Jump to content

Zapošljavanje i djeca hrv. branitelja


anonimno

Preporučene objave

molila bih vas da li netko zna na temelju čega tj. kojeg zakona djeca hrvatskih branitelja imaju prednost pri zapošljavanju u državnim službama i sudovima? Uzimaju potvrde koje donose dodatne bodova ali mi nije jasno na temelju čega jer u članku 35. ZAKONA O PRAVIMA HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI kaže

"4. PRAVO NA ZAPOŠLJAVANJE

Članak 35.

(1) Tijela državne uprave, tijela sudbene vlasti te druga tijela državne vlasti, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezna su prilikom zapošljavanja službenika i namještenika dati prednost nezaposlenom ukoliko ispunjava tražene uvjete iz natječaja, odnosno oglasa i to sljedećim redoslijedom:

– djetetu smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez obaju roditelja,

– HRVI iz Domovinskog rata,

– članu obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,

– dragovoljcu iz Domovinskog rata,

– hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata.

(2) Javne službe, javne ustanove, izvanproračunski i proračunski fondovi, pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske i pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, obvezne su prilikom zapošljavanja dati prednost osobi iz stavka 1. ovoga članka, po utvrđenom redoslijedu, ukoliko ispunjava tražene uvjete iz natječaja, odnosno oglasa.

(3) Da bi ostvarila pravo prednosti pri zapošljavanju, osoba iz stavka 1. ovoga članka koja ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava, dužna je uz prijavu, odnosno ponudu na natječaj priložiti sve dokaze o ispunjavanju traženih uvjeta, kao i rješenje o priznatom statusu, odnosno potvrdu o priznatom statusu iz koje je vidljivo spomenuto pravo te dokaz da je nezaposlena."

U tom članku se ne daju nikakva prava DJECI hrvatskih branitelja. Jer postoji još nešto na temelju čega se utvrđuje njihova prednost.

Ja nemam taj "status" i osjećam se dodatno diskriminirano pri traženju posla pa me zanima na čega se svi pozivaju.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom članku se ne daju nikakva prava DJECI hrvatskih branitelja

 

stvarno se ne daju, s izuzetkom djece i clanova obitelji poginulih branitelja sve ostalo se odnosi iskljucivo na branitelje osobno.

ja ne znam da bi postojao neki drugi propis kojim bi bila regulirana prava branitelja osim ovog zakona ciju ste odredbu citirali.

jeste li se probali zaliti na odbijenicu natjecaja na kojem ste konkurirali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam se još imala prilike žaliti jer ne znam da li se posao dobija isključivo na temelju te potvrde. Danas sam bila na razgovoru za posao na sudu i čovjek me je pitao da li sam djete branitelja i da li imam potvrdu (ne i ne). Nisam ga pitala na temelju čega to traži jer nisam sigurna da ne postoje neke odredbe koje daju to pravo . Inače u zadnje vrijeme kolegice redovito predaju na natječaje u državnoj službi uz ostale dokumente i tu potvrdu tvrdeći da imaju tu dodatne bodove odn. prednost. Ali to bi trebalo onda biti u uvjetima natječaja i objavljeno, ne? Čak sam počela sumnjati da kod nas ljudi možda i ne znaju propise pa misle da je ta odredba još uvijek na snazi (mislim da je čak i bila prije promjena zakona-koji je opet mijenjan ali to nije vraćeno),pa bi bilo glupo da si zakinut a da to nije zakonom ni propisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čak sam počela sumnjati da kod nas ljudi možda i ne znaju propise pa misle da je ta odredba još uvijek na snazi (mislim da je čak i bila prije promjena zakona-koji je opet mijenjan ali to nije vraćeno),

 

ni po starom zakonu djeca branitelja (zivih) nisu ostvarivali takvu prednost...

to sto u natjecaju ne pise nista o tome nije cudno, tamo se objavljuju uvjeti koje kandidat mora zadovoljavati, ne i eventualne "povlastice".

mozda bi najbolje bilo da provjeris negdje (recimo u ministarstvu branitelja ili lokalnom centru za psihosoc. pomoc) postoji li jos nesto osim ove odredbe koju si navela, pa ako ne postoji onda znas na cemu si i sto ti je ciniti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 16 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija