Jump to content

Spis se prosljeđuje HZMO-a - Zagreb


udovica

Preporučene objave

Molim nekog da mi odgovori, danas sam bila na pregledu kod ovlaštenog vještaka hzmo-a i on ne zaokružio da moj predmet prosljeđuje povjerenstvu HZMO-a u ZG. mene zanima šta to znači, mislim da je moj predmet trebao ići u MOBIMS - ZG, jer sam podnijela zahtjev za obiteljsku mirovinu ali kako nemam 40 godina treba mi se utvrditi opća nesposobnos za rad, naznam dali je moj predmet prosljeđen na pravu adresu, kakav je postupak ona mi ništa nije rekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proslijeđen je na pravo mjesto,kod vas se prvo mora utvrditi postojanje opće nesposobnosti za rad (budući da nemate navršenih 40 godina života i ne ispunjavate uvjete za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu) i tu reviziju obavlja stručno povjrenstvo HZMO ,a tek kad se utvrdi postojanje opće nesposobnosti za rad donijet će se rješenje o priznavanju prava na obiteljsku mirovinu-ako imate utvrđen status člana obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja prema odredbama ZOPHBDR ili eventualno ZOMO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala,takđer sve najbolje povodom blagdana..ovako-ako se utvdi opća nesposobnost rješenje o priznavanju prava na mirovinu donosi HZMO.Važn je da imate utvrđen status člana obitelji smrtno stradalog branitela(od MOBMS)ili pravo na obiteljsku invalidninu-samo u tom slučaju se može priznati pravo prema ZOPHBDR-inače po ZOMO.Ako se prizna po ZOPHBDR prije isplate mora rješenje o priznavanju prava još ići na reviziju MOBMS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako ja imam rješenje o pravu na obiteljsku invalidninu te nesposobnost za rad koje je bilo na godinu i pol te sam to pravo izgubila 30.11. 2007. te su mi novi nalazi otišli u zg te očekujem ponovo poziv za komisiju, dali u slučaju da ja ponovo prođem tu komisiju i dobijem nesposobnos za rad i pravo na obiteljsku invalidninu na neki određeni rok tko tada donosi rješenje o obiteljskoj mirovini i dali nakon mirovinskog ono ide na reviziju u ministars.hrv.br.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je sve ok i dio procedure kako mora ići.Ti ne isounjavaš uvjete za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu jer nemaš potrebne godine starosti i u tom slučaju obiteljsku mirovinu možeš ostvariti samo ako se kod tebe utvrdi da si nesposobna za rad.Vještak je to očito utvrdio(da nije ne bi ni slao na to povjerenstvo za reviziju,nego bi već dobila rješenje da ti se zahtjev odbija)znači,čim je poslao tamo utvrdio ti je postojanje opće nesposobnosti(doduše,može se revizija ne složiti sa tim ali ne vjerujem,u praksi je to jako rijetko).Znači,sad kad se vrati sa revizije spis ide u rad referentu koji će te tražiti da dostaviš status člana obitelji smrtno stradalog branitelja ili rješenje kojim ti je priznato pravo na obiteljsku invalidninu- ako to imaš priznat će ti se pravo na obiteljsku mirovinu po zakonu o pravima branitelja ali kad se donese to rješenje prije nego krene isplata mora ići na reviziju ministarstva branitelja (koje uvijek da suglasnost) a da slučajno nemaš status člana obitelji ili rješenje o obiteljskoj invalidnini priznat će ti se obiteljska mirovina prema zakonu o mirovinskom osiguranju.Nadam se da će sve dobro proći ako bude kakvih problema ili pitanja slobodno pitaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

ja sam podnijela zahtjev za obiteljsku mirovinu prije godinu i pol priložila smrtni list rodni list vjenčani list zahtjev za ob mirovinu i još brdo papira i rješenje o priznavanju prava na obiteljsku invalidninu, međutim su me odbili sada sam ponovo izašla na vještaćenje kada sam pitala dali ja moram podnositi novi zahtjev za ob.mirovinu rekli su mi da oni sve imaju, da bi danas nazvala pravnicu u mirovinskom te mi ona kaže da vi ste dobili opću nesposobnost za rad ali će te dobiti mirovinu za svoj staž tj.svoju mirovinu jer ste podnijeli takav zahtjev, za obiteljsku je drukčija procedura i vi niste tražili obiteljsku mirovinu, pa ja neznam tko je tu lud. Pa šta da ja sada radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e...to je onda drugačija situacija i mislim da je pravnica u mirovinskom u pravu.Ako su vam već odbili zahtjev za priznavanje prava na obiteljsku onda je to rješen zahtjev(negativno,ali riješen).

Ako ste podnijeli samo zahtjev za vještačenje bez zahtjeva za obiteljsku mirovinu normalno da su vas vještačili kao za vašu invalidsku mirovinu-a izgleda da ćete je i dobiti i to prema zakonu o mirovinskom osiguranju.Ali ta utvrđena opća nespsobnost za rad(ako je u pitanju opća nesposobnost,ne profesionalna)će vam koristiti kod obiteljske mirovine-znači podnesite ponovno zahtjev za obiteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2006. godine sam podnijela zahtjev za ob.mirovinu i odbili su me sada ponovno izlazim na komisiju za istu tu mirovinu i kažu mi da ne moram pisati novi zahtjev da ga oni već imaju sada dobijem opću nesposobnost za rad i netko mi je u mirovinskom ispunio onaj plavi obrazac umjesto mene za moju mirovinu jer ja nisam a kada sam bila na vještaćenju vidjela sam da vještak drži taj zahtjev u rukama i kažem joj da ja ne tražim svoju mirovinu nego obiteljsku i ona je to prešutjela. šta sada da ja radim, dali da reagiram u mirovinskom dok još nisu napisali rješenje koja je sada procedura da ja dobijem obiteljsku mirovinu jer to nije moja greška nego njihova, još nije napisano rješenje. dali se to rješava putem žalbe ili kako, molim vas da mi odgovorite. hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vaša je greška što ste potpisali taj zahtjev a niste čitali šta potpisujete..nemoguće je da ga je netko iz mirovinskog za vas kupio,potpunio,potpisao i predao.Otiđite kod referenta koji vam radi na predmetu i objasnite situaciju-ili ćete dopuniti zahtjev ili podnijeti novi zahtjev za obiteljsku.U svakom slučaju -nije to ništa loše što su vam utvrdili opću nesposobnost jer sa njom ostvarujete pravo na obiteljsku mirovinu (ako ne po ZOPHBDR onda po ZOMO) jer po godinama starosti inače nemate uvjete,.Znači ta utvrđena opća nesposobnost vam je preduvjet za obiteljsku a moguće je ako npr.dobijete obiteljsku po ZOMO(ne po ZOPHBDR) da vam vaša invalidska miorvina bude povoljnija od obiteljske)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidjela sam taj plavi obrazac njoj u rukama prvi put sada na vještaćenju i nisam ga potpisala niti je on bio ispunjen mojim rukopisom. drugo, kako bih ja mogla imati veću mirovinu od mirovine iza pokojnog supruga koja iznosi 7.200,00 kn i ako sam ja dobro razumila ja kao sama dobivam 80% te mirovine. kakva druga mirovina postoji za mojih 12 godina staža u obrtu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidjela sam taj plavi obrazac njoj u rukama prvi put sada na vještaćenju i nisam ga potpisala niti je on bio ispunjen mojim rukopisom. drugo, kako bih ja mogla imati veću mirovinu od mirovine iza pokojnog supruga koja iznosi 7.200,00 kn i ako sam ja dobro razumila ja kao sama dobivam 80% te mirovine. kakva druga mirovina postoji za mojih 12 godina staža u obrtu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danas sam bila u hzmo i dobila sam izvješće o nastanku invalidnosti gdje je nastala opća nesposobnost za rad iz članka 34.st.2. Zakona o mirovinskom osiguranju zbog toga što osiguranik na temelju utvrđene invalisnosti osiguranik prema članku 52. ZOMO, stječe pravo na invalidsku mirovinu. nisam predala nikakav zahtjev jer oni kažu da bi ja ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu moram imati trajno rješenje o invalidnini a ja sam imala privremeno da jedino tim rješenjem stječem pravo na ob.mirovinu i da jedino tim rješenjem dokazujem status člana obitelji poginulog. šta da ja sada radim, molim vas zg-1, vi ste se možda susreli sa takvim problemom da mi odgovorite kako dalje, naš pravnik mi kaže da podnesem u spis zahtjev za obiteljsku mirovinu i da stavim taj predmet u fazu mirovanja dok ne dobijem to rješenje trajno o invalidnini, pa u članku 29. zakona o pravima hrvatskih branitelja stoji da ostvarujem pravo na obiteljsku mirovinu bez obzira na godine starosti ako se kod mene utvrdi opća nesposobnost za rad. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u čl. 29 ZOPHBDR piše da član obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja ostvaruje pravo na obiteljsku mirovinu-a taj status člana obitelji dokazujete rješenjem o invalidnini-znači zato je to rješenje o invalidnini bitno-samo ako imate njega možete dobiti mirovinu po ZOPHBDR.Ako je vaš muž imao mirovinu po ZOPHBDR (a očito je jer inače ne bi imao 7000 kn) vi možete dok ne dobijete to rješenje o invalidnini tražiti da vam se prizna pravo na obiteljsku mirovinu prema ZOMO-znači 70% od njegove mirovine(po ZOPHBDR dobili bi 80%)Moj savjet-podnesite zahtjev za obiteljsku mirovinu i tražite da vam se prizna po ZOMO, a kad dobijete rješenje o invalidnini predajte ga i tražite da vam se mirovina odredi po ZOPHBDR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma nije on imao mirovinu, to je obiteljska mirovina koju sada trenutno prima njegova majka, on je poginuo u oluji, danas sam zvala u mihanovićevu i rekli su mi da ja nemam pravo na obiteljsku mirovinu da prema zakonu o mirov.osig. da sam ja u trenutku njegove smrti trebala biti opće nesposobna za rad, a čl.29 ZOPHBDR je meni jasan i po njemu sam i postupala, sada na kraju ispada da ja nemam pravo na ob. mirovinu jer su mi danas u ministarstvu rekli da oni imaju svoje zakone a mirovinsko svoje. pa ja neznam tko je tu lud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZG-1 je napisao:

u čl. 29 ZOPHBDR piše da član obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja ostvaruje pravo na obiteljsku mirovinu-a taj status člana obitelji dokazujete rješenjem o invalidnini-znači zato je to rješenje o invalidnini bitno-samo ako imate njega možete dobiti mirovinu po ZOPHBDR. ...

Samo jedan detalj: da bi netko imao status člana obitelji smrtno stradalog HB iz DR ne mora nužno imati pravo na obiteljsku invalidninu, niti neko drugo pravo iz ZOPHBDR-a.

Naime, čl. 6. st. 1. ZOPHBDR-a ovako određuje tko ima navedeni status: "Članovima obitelji smrtno stradaloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, prema ovom Zakonu, smatraju se bračni drug, djeca rođena u braku ili izvan braka, posvojena djeca i pastorčad (članovi uže obitelji), roditelji, očuh, maćeha i posvojitelj."

Dakle da bi se ostvario navedeni status člana obitelji smrtno stradalog HB iz DR potrebno je:

1. da se utvrdi da je XY smrtno stradali HB iz DR i

2. (gore navedeni) stupanj srodstva sa XY

3. zahtjev

4. prvostupanjsko rješenje o statusu (deklaratorno) na koje je MOBMS dao suglasnost.

 

Nadam se da će gornja primjedba pomoći u odgovoru na ovo zanimljivo pitanje (udovica se, čini mi se, sa ovom temom javljala i prije).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zapravo treba imati utvrđen status člana obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja iz Domovinsog rata.Ako ima rješenje o invalidnini mi to uzimamo kao status člana obitelji,a kad je već spomenula da ima to rješenje zato govorim stalno o tom rješenju,da ženu nepotrebno ne zbunjujem.Ako je muž poginuo u Oluji onda će ga imati.

Znači gospođo-ovaj dio priče da je muž poginuo u ratu mijenja stvari-obiteljsku po ZOMO ne možete dobiti iz razloga koji su vam rekli u mirovinskom,tj,jedino vam preostaje podnijeti zahtjev za obiteljsku po ZOPHBDR-ali prije toga morate imati ili to rješenje o obiteljskoj invalidnini ili rješenje kojim vam je utvrđen status člana obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja.Usput,ako obiteljsku mirovinu koristi njegova majka vama kad će se priznavati mirovina i ako ne postignete dogovor sa njom vi nju isključujete,tj.njoj će prestati pravo na mirovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi moji ja sam danas okrenula sto tel.brojeva ministarstvo branitelja kaže mi neznamo i nemamo ništa sa tim, mirovinsko kaže vi nemate pravo, ja znam da sam ja vama sigurno dosadila ali ja jednostavno nemam koga pitati niti se kome obratiti, uvjek nailazim na nekakav zid. još vas samo molim da mi kažete kakav zahtjev da ja sada podnesem, kome, kud on ide i koja je procedura, spis mi stoji u mirovinskom utvrđena je opća nesposobnost vratio se sa iz zg.sa povjerenstva oni su potvrdili opću nesposobnost i šta sada. ja znam da sam se obraćala sa istim pitanjem i odgovorili ste mi da se kod mene mora utvrditi isključivo opća nesposobnost i da ja ostvarujem pravo na obiteljsku mirovinu prije navršene 40.g.života, sada se to dogodilo a ja ne mogu nikuda nego u nekakvu invalidsku mirovinu pa meni dođe da odem u mirovinsko uzmem taj predmet i bacim ga u prvi kontenjer, ja već par dana ne jedem, ne spavam, dođe mi da se ubijem. pa šta vi mislite meni gospođa u ministarstvu danas kaže šta ste vi nas nazvali šta mi imamo sa tim, pa tko ima, tko treba znati ta prava, govorim o ministarstvu hrvatskih branitelja. hvala vam na strpljenju i na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZG-1 je već napisao što trebate uraditi:

"jedino vam preostaje podnijeti zahtjev za obiteljsku po ZOPHBDR-ali prije toga morate imati ili to rješenje o obiteljskoj invalidnini ili rješenje kojim vam je utvrđen status člana obitelji smrtno stradalog hrv.branitelja."

Znači, od strane HZMO-a već imate utvrđenu opću nesposobnost, još vam treba dokaz da ste član obitelji smrtno stradalog HB iz DR i možete kod PS HZMO-a podnijeti zahtjev za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu po članku 29. ZOPHBDR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

danas sam dobila rješenje o priznavanju prava na invalisku mirovinu kao osiguraniku hrvatskom branitelju u iznosu od 2.071,35 kn, sa objašnjenjem da ću rješenje o obiteljskoj mirovini dobiti poslije ovog, da sam kao trebala prvo dobiti ovo rješenje da bi mi se priznalo pravo na obiteljsku mirovinu, ali se meni čini da to nije tako ovo je rješenje konačno i je se bojim šta će se dogoditi ako se ja na ovo rješenje ne žalim, iako sam tražila za mene povoljniju mirovinu i imam sve uvjete za nju priložila sam svu dokumentaciju, dali je ta procedura stvarno takva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rješenje iz mirovinskog za obiteljsku mora ići na reviziju kod Taborskog u MOBS, ja sam tražila obiteljsku jer imam opću nesposobnost za rad a oni su mi poslali rješenje za moju invalidsku i sada navodno treba doći drugo rješenje za obiteljsku za mene povoljniju mislim da me lažu, da su ta dva rješenja trebala doći zajedno a na ovo i ja se kao nebi trebala žaliti rok za žalbu je 15 dana i ja se bojim da su oni mene preveslali samo neznam šta da radim. eto to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija