Jump to content

obrt- okupirano područje u ratu - mirovinsko


joxzip

Preporučene objave

Pišem u ime svoje majke koja je od 1983.g imala otvoren obrt- frizarski salon. Pocetkom rata prognani u split. Od 1991.g. do 2006.g. prima, kad smo se vratili nakon obnove kući prima plaću u iznosu minmalne plaće u RH., međutim kad je htjela ponovno aktivirat obrt nije mogla ukoliko ne podmiri dug koji je nastao u to vrijeme rata i progonstva jer joj nije bio uplaćivan doprinos za mirovinsko. Što znači da joj je obrt bio aktivan za vrijeme rata, te bio ugašen 1996. netom prije povratka. Obilazili smo nadležne ustanove (sinju, splitu) međutim obećanja da oni razumiju sve i da će se to riješiti. Ništa do 1.mj. 2007.; bili smo u splitu na mirovinskom te nam je predloženo da tražimo da potraživanja idu u zastaru jer je prošlo 10 godina. Potraživanja od mirov. narasla s kamatama na 90000 kn. Računajući na povoljan ishod te zastare, majka otvara ponovno obrt u 2. mj. 2007., uredno plaća sve obaveze. Međutim u 12. mjesecu isao sam do knjigovođe za riješit prošlu godinu i ispao problem -sve sto je uplaćeno prošle godine za mirovinsko otišlo za kamate duga od prije. Isli smo opet na mirovinsko u Split gdje nam govore da je to islo u ZG i neznaju kako rješit problem. Sad me zanima kako joj je država mogla dati minimalu plaću a ne platit mirovinsko, i teretit je da je radila za vrijeme rata- kao morala je sama kad smo prognani odjavit obrt. Dajte mi neki savjet što činiti, knjigovođa mi govori da ne plaća doprinose dok se ovo staro ne riješi, ali mi je to opet nekako bez veze. bdw ima više takvih slučajeva u mjestu, jednom već došla i ovrha na mirovinu

:hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija