Jump to content

Cjepanje čest.zem. HITNO


anonimno

Preporučene objave

Ja i susjed smo kupili čest.zemlje od jednog vlasnika i još se nismo cijepali. Da li je to suvlasnički odnos i da li se mora ili može cjepati parcela prije izdavanja lokacijske dozvole jednoj strani.

 

U suprotnom da li mogu imati veće komplikacije od suvlasnika kad ja budem tražio građevinsku dozvolu, jer istu još nisam ni zatražio.

Napominjem da je susjed već izgradio kuću na svom dijelu parcele, ali me nije usmeno niti obavijstio o svojim traženjima.

 

Hvala na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao suvlasnici jedne parcele, s tim da svako želi graditi nešto na svom dijelu, za obje strane je najbolje da izvršite diobu, tako da se zna šta kome pripada odnosno koji dio. Znači ugovor o diobi, temeljem kojeg ugovora će se napraviti prijavni list za katastar, i upisati u katastru dvije nove parcele.

 

Onda vi zatražite građevinsku dozvolu za svoju gradnju.

Što se tiče građevinske dozvole vašeg suvlasnika, ako imate kakvih primjedbi najbolje je da otiđete u ured koji izdaje dozvole i vidite u spisu šta vas zanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Na jednoj parceli može biti samo jedna kuća. Prema tome je susjed ili izvadio građevinsku dozvolu za svoju kuću za cijelu parcelu, ili nije izvadio nikakvu dozvolu. Ako je prvi slučaj, onda to nije mogao napraviti bez Vašeg znanja jer bi vas morali konzultirati kao suvlasnika parcele (a ako je to stvarno slučaj onda stvarno ne znam što raditi, jeste li Vi onda i vlasnik polovice kuće ili slično, uglavnom komplikacija). Međutim, ako je kuća nelegalna (što vjerojatno jest) onda je situacija drugačija.

Prvi korak je da se parcela mora podijeliti na dvije čestice što je posao geodeta. S obzirom da je kuća nelegalna ona u smislu zakona ne postoji, dakle dijeli se livada. Kad se to učini, onda svaki vlasnik za sebe može vaditi lokacijsku i građevinsku dozvolu. I sada dolaze na snagu propisi zakona: Naime, da bi ste dobili dozvolu parcela mora biti građevinska, što znači da mora biti dovoljno velika da se na njoj može graditi poštivajući propise, dakle susjedova postojeća kuća mora biti propisno udaljena od buduće linije razgraničenja Vas i susjeda (udaljenost varira od zone do zone ali se obično kreće oko 3 metra). Nadalje da bi se moglo graditi, svaka parcela mora imati svoj pristup prometnici.

Dakle, ako želite da nakon razgraničenja dobijete građevinsku dozvolu, morate sada formirati parcelu na način da u budučnosti možete biti propisno udaljeni od svih međa, propisno udaljeni od regulacione linije na cesti, morate imati svoj pristup cesti, a parcela mora biti dostatno velika da možete graditi (izgrađenost također varira od zone do zone ali se u principu kreće oko 35-40% ((iznimno 50%)) površine parcele).

Dakle, ako je susjed napravio kako treba i ako je parcela dovoljno velika, sve je u redu, u protivnom ćete imati problema obojica. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Susjed Vas je grubo i bezobzirno prevario.

Kuća mu je definitivno nelegalna i na tu činjenicu (odnosno mogućnost njezinog rušenja) trebate igrati.

 

"Odgovor arhitekta" je odgovor za Vas, pri čemu u mirnom rješavanju spora inzistirajte na legalizaciji objekta ako to nema bitne štete po Vas u smislu da Vi tada ne bi mogli graditi (ako je to bila nakana)...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Upravo sam dobila lokacijsku dozvolu za mog susjeda.

Nije mi jasno slijedeće:

 

U izreci lokacijske se utvrđuje da se traži izgradnja na dijelu čest.zemlje br.xy na kojoj smo mi i susjedi suvlasnici.

Površina u lokacijskoj se utvrđuje CITIRAM: cca 600 m2.

U lokacijskoj se ističe da će se prije pribavljanja građ.dozvole obaviti cijepanje i oblikovati građ.parcelu.

 

Kako je to moguće kada smo istakli u nadležnom uredu da smo suvlasnici, zar nie potrebno cjepati prije s obzirom da u stvarnosti na istoj parceli nedostaje 150 m2., da li je ispravno donesena odluka cca 600 m2., te da li smije zagrađivati put jer je time vrlo otežan ako ne i onemogućen pristup našoj parceli, kao i kući koja je u neposrednom susjedstvu ima građevinsku i godinama koristi narečeni put. Stavljanjem ograde na isti kako je navedeno u idejnom rješenju to će narečenom susjedu biti onemogućeno,a nama jako, jako otežano(jer na manjoj okuci je ostavljeno samo 3 m), put je u stvarnosti betoniran a sastoji se od naše čest zemlje i susjeda koji momentalno traži lokacijsku, te drugi dio puta je od susjeda odnosno druge čest.zemlje na kojoj je susjed napravio kuću sukladno građ.dozvoli koju već ima.

Ne želim oštetiti susjeda ali ako mogu izbjeći da on ošteti mene rado bih bez obzira na naknadu ako e potrebna.

Dakle prilaz kući ugrožava susjed koji tek traži lokacijsku i suvlasnik je samnom na narečenoj čest.

Isto tako na jugoistočnoj strani je zidom

Kako moj suvlasnik traži lokacijsku a objekta je već izgrađen nelegalno ne želim mu praviti probleme, ali po izvadtku iz katastra na jednom dijelu je ušao u moj dio parcele.

 

Šta mi preporučate. HITNO mi je pošto se moram očitovati po istom ako mi ima koristi.

U lokacijskoj nigdje nije istaknuto da smo suvlasnici.

 

HVALA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ove Vaše priče mi je bilo malo teže shvatiti o ćemu se radi ali ipak mislim da sam razumio bit problema. Uglavnom, mislim da Vam se sprema (oprostite na izrazu) sranje i da ćete biti prevareni.

Od Vas se traži da se očitujete o RIJEŠENJU ZA LOKACIJSKU DOZVOLU. To je suglasnost koja se obično pita susjede a u ovom slučaju se pita Vas kao suvlasnike. Međutim, ako sam dobro shvatio, Vaš susjed traži LOKACIJSKU DOZVOLU ZA SVOJU KUĆU NA CIJELOJ PARCELI. Ako je kao takvu dobije, njemu je sve u redu ali onda NA TOJ PARCELI VIŠE NEMA MOGUČNOSTI IZGRADNJE DRUGOG STAMBENOG OBJEKTA.

Prema tome mi cijela stvar nije jasna. Naime ovakav problem se u pravilu radi na sljedeći naćin:

1. Imamo parcelu komada jedan koju su kupile dvije osobe.

2. Zatim te osobe izrade (odnosno arhitekt) Idejno rješenje za dobivanje lokacijske dozvole na način da se ISCRTAJU OBA DVIJE KUĆE (odnosno isprojektiraju) a na situaciji (izvodu iz katastra) se isprojektiraju oba objekta i PREDLOŽI SE BUDUĆA GRANICA PARCELE odnosno dioba postojeće na dva dijela. To se zove PRIJEDLOG PARCELACIJE.

3. Ako je sve u redu, na osnovu takvog elaborata SVAKA KUĆA DOBIJE LOKACIJSKU DOZVOLU.

4. Zatim geodet na osnovu toga podijeli parcelu na dvije nove parcele i svaki vlasnik POTPUNO NEOVISNO traži građevinsku dozvolu za SVOJU KUĆU NA SVOJOJ PARCELI (ili je ne mora tražiti ako ne želi graditi).

I to je to.

Prema tome, meni je sumnjivo kako Vaš susjed traži lokacijsku dozvolu samo za svoju kuću. S obzirom da je situacija takva kakva je MORA SE ISTOVREMENO I U ISTOM ELABORATU TRAŽITI LOKACIJSKA ZA OBA DVIJE KUĆE (bez obzira što jedna fizički već postoji).

I usput da se osvrnem na još neke opaske koje su izrečene. NITKO NE MOŽE BITI VLASNIK PUTA. I Vi ćete se morati odreći dijela parcele (prilikom dobivanja lokacijske dozvole). To je obićno neka udaljenost (cca 4-6 m) od osi ceste, koju će geodeta prilikom diobe parcele priključiti čestici na kojoj je cesta i Vi više vlasnički nećete imati ništa s tim zemljištem (ljudi obično lupetaju koliko je njihova cesta i slično što su notorne gluposti).

I još usput da pitam: Ako je cijela parcela oko 600 m2, kako obojica mislite legalno sagraditi dvije kuće.

Ili sam pogrešno razumio pitanje?

Sretno i oprostite na dugoj raspravi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Nisam bila cjelovita.

Mi i susjedi kupii smo parcelu xy koja papirno ima 1300 m2, mi smo kupili (prije njih)520 m2 , oni su kupili ostatak s tim da u stvarnosti nedostaje 150 m2, koje prodavateljima oni nisu platili, platili su samo 630 m2, a ne 780 m koliki je ostatak na papiru.

Poslove oko cjepanja je vodio moj suprug. Izveo je 2 geodeta ali nisu bili voljni napraviti cjepanje kao ni moj susjed.

Ne sjećam se točno razloga. U međuvremenu moj susjed zidovima ulazi u okolne čestice i proširuje svoju čest. za 200 do 300 m2, na što se okolni vlasnici još nisu žalili jer nisu nazočni (između ostalog i šumsko gospodarstvo) da li je to možda problem za geodete ?,

ali smo se mi očitovali nadležnom organu prije ovog rješenja sa izrekom da smo suvlasnici a ne neposredni susjedi, te da nadležni organ postupi sukladno pozitivnim propisima( o vlasništvu, prost.uređenju i graditeljstvu).Nakon toga jučer dobivamo Rješenje o lok.dozvoli u kojoj stoji da smo neposredni susjedi, da smo dali opasku samo na sukladnost sa zakonom o graditeljstvu, itd.

Za napomenuti je da se mjerenje parcele- stanja u stvarnosti čiji je prikaz u privitku lok.dozvole radili geodeti na crno koji rade u našem mjestu u Katastru.

 

I u izreci nije utvrđeno na točno kolikoj parceli traži moj susjed gradnju već izrekom na cca 600 m2, što je po meni nesuvislo.

A nas se nabraja kao neposredne susjede, a ne suvlasnike.

 

HVALA veliko na Vašem trudu i odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, ali meni je sve ovo nesuvislo. Kako netko može tražiti lokacijsku dozvolu bez definirane parcele i to kako velite "na cca 600 m2". Pa lokacijska dozvola u prvom redu riješava.

1. Oblik i veličinu objekta

2. Njegov smještaj na parceli, znači UDALJENOST OD GRANICA PARCELE (a velite da granice nisu utvrđene

3. Postotak izgrađenosti s točnošću od dvije decimale (KAKO TO UČINITI OD CCA XXX METARA)

E da mi je vidjeti taj projekt. Ostajem pri svom ranijem odgovoru da trebate provesti radnje od točke 1 do točke 4.

Usput, prošetajte se do tijela koje izdaje dozvolu i upitajte ih za stvari koje sam naveo u ovom odgovoru. Nedajte se odbiti. Povedite i nekog stručnjaka ako ih imate od prijatelja.

NAIME, SMATRAM DA PREMA NAŠIM PROPISIMA NIJE MOGUĆE DOBITI LOKACIJSKU DOZVOLU BEZ DEFINIRANE PARCELE JER ONDA LOKACIJSKA NIŠTA NE RIJEŠAVA (npr. što znači udaljenost od međe ako međe nema?).

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Zahvaljujem na dosadašnjoj pomoći.

Bili smo kod nadležne službe i oni su nas uvjerili da se cijepanje provodi poslije lokacijske dozvole. Tako mi je savjetovao i naš prijatelj odvjetnik.

Sad imam slijdeći problem. Susjeda je dobila lokacijsku dozvolu i ona je pravomoćna.

Izvela je geodeta koji predlaže slijedeće:

1. Do ponedjeljka će sačiniti skicu cjepanja.

2. U ponedjeljak trebamo je potpisati i mi i drugi suvlasnici.

3. On nas uvjerava da se tek poslije radi ugovor o diobi kojim se regulira širina ceste, zidovi na međama, rušenje jednog ugla koji je suvlasnica podigla a mi nemožemo uredno prići čestici.

3. On predlaže da susjedi da novi broj čestice, a nama ostavi stari.

4. ON kaže da će dati isto na provedbu tek kad mi napravimo ugovor o diobi.

PItanje:

1. Zar se ugovor o diobi ne radi prije potpisa prijedloga za parcelaciju jer poslije mi oni mogu jednostavno reći vi ste potpisali prijedlog.

2. Čime mi može on ili susjeda garantirati da će se ugovor kasnije napraviti jer koliko sam ja razumijela poslije ovog potpisa mi smo neovisni.

3. Zašto ne daje novi broj čestice i za naš dio, jer na cijeloj čestici kad smo kupovali u stvarnosti nije bilo kvadrata koliko i na papiru.Kakva je tu razlika.

 

 

Da se razumijemo, mi smo kupili prvi i to decidiran broj kvadrata, susjeda je kupila ostatak i platila koliko je u stvarnosti bilo. Mene ne interesira što je on njoj nadoknadio te kvadrate koje ona nije imala niti platila, ali se bojim da ja poslije ne budem imala problema, a o čemu sam već ranije pisala u gornjim temama.

Molim da mi date neke smjernice što mi je prvo raditi.

Ako mi možete odgovoriti prije ponedjeljka puno bi mi pomogli. Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ćete prvo parcelacijom svaki od sadašnjih suvlasnika u istom omjeru postati suvlasnici novooformljenih čestica od jedne stare (postojeće), a onda sklopiti ugovor o diobi kojim ćete svaki od Vas postati samovlasnikom po jedne od tih novovoformljenih čestica.

 

Brojevi čestica nemaju ama baš nikakav razlog za brigu jer se to provodi prema propisima koji uređuju poslove geodetske izmjere, i prema njima se uvjek zadržava stari broj i dodaje novi (u razlomku) kod cjepanja, a koji će pripasti kome je aposlutno nebitno. :lol:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija