Jump to content

molba......


indigo

Preporučene objave

MOLIM SAVJET

 

kao djelatnik MUPA dobio sam profesionalnu nesposobnost za rad,PTSP da mogu sve raditi

osim policijskog službenika..određeno mi je tisuču kuna..na navedeno rješenje sam se žalio.

na kraju tog rješenja je stajalo da je MUP dužan

obavjestit HZMO da li djelatnik želi nastavit

radit ili prekinut rad te če mu se tada , po drugom koeficijentu odredit naknada.

tri mjeseca nisu obavjestili HZMO, a na moj upit

mi je odgovoreno da se to njih ne tiče

da HZMO radi po svom zakonu , a MUP po zakonu o policiji.,

 

nakon toga sam podnio zahtjev za umirovljenje i odobreno mi je po članku 6 ZOMO djelatnih vojnih i OSO s danom 29.2.2008 godine

 

obzirom da još nisam predao zahtjev na HZMO

da li mogu birat između

profesionalne mirovine odnosno prijevremene starosne.obzirom da još nisam dobio odgovor na žalbu na rješenje o profesiona Imam 36 godina i ll mjeseci staža.

 

napominjem da mi u mirovinskom odbijaju

izračunat informativnu mirovinu

uz obrazloženje da to ne rade za policijske službenike

 

Unaprjed zahvaljujem molim za svajet.

napominjem

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam status dragovoljca,branitelja itd.HRVI nemam zato mi je i određena profesionalna nesposobnost,i određen predujam invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti,na koji sam se žalio i u međuvremenu podnio zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu što mi je ministar i odobrio.

zato me zanima imam li pravo birat između obične prijevremene mirovine

 

i prijevremene starosne invalidske zbog profesionalne nesposobnosti

 

ako imam koja je povoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

reci mi što ti nije jasno???

 

-išao sam u postupak HRVI u Splitu i dobio ispod 20%, , to mi je drugostupanjska potvrdila.

- lječnička komisija na HZZO mi je na osnovu toga

odredila profesionalno oboljenje..odnosno da mogu sve raditi osim poslova policijskog službenika(uzela ovlaštenje) i određena mi je privremena invalidnina od tisuću kuna po koeficijentu 0,333, cjelo vrjeme sam na bolovanju i primam plaču u punom iznosu 100%

-obzirom da mi uskoro ističe tri godine od kada sam na bolovanju,a prava iz radnog odnosa mi vrjede do 3 godine...

podnio sam zahtjev za mirovinu MUP-u što mi je i odobreno.

 

eto to je to, neznam što ti nije jasno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

indigo je napisao:

... zato me zanima imam li pravo birat ...

 

Ako osiguranik, odnosno korisnik mirovine stekne pravo na dvije ili više mirovina prema ovom Zakonu (ZOMO) ili nekom drugom zakonu Republike Hrvatske u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti, može koristiti samo jednu mirovinu, prema vlastitom izboru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odbijaju mi na informativni izračun,

uz obrazloženje da za policiju nedaju...

 

tako da neznam koja je povoljnija..

 

imam pravo na prijevremenu starosnu kao djelatna vojna osoba

odnosno ovlaštena službena osoba..

 

i kao branitelj invalidska profesionalna

privremeni izračun mi je 1000 kn, temeljem članka 118 ZOMO,nije mi određen stupanj invaliditeta, primjenjen je koeficijent o,33.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odbijaju mi na informativni izračun,

uz obrazloženje da za policiju nedaju...

 

tako da neznam koja je povoljnija..

 

imam pravo na prijevremenu starosnu kao djelatna vojna osoba

odnosno ovlaštena službena osoba..

 

i kao branitelj invalidska profesionalna

privremeni izračun mi je 1000 kn, temeljem članka 118 ZOMO,nije mi određen stupanj invaliditeta, primjenjen je koeficijent o,33.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za djelatnike MUp-a ne daju informativni izračun to je njihov stav...

 

a što se tiče razlike u mirovini danas sam bio kažu, da je razlika možda 20 kuna...

esad je napisao:

u sisku to košta 100 kn ali mislim da je braniteljska mirovina u svakom slučaju povoljnija i da se tu ne treba dvoumiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala darko

 

da tako ispada čitajuč zakon

mislio sam da če ovdje znat konkretno,

 

stvar je u tome što ispada onako

laički čitajuč zakon da imam pravo po četri osnove,

 

prijevremenu starosnu,prijevremenu starosnu invalidsku,kumulativnu,i po zakonu o hr,braniteljima prof.invalidska..na HZZO kažu da mogu birat..

moji u MUp-u da ako tražiš po jednopj osnovi isključuješ druge..

 

problem je što mi odbijaju informativni izračun....iako na to imam pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokušaj vidjeti koliko imaju tvoji kolege u mirovini sa sličnim parametrima, a ovdje na forumu imaš više tablica da si izračunaš i sam po zphb pa češ i sam vidjeti razliku. kada ideš po zphb imaš pravo na dva čina više pa se i zbog toga isplati, ali opet ponavljam vidi i jednu i izračunaj si ovdje drugu pa odlući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

hvala svima

 

znam uskoro mi ističe dvije godine

međutim prema saznanjima vrlo teško ču ostvarit

HRVI....kako sad stvari stoje..

 

a čak i kao drgovoljac nemogu u profesionalnu invalidsku ZOHBR jer mi je vještak dao običnu profesionalnu na temelju rješenja iz Šaringradske, mupove komisije

iako tamo stoji da je to posljedica nastala u obrani RH, već bi trebao dokazivati

naime dala mi je po čl.34..običnu da sve mogu radit osim policajca..što se tiče ,sugestije da pitam nekog od kolega..nažalost ja sam prvi

koji je u ovoj situaciji ovde a sad iza mene ih stiže još neki imaju dovoljno mirovinskog, a neki nemaju...znači nismo dobili profesionalnu kao povreda na radu,ili kao posljedica oboljenja tjekom domovinskog rata već običnu...zato nam nije ni utvrđivan invaliditet...

 

nemožeš bit pametan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost nije tako nemam dva čina ,jer to dobivam samo ako imam status HRVI, ako ne onda ne dobivam dva čina više...

darkoh je napisao:

pokušaj vidjeti koliko imaju tvoji kolege u mirovini sa sličnim parametrima, a ovdje na forumu imaš više tablica da si izračunaš i sam po zphb pa češ i sam vidjeti razliku. kada ideš po zphb imaš pravo na dva čina više pa se i zbog toga isplati, ali opet ponavljam vidi i jednu i izračunaj si ovdje drugu pa odlući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega "Indigo", od kako ti kažeš četiri mogućnosti za odlaskom u mirovinu, bojim se da nećeš dobiti konkretan odgovor u koju da ideš, jer ipak to je tvoja odluka i radi se o tvojoj sudbini, da kasnije ne bi bilo rekli mi ovako rekli mi onako. Neke stvari smo ti predočili, a i sam ih znaš, ali zaista koliko sam na ovom Forumu i koliko se bavim problematikom branitelja, kod tebe je to toliko zakomplicirano, baš si jedinstven "slučaj" i ne znam da netko ima hrabrosti reči uzmi tu mirovinu, ta ti je najsigurnija. Dobio si neke savjete, a ti demantiraš nešto što mi ne možemo decidirano reči, primjerice dobiti ćeš ili nećeš status HRVI-a, pa ti je bolje ići u invalidsku mirovinu. Stvarno teška odluka. :-o Možda netko ipak ima odgovor, samo se ne usudi izustiti. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima...

 

svaki savjet dobro dođe...

 

_HRVI sada je teško ostvarit, čitam danas u novine intervju s dr.goretom...čitajući između redova da se dosta iščitat...

 

kolega mi je sada u istom statusu, na HZMO mu ništa nisu htjeli konkretno reći..

 

ono što me najviše smeta, da čak ni profesionalnu opću kao branitelj nisam ostvario

već mi je vještak dao običnu radničku...iako me mupova komisija onesposobila kao posljedica oboljenja tjekom vršenja službe u obrani suvereniteta rh...imam sva dokumenta ,dnevne bolnice, long term..status,itd...

jednostavno neznam kako i taj status rješit....

 

 

sve je više branitelja (MUP)sa situacijom kao mojom, ja bar imam uvjeta mirovinskog za mirovinu, a ima ih koji nemaju...

 

neznam jel znaš koga koji je dobio običnu profesionalnu,pa je išao u postupak za opću profesionalnu...

dsemovca je napisao:

Kolega "Indigo", od kako ti kažeš četiri mogućnosti za odlaskom u mirovinu, bojim se da nećeš dobiti konkretan odgovor u koju da ideš, jer ipak to je tvoja odluka i radi se o tvojoj sudbini, da kasnije ne bi bilo rekli mi ovako rekli mi onako. Neke stvari smo ti predočili, a i sam ih znaš, ali zaista koliko sam na ovom Forumu i koliko se bavim problematikom branitelja, kod tebe je to toliko zakomplicirano, baš si jedinstven "slučaj" i ne znam da netko ima hrabrosti reči uzmi tu mirovinu, ta ti je najsigurnija. Dobio si neke savjete, a ti demantiraš nešto što mi ne možemo decidirano reči, primjerice dobiti ćeš ili nećeš status HRVI-a, pa ti je bolje ići u invalidsku mirovinu. Stvarno teška odluka. :-o Možda netko ipak ima odgovor, samo se ne usudi izustiti. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio: pod kraj zakonskog roka podnosiš zahtjev za priznavanje statusa HRVI-a, temeljem PTSP-a, te na komisiji ne ostvaruješ rečeni status, te ti LP HZZO ne prihvaća oboljenje kao posljedica sudjelovanja u obrani suveriniteta RH-a. Zbog psihićkog oboljenja MUP-ova komisija u Zagrebu, Šarengradska, ti ukida mogućnost OSO, te u roka tri godine dužan si riješiti svoj status. Ili lakše radno mjesto ili mirovina. E sad pod kojim uvjetima? Očigledno ti je negdje štekalo s papirologijom, te nisi ostavrio status HRVI, te mogućnost odlaska u mirovinu po odredbama ZOPHB, što je loše po tebe, no opet dobivaš profesionalnu nesposobnost i odlazak u mirovinu, znači da sa preostalom radnom sposobnošću možeš nešto raditi, a s obzirom na bolest, to je skoro ništa i to nije dobro za tebe. Da postavio si dobro pitanje, što je s onim policijskim službenicima koji nemaju uvjeta za prijevremenu starosnu mirovinu, a ušli su u kolotečinu iz koje se baš ne izlazi tako. To je odgovor na pitanje, hoće li se ponovo priznati PTSP, kao oboljenje uzrokovano ratom? No možda se i Zakon promijeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

očito je u ovom dijelu ostalo dosta toga nedorečeno. mupova komisija zbog oboljenja u vezi rata proglasi čovjeka nesposobnim za poslove oso, ali ne dobije niti pravo na mirovinu ili lakše radno mjesto. mislim da uprave takvim pojedincima daju mjesta domara ili slično, ali onda gube na plači i drugim pravima oso.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam pred kraj zakonskog roka uskoro će mi tri godine, dugo je trajalo od poziva u split pa zagreb...dvije godine nakon drugostupanjske imam pravo ponovo...da ostalo je točno...što si naveo...

 

a što se tiće drugog radnog mjesta,

oni mogu odgovorit da nemaju odgovarajuće radno mjesto...

i dobiješ otkaz....i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da završimo sa ovom pričom.

mirovina po zophb je svakako povoljnija iako indigo nema status rvi jer i ako u kojem slučaju dobije minimalnu mirovinu po zophb onaa će biti u rangu sa policijskom sa razlikom što će mirovinu po zophb moći obnavljati a nigdje ne stoji da će i ostvariti rvi.

 

i još jedna stvar:

često se spominje fraza "neću ništa savjetovati pa da ispadnem kriv"

svaki član foruma dužan je pročitati pravila foruma u kojem između ostalog stoji da su svi postovi napisani u svrhu informiranja a ne pravnih savjeta koji se mogu koristiti u nekom postupku.

dakle svi postovi koje pišemo na ovom forumu odnose se na osobna iskustva prilikom ostvarivanja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Esad neza za ljutnju, činjenica je izmjena informacija ta koja kola između nas i na taj način dobije se prava informacija. No, ukaza sam baš kod tebe, jer imaš po 4 osnova uvjeta za mirovinu, da će netko reči ta ti je najbolja, jedino što ti se može sugerirati, a i sam vidiš da nekako to naginje na invalidsku mirovinu po ZOPHB, a razlozi su ti i navedeni. Samo si ti taj koji će reči idem u ovu mirovinu, neću poslušati niti ovog niti onog. Na to sam ciljao, e sad kolega na tebi je red što ćeš uzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija