je oporuka roditelja u ovom slučaju jači instrument zaštite mojih interesa od ugovora o doživotnom uzdržavanju koji bi eventualno bio sklopljen sa mojim sestrama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Svoj djeci pripada po zakonu jednaki dio.

Ali čl. 125 Zakona o nasljeđivanju vam propisuje razloge za nedostojnost nasljeđivanja, pa tako i povredu obveze uzdržavanja prema ostavitelju. To znači da bi sestre u parnici morale dokazivati te okolnosti da bi vi bili prooglašeni nedostojnim i lišeni nasljedstva.

Osim toga, čl. 75 propisuje da potomak koji je s ostaviteljem živio u zajednici može može tražiti izdvajanja svog doprinosa zbog kojeg se povećala vrijednost ostaviteljeve imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mislim da ste postavili pitanje o imovini roditelja općenito, a ne samo o stanu. Ono što je Notarica napisala o stanu je tako, a što se tiče ostale imovine, ukoliko nema ugovora o doživotnom uzdržavaju te ako nema oporuke, nasljedstvo se dijeli medju nasljednicima ovako: kao bracna stecevina, pola imovine ostaje bracnom drugu ako je ista stecena u braku, a druga polovica dijeli se na jednake dijelove medju bracnim drugom i djecom. Ukoliko postoji pravovaljana oporuka, nasljedstvo se dijeli na nacin specificiran u istoj. Ako postoji ugovor o dozivotno uzdrzavanju, imovina izravno prelazi u vlasnistvo osobe koja je sklopila s pokojnikom taj ugovor, te nema ostavinske rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru. Ali nije mi jasno ovo sa ugovorom o doživotnom uzdržavanju. Da li to znači da ja kao treće dijete sa kojom nije sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju nemam pravo na nikakvo nasljedstvo ili bar na nužni dio ostale imovine mojih roditelja?

marija_1495 je napisao:

Mislim da ste postavili pitanje o imovini roditelja općenito, a ne samo o stanu. Ono što je Notarica napisala o stanu je tako, a što se tiče ostale imovine, ukoliko nema ugovora o doživotnom uzdržavaju te ako nema oporuke, nasljedstvo se dijeli medju nasljednicima ovako: kao bracna stecevina, pola imovine ostaje bracnom drugu ako je ista stecena u braku, a druga polovica dijeli se na jednake dijelove medju bracnim drugom i djecom. Ukoliko postoji pravovaljana oporuka, nasljedstvo se dijeli na nacin specificiran u istoj. Ako postoji ugovor o dozivotno uzdrzavanju, imovina izravno prelazi u vlasnistvo osobe koja je sklopila s pokojnikom taj ugovor, te nema ostavinske rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija