Jump to content

Promjena iznosa alimentacije


Tikica01

Preporučene objave

Sporazumno sam razvedena 2005. i zbog tada losijeg financijskog stanja bivseg supruga sporazumno je i sudski dogovoreno da ce davati mjesecno po 500kn za svakog klinca (11 i 12 godina ). Kako je dobio jako dobar posao i primanja su mu se poprilicno povisila znam da mogu traziti s obzirom na novonastale okolnosti povecanje alimentacije jer mi je tako i savjetovano na sudu kada sam protiv njega podnijela kaznene prijave zbog zanemarivanja svoje maloljetne djece, jer mi ni to nije placao. To smo utjerali, te mi je pravnica tada rekla da ako ce ikad imati bolja primanja da ponovno pokrenem tuzbu u kojoj bi trazila povecanje alimetacije. E sad, moje pitanje glasi: Sto ako on u toj firmi nije prijavljen, mogu li ostati i bez tih 1000kn mjesecno ili bez obzira na sve imam pravo traziti zakonski minimum za uzdrzavanje?

Hvala na odgovoru! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede onog "S druge strane..." nakon 1.1. '08. je bilo primjera kada je određena polovica propisanog iznosa iz st4. a prema st.5:

 

"Ako je obveznik uzdržavanja dužan uzdržavati više djece u skladu s ovim Zakonom, obveza uzdržavanja može biti određena i u manjem iznosu od onoga u stavku 4. ovoga članka, ali tako da ne bude manja od jedne polovice iznosa iz toga stavka"

 

pa je ukupno uzdržavanje za dvoje djece iznosilo sitno preko 1000kn, koliko je poznato- zaposlenoj osobi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Jos nesto vezano uz ovo, ako netko zna. Da li i to prijavljujem na Drzavnom odvjetnistvu ( jer prvu kaznenu sam tamo predala )i da li ce mi biti potreban odvjetnik ( prije ga nisam trebala, Odjel za mladez pri Drzavnom odvjetnistvu je poduzimao sve potrebne radnje).

 

Hvala puno na odgovorima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se dalo primjetiti, citiram:

To smo utjerali,...

ne navodite da problem s neuzdržavanjem traje i dalje, već ste pitali za mogućnosti izmjene iznosa kojim u uzdržavanju djece sudjeluje otac.

Pod riječima "i to"- što biste uputili Državnom odvjetništvu?

DO je predhodno postupalo radi neizvršavanja obveze po odluci Suda, ako je riječ i dalje o izmjeni visine uzdržavanja destinacija je Općinski sud.

Iako, spomenuli ste da nije prijavljen kao zaposlen, pa možda i ne bude izmjene visine, jer je moguće primjeniti onaj članak o 50% za više obveza uzdržavanja temeljem ObZ, a povećanih mogućnosti nema. Što naravno, ovisi o spretnosti vašeg ex-a u ev. tvrdnji da je nezaposlen, te sucu koji odlučuje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ovo nikako ne razumijem,, zasto neko bilo to musko ili zensko ne pusti nakon rastave drugog partnera da zivi???? Vec kad onaj drugi sto je izgubio naj vrijednije(dijete) tj sto su mu uzeli na sudu ni dalje nema svoj mir??? Jednostavno nesmije krenuti dalje i bolje zarađivati a da ne pricamo da otvori obrt ili firmu, cijeli zivot ce ga druga strana maltretirati zbog novca.... Tko ne plaća treba ga tuziti, ali ko uredno placa i ima kontakte sa djecom redovite zasto ga nepustite na miru???? Ili to rade samo oni koji imaju previse slobodnog vremena???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. čitajući sadržaj postova osobe koja je otvorila temu ne nalazi se podatak o susretima i druženjima sa roditeljem s kojim djeca ne žive

2. nalazi se podatak o neplaćanju, te utjerivanju duga po tom pitanju

3. uzdržavanje od 500kn po maloljetnom djetetu je ispod iznosa u spomenutom članku ObZ osim za slučaj st.4, a ujedno manje od polovice iznosa procenjenog kao potrebnog djetetu predškolskog ili školskog uzrasta

4. svatko ima mogućnost u ime maloljetnog djeteta prema izmjenjenim okolnostima zatražiti i izmjenu iznosa uzdržavanja, a o čemu će na kraju odlučiti Sud

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tomi00 je napisao:

Ovo nikako ne razumijem,, zasto neko bilo to musko ili zensko ne pusti nakon rastave drugog partnera da zivi???? Vec kad onaj drugi sto je izgubio naj vrijednije(dijete) tj sto su mu uzeli na sudu ni dalje nema svoj mir??? Jednostavno nesmije krenuti dalje i bolje zarađivati a da ne pricamo da otvori obrt ili firmu, cijeli zivot ce ga druga strana maltretirati zbog novca.... Tko ne plaća treba ga tuziti, ali ko uredno placa i ima kontakte sa djecom redovite zasto ga nepustite na miru???? Ili to rade samo oni koji imaju previse slobodnog vremena???

 

Djeca mu nisu oduzeta, rastava je bila sporazumna sto znaci da je moj bivsi suprug pristao (kao i ja) na sve navedeno u sporazumnom razvodu. Ja sam zbog njegove lose financijske situacije privremeno pristala na mizeriju od iznosa, ali s obzirom da gospodin zaista zivi i vise nego dobro i ima " dovoljno svog mira", smatram da mu je duznost uzdrzavati djecu shodno njegovoj mogucnosti. Nazalost, on se nicega od toga ne pridrzava, pa ja osobno smatram da nije zasluzio imati svoj mir dok se ne uozbilji i prihvati cinjenicu da su djeca i njegova obveza bez obzira sto ne zivi sa njima.

U svakom slucaju zahvaljujem na komentarima, savjetima i odgovorima :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija