Jump to content

ratni put


whitedd

Preporučene objave

ispada da je pravilo da nema pravila.Da li je svrha doći u posjed ratnog puta da bi ga branitelj samo vidio i imao ili je svrha ostvarivanje nekih statusnih prava. Ukoliko se radi o ovome drugom negdje se moglo dobiti na vlastiti zahtjev a drugdje samo preko ureda državne uprave odnosno odsjeka za branitelje ( ili nekog drugog tijela na službeni zahtjev).

Npr. napiše zamolbu prema svom odsjeku branitelja u kojoj navede u koju svrhu mu je potreban ratni put, postrojbu i vp iste u kojoj je bio, provedeni period, adresa. Kako se u dosta slučajeva radi o postrojbama koje su ugašene nije loše napisati tko je pravni slijednik tj koji korpus također sa vp i adresom kako bi olakšali postupak tj da se što prije riješi.Također zbog šturih podataka sa kojima isti raspolažu, a da se ratni put ne bi sveo na potvrdu o provedenom periodu, dostavljale su se izjave ratnih zapovjednika (ovjerene).

U obrazloženju jednog ratnog puta navodi se od strane xxx korpusa da se isti izdaje na zahtjev imenovanog sukladno članku 172. Zakona o općem upravnom postupku.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam zeznut slučaj da mi je od dva zapovjednika jedan na Kosovu a drugi u Švicarskoj, pa koga da ja vatam za izjave. Ma koje je to sranje sa HV-om nije moj problem kaj budale nisu organizirale pravne nasljednike po regionalnim centrima a ne da neki jadnik u Divuljama čeprka po meni. Uostalom sve je to tako da nama bude teže

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost ono što ne bi trebalo biti Vaš problem na kraju ispada da zaista je. Ono što mi izgleda realnije u Vašem slučaju, naravno ukoliko imate saznanja o prebivalištu zapovjednika u Švicarskoj, stupiti s njim u kontakt i ukoliko čovjek ima volje da Vam napiše izjavu o ratnom putu. Ukoliko istu ovjeri u konzulatu tretira se kao da je ovjerena kao i kod nas kod javnog bilježnika ( nadam se da ne griješim ). Ovisno o ustrojbenom mjestu onoga za kojeg se traži ratni put , slijedi i rang zapovjednika koji daje izjavu ( zap. satnije, bojne, brigade ), te isti mora biti evidentiran u ustrojbenoj knjizi postrojbe.Ako se sami ne potrudite....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam kako će ti taj zapovjednik napisati ratni put jer on tvoje podatke sigurno nije uzeo sa sobom kad je otišao u švicarsku. najbolje da ratni put sam napišeš i onda ova procedura sa konzulatom.

da ponovim što ratni put treba sadržavati:

vrijeme provedeno u postrojbi

tereni gdje i koliko vremena

borbene akcije koje gdje i vrijeme

uvjeti (hladnoća,vručina,logistička potpora,odvojenost od obitelji, psihičko stanje)

pohvale i odlikovanja

to napišeš sa naznakom "pod materijalnom i krivičnom odgovornošču" i staviš mjesto za potpis zapovjednika a možeš još i za potpis kojeg kolege koji je bio sa tobom na ratištu.

kad je tto sve gotovo nosiš u ured da ti naprave ratni put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

ne znam kako će ti taj zapovjednik napisati ratni put jer on tvoje podatke sigurno nije uzeo sa sobom kad je otišao u švicarsku. najbolje da ratni put sam napišeš i onda ova procedura sa konzulatom.

da ponovim što ratni put treba sadržavati:

vrijeme provedeno u postrojbi

tereni gdje i koliko vremena

borbene akcije koje gdje i vrijeme

uvjeti (hladnoća,vručina,logistička potpora,odvojenost od obitelji, psihičko stanje)

pohvale i odlikovanja

to napišeš sa naznakom "pod materijalnom i krivičnom odgovornošču" i staviš mjesto za potpis zapovjednika a možeš još i za potpis kojeg kolege koji je bio sa tobom na ratištu.

kad je tto sve gotovo nosiš u ured da ti naprave ratni put...

 

kao i ...

 

to se inače zove ured državne uprave i ideš u onaj po mjestu prebivališta.

 

.

Ako otklonimo razloge zašto tom branitelju treba ratni put i krenemo od pretpostavke da ratni put treba organu državne uprave radi priznavanja ili odbijanja nekog prava tog branitelja i da je taj branitelj bio pripadnik HV, tada je jedino ispravno to da ured traži po službenoj dužnosti ratni put od organizacijske cjeline HV koja je zadnja u nizu "nasljeđivanja" od postrojbe kojoj je on bio pripadnik ili od ureda za obranu. U uredima uprave rade osobe koje znaju od koga tražiti ratni put. Nikakve ovjerene izjave zapovjednika HV-a pod nekom odgovornošću on ne smije (a i neće...) prihvatiti. Neki uredi dozvoljavaju da branitelj sam pribavi ratni put od postrojbe, ali da će ga on sam pisati i to će potpisati bivši zapovjednik koji je sad u Švicarskoj, neće ići (čitaj ne bi smjelo ići...) jer za svaku postrojbu HV-a se zna sljednik.To ne znači da sadašnji sljednik neće možda uvažiti takvu izjavu kada bude pisao ratni put, ali ta izjava ili takvi ratni put ne može biti "pravi" ratni put u upravnom postupku kod ureda državne uprave.Drugo je pitanje tj. problem koliko dugo traje (predugo,...) pribavljanje ratnog puta po službenoj dužnosti od strane ureda uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prepostavljam da je Split u pitanju ured za obranu Ruđera Boškovića kod leonarda imaju službenici koji će pomoći napisati zahtjev za izdavanje ratnog puta oni službeno salju prema divuljama čeka se oko misec dana.

Svaka ugašena postrojba ima pravnog slijednika.

Napomena sve postrojbe su dobile zapovjed do šestog miseca 1996 da napišu ratne puteve za sve pripadnike svoje postrojbe pa prepostavljam da je ratni put već napisan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

malo je bilo greške u koracima. kako je duro izjavio ne može nitko izdati ratni put osim postrojbe. ono što sam ja naveo u biti se ne radi o ratnom putu nego o izjavi tog zapovjednika koji je u švicarskoj a koja će koristiti izradi ratnog puta slijednog zapovjednika u postrojbi.

Zaboravih napisati da u zadnje vrijeme takve izjave sve manje prolaze prilikom traženja ratnog puta ako se izjavom tvrdi nešto što ne postoji u evidenciji, te se u tom slučaju branitelji upućuju na Urede - Uprave za obranu na redoviti upravni postupak da bi dokazali gdje, tko i kako itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija