Jump to content

Mirovina-povratak na posao


VK-1

Preporučene objave

Zaposlenik sam u državnom poduzeću. Već godinu dana sam na bolovanju po DR-1. Nakon 6 mjeseci upućen sam na prvostupanjsko vještačenje. Invalid sam 30 % za stalno. Sad je predmet trenutno u Zagrebu na drugostupanjskoj komisiji kod dr. Taborskog. Zanima me da li ja moram prihvatiti vojnu invalidsku mirovinu, ako ona bude manja drastično manja od dosadašnje plaće, a poslodavac me ŽELI ostaviti na mojem radnom mjestu. To pitanje postavljam jer vidim da mnogi kolege ne prolaze baš dobro na tim komisijama. Dragovoljac 90-91.g., razvojačen 96., SJP…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa iz svega onog sto sam do sad prostudirala o tim pravima branitelja,vidim da, ako nisi 100%-tni invalid,od tebe se ocekuje, znaci i podrazumjeva se ,da se rehabilitiras i da se vratis u normalu zivota..sto znaci da svakako trebas radit i biti sposoban sebi privredjivat - za njih si onda jedan od mnogih, koji je uspio... a oni ce na to sve reci:jupiii!! super! nas plan i program ,donosi rezultate....kapis? ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a je..sta ces..tako ti je to..mislim ovakovo pitanje je zaista iritantno,ali nije on kriv, nego oni koji su sastavili program za 'toboznjake-bolesnjake', upravo bas zato da ,ako im se ukaze prilika za dobar posao i dobru zaradu, mogu si skinut mirovinu i ici na zaradu vlastitim radom i privredjivanjem..kapis? btw a do tada su ubirali i dooobre mirovine...eh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VK-1 je napisao:

Zaposlenik sam u državnom poduzeću. Već godinu dana sam na bolovanju po DR-1. Nakon 6 mjeseci upućen sam na prvostupanjsko vještačenje. Invalid sam 30 % za stalno. Sad je predmet trenutno u Zagrebu na drugostupanjskoj komisiji kod dr. Taborskog. Zanima me da li ja moram prihvatiti vojnu invalidsku mirovinu, ako ona bude manja drastično manja od dosadašnje plaće, a poslodavac me ŽELI ostaviti na mojem radnom mjestu. To pitanje postavljam jer vidim da mnogi kolege ne prolaze baš dobro na tim komisijama. Dragovoljac 90-91.g., razvojačen 96., SJP…

Prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja se ostvaruju po osobnom zahtjevu, dakle vi ste osobno tražili to pravo na mirovinu i izjavili da ne možete raditi svoj sadašnji posao (pa možda i bilo koji posao). Ovlašteni vještak je donio nalaz i mišljenje o vrsti i uzroku invalidnosti, to je na reviziji i nadam se da ćete uskoro dobiti rješenje. Vi ne morate prihvatiti mirovinu na vrlo jednostavan način kad dobijete rješenje, žalite se na njega s navodom da ste sposobni za rad i rješili ste sve probleme (osim onoga koji može nastati kada budete sljedeći put podnosili zahtjev radi ostvarivanja prava na invalidku mirovinu), a još je jednostavnije da prije donošenja rješenja obavijestite HZMO da povlačite zahtjev i želite raditi kod svog poslodavca, čak i ne morate navoditi razloge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vk-1 vi nećete ni znati koliki vam je iznos mirovine dok ne prođe rok za žalbu i rješenje o mirovini vam postane pravomoćno.Tek onda se radi izračun mirovine,tako da vi nećete unaprijed znati što je za vas povoljnije a što ne.Najbolje vam je da se sada odlučite što ćete sa sobom nakon toga rješenja jer kad vas oni obilježe nema plakanja.Možete dobiti i mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad.Ona je 20%manja od one zbog opće nesposobnosti,ali vam omogućava da nastavite raditi u skladu sa vašom preostalom radnom sposobnosti.npr.ako radite sjedeći posao,a oni vam stave ograničenje da nemožete dugo stajati,hodati ili klečati na radnom mjestu vi ne gubite radno mjesto,ostajete raditi i uz plaću još svaki mjesec dobivate 0,6667%invalidske mirovine.Ako idete na psihu dobiti ćete opću i sa njom nemožete više ništa raditi.Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvatio sam što mi je činiti, jedino mi nije jasno, pišete da na psihu dobiva se opća nesposobnost. Ja imam jedan dio što se tiče invalidnosti, tj. 20% psiha, 20 % bolest kralježnice, ukupno 30 % trajno. Na prvostupanjkoj sam dobio profesionalnu 30/70 pa me zanima jos da li se moze dobit na drugostupanjskoj opća, odnosno da li je moguće da na drugostupanjskoj dođe do promjene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što vi imate 30% trajno kao HRVI nema veze sa omjerom rat mir koje vam je odredio vještak u mirovinskom.Da ste bolesni u glavu sigurno bi dobili opću nesposobnost,jer tko je bolestan u glavu nije sposoban niti za jedan posao a pogotovo ne za poslove državnog službenika.Razmislite sami.Kolika je vaša preostala radna sposobnost ako ste bolesni u glavu i koje bi vi poslove mogli kao takav obavljati?Ako su vam dali profesionalnu nesposobnost nisu vam uzeli u obzir PTSP.Vi ako hoćete dobiti opću morate napisati žalbu i reći da ste lud kao šiba i potvrditi to sa medicinskom dokumentacijom.Jedino tako.Opću nesposobnost možete dobiti i tako da se osljepite,odrežete si pilom noge ili prijeđete rukama preko cirkulara.Nemojte raditi bolesnika od sebe i nemojte se sramotiti i vrijeđati bolesne ljude na ovom forumu.Sram vas bilo.Oprostite moderatori.Neznam što činim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija