Jump to content

Obečanje ili stvarnost


sterop

Preporučene objave

S obzirom da smo ušli u 2008. godinu, mislim da ništa od toga. Još je kako tako postojala mogućnost do kraja 2006. ali previše je vremena prošlo od DR-a da bi se još priznavale ratne dijagnoze.

 

Znam da se mnogima odgovor neće svidjeti, međutim treba biti objektivan. Ukoliko je netko sada i obolio od PTSP-a (kažu da se PTSP može javiti i nakon 10-14 godina poslije proživljene traume) međutim, mislim da nakon toliko vremena PTSP ne može biti toliko težak oblik oboljenja kao kod pacijenta koji je prije 10-15 godina direktno došao sa ratišta i liječi se od tada 10-15 i više godina i ima podedblju medicinsku dokumentaciju (mnogi imaju čitav elaborat), a neki bi sada počeli predavati liječničku dokumentaciju, a započeli sa liječenjem 2005. pa se prisjećaju 1991. do 1996. i hvataju zadnji vlak za dobivanje statusa HRVI sa 3-4 nalaza, ratnim putem, potvrdama o raznoraznim statusima i psihološkim testiranjem. To je moje mišljenje. Nisam liječnik pa možda i nisam u pravu. Uostalom može se u braniteljsku mirovinu i bez statusa HRVI ali je malo manji koeficijent, s time da treba u medic. dokumentaciji biti evidentirano da se branitelj liječi po toj dijagnozi. Može doći i do pogoršanja bolesti ali................................

 

Odgovor je malo grub, ali mislim da je objektivan.

 

btw

Što je nagore o braniteljima oboljelim od PTSP-a se govori da bi im trebalo naći skrbnika tako da ne mogu sami realizirati (podizati u banci) svoje mirovine, kao i da im treba uzeti vozačke dozvole i na taj način oduzeti i ono malo dostojanstva što je preostalo.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago mi je da nas ima budnih (govorim o stvarnosti koja se dešava u Hrvatskoj dovoljno je čitat dnevni tisak ko je koga ubio ili ozledio na koje kakve načine ali se bojim da če toga biti sve više i više,večina tih famoznih ubojstava se dešava na područjima ratnih djelovanja,nisam rekao sa time da svi moraju u mirovinu ali,redovi pred regionalnim centrom u Osijeku kad dolazim na kontrolu sve su veči i veči ništa se tu ne smanjuje ;dali to naši doktori nisu sposobni nikoga zalječit jer znamo da se to nemože izlječit ,samim time moje je mišljenje da bi se ako bi oni to produžili možda više novca uložilo u što prije rejšavanje problema kod ljudi pogođeni traumama.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dođeš tamo u 5,30 sati ujutro (najbolje tijekom noći razapeti šator kod zgrade suda) i opet ne budeš prvi. Onda čekaš da te čuvar pusti u 06,30 pa da tetka-medic. sestra dođe u 07,00 i kada si se načekao i predao zadnji nalaz, onda još moraš čekati liječnika. Sve u svemu čini mi se da kod kuće nisi prije 10,00 sati (ako si brz). U međuvremenu zdrobiš više od pola kutije cigareta, a u nalazu napisana 2 retka. Stanje bez promjene i potpis.

Mislim da je tako.

 

Probaj u Vukovaru, čuo sam da su malo manje gužve ali ni tamo nije veselo.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To povlači jedno sa drugim. oduzimanje radne sposobnosti, ne mislim na opću ili profesionalnu sposbnost za rad, već postaješ vegetativno "biljka", postojiš, ali te nema, nemaš pravo na raspolaganje novčanim sredstvima, pravo na glasovanje i druga prava, e tu opet Država mora osigurati sredstva za uzdržavanje člana obitelji. To već spada pod sferu Centra za socijalnu skrb. Što bi reklo, izmješali bi nas po raznim resursima, da više ni sami ne bi znali jesmo li umirovljenici, totalni luđaci, socijalni problemi ili samo osobe s psihičkim poremećajem uzrokovanim traumatskim doživljajima. To je na široko gledano. Što će Država učiniti, mislim da moraju dobrano uzeti kalkulatore u ruke, kada krenu u akciju, jer u svakom slučaju budžet će trpiti, no ni to nije bitno, ukoliko će primarni problem ostati isti. Kako liječiti osobe oboljele od PTSP-a, samo medikamentima ili nešto drugo. Činjenica je da ima lijeka za ozdravljenje u pojedinim slučajevima da se izlječi od PTSP-a, a to vi najviše volite čuti, daš mu mirovinu i čovac ozdravi. U ovom trenu oni me ne zanimaju, zanimaju me oni bolesni što i kako s njima? Jer što dalje to će biti teže, prag tolerancije biti će sve manji ili kako znamo reči "fitilj" će biti sve krači, a samim tim i neke stvari će se događati koje baš ne bih volio ni spominjati. Obećanje o produljenju roka za priznavanje PTSP kao HRVI-a, nisam baš siguran kako će to ići, ali bojim se da će to teško ići, što dalje to gore. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam mislio na mirovinu pošto poto do kraja života ljudi ne žele biti pokusni kunići i trpat se sa koje kakvim tabletama da ih ne nabrajam dobro nam poznate,ni želudac nemože trpit sva ta sranja šta mi vrede tolike tablete kad uništavaju drugi dio tjela ,a da ne govorim da sam na nekima u bolnici bio kao biljka,čak me žena i slikala mislim da ta osoba na slikama ni ne lići na mene ,Ja osobno samo zahtjevam od zdravstva bolju skrb i mora postojat neko rešenje za ozdravljenje ,a ne samo trpanje tabletama više mi pomaže razgovor sa ljudima dok ujutro čekam u redu nego one dvije minute ,jedamput u mjesecu što dođem u centar.(i oni što se uče na meni dok jednom nebudem mu uzeo onu pisaču mašinu i bacio kroz prozor nevidim u tome nikakvu skrb o braniteljima)Ako neko nemisli da nisam u pravu slobodno neka me ispljuje na pasja kola neću se ništa na ljutit samo dajte odmah mi je lakše......... :ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam prošli tjedan u ministarstvu branitelja i ....kio gospodina K.Z., gdje sam s čovjekom razgovarao o povratu statusa HRVi-a, kojom prilikom mi je isti rekao, da je točno da je naša vrla i draga, simpatična (kako za koga) ministrica na jednom skupu u Šibeniku 2007 godine, rekla kako će se mogućnost stjecanja RVI omogućiti i drugima, no međutim ista to pitanje do danas nije potegnula.

Također čovjek kaže da u praksi naše zakonodavstvo priznaje oboljenje PTSP-a samo od 3-5 godina od završetka rata, te da se po onom famoznom članu 123 st. 1 t. 8 neće ništa postići jer ga u potpunosti čl. 125 ruši.

Na moje postavljeno pitanje, kako to da s obzirom vrlo lako prepisujemo tuđe zakone, drugih zemalja, zašto ne uzmemo u obzir i jedan Američki, koji je priznao staus PTSP i nakon 15 godina, isti je ostao pri svojem, da je kod nas drugo idr.....da ne nabrajam.

Priznao je i to, da su veliki pritisci, ali očito ne još dovoljno veliki.

 

I tako, i dalje ću sjediti uz prozor, i tako dugo u noć, i čekati........?

Pozdrav, onima koji nemaju status HRVI, kao i onima koji ga imaju!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Volim kad nas ima više optimista :place:

I još želim nešto reći znači oni koji su bili u vojsci 3 mjeseca ali su prolupali do 1995 oni imaju pravo na PZSP po nekima na ovom forumu .A ja koji sam od 15.03.1991g do danas u sustavu oržanih snaga ja nemam nikakva prava "po vama ja sam zdrav kad sam tako dugo u vojsci"Zadnji put sam rekao psihijatrici da ja više neću dolazit slaču suprugu i djete jer po vama ja sam normalan,znaći da mi supruga i djete nisu normalni jer u obitelji nešto neštima to je to znao sam nakon toliko noći razmišljanja "napokon sam shvatio ja normalan psihićki stabilan a svi oko mene LUDI hvala vam na prosvetljenju"............... :predaja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Kolega Sterop, postavio si pitanje što mi mislimo, prvi post, tako se i razvila ova diskusija. Zakonske odredbe su jedno, a stvarno stanje drugo. Da bio dobio pravilan odgovor na tvoje pitanje uputi ga Ministrici, možda ona ipak najbolje zna što se dešava. [/quote

Vrlo rado i malo više pitanja još samo da mi je nabavit njezin broj mobitela...........(možda neko ima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija