Jump to content

Razlika u pravnim izrazima


Bogišić

Preporučene objave

U predmetu GŽ-1290/05, od 5.srpnja 2007. Županijski Sud iz Zagreba kaže,da se rokovi zastare prigovora na ugovor o doživotnom uzdržćavanju riješavanju po pravilima IMOVINSKOG prava a ne po pravilima NASLJEDNOG prava. Molim onoga tko zna što to znači, da mi odgovori. Ja nisam pravno pismen, pa mi je to stranao. Hvala na trudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bogišić je napisao:

U predmetu GŽ-1290/05, od 5.srpnja 2007. Županijski Sud iz Zagreba kaže,da se rokovi zastare prigovora na ugovor o doživotnom uzdržćavanju riješavanju po pravilima IMOVINSKOG prava a ne po pravilima NASLJEDNOG prava. Molim onoga tko zna što to znači, da mi odgovori. Ja nisam pravno pismen, pa mi je to stranao. Hvala na trudu.

 

 

mislim da u ovom vašem slućaju a to je ugovor o doživotnom uzdržavanju

 

primjenjivat će se rokovi zastare na ugovor o doživotnom uzdržavanju vjerojatno po zakonu o o obveznim odnosima

a ne po zakonu o nasljeđivanju

 

i imovinsko i nasljedno pravo spadaju u građansko pravo

samo ugovor o doživotnom uzdržavanju se sklapa među živima i

 

zato se na njega odnose odredbe imovinskog prava

a ne nasljednog prava, iako nakon smrti osobe koju uzdrzavate

dobivate njezinu imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti Veterane. Iz tvog odgovora mislim da mogu zaključiti, da ako sam ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisao sa živim primateljem uzdržavanja, koji je umro 2 godine nakon tog potpisivanbja, njegoivi nasljednici su zakasnili sa tužbom o ništavnosti tog ugovora, jer je prošlo daljnje 1 i pol godina od smrti primatelja uzdržavanja, dakle 3 i pol godine.......... Zakon o OO kaže da je to zastara, na koju sud ne pazi po službenoj dužnbosti. Ne znam jesam li u pravu ? :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bogišić je napisao:

Hvala ti Veterane. Iz tvog odgovora mislim da mogu zaključiti, da ako sam ugovor o doživotnom uzdržavanju potpisao sa živim primateljem uzdržavanja, koji je umro 2 godine nakon tog potpisivanbja, njegoivi nasljednici su zakasnili sa tužbom o ništavnosti tog ugovora, jer je prošlo daljnje 1 i pol godina od smrti primatelja uzdržavanja, dakle 3 i pol godine.......... Zakon o OO kaže da je to zastara, na koju sud ne pazi po službenoj dužnbosti. Ne znam jesam li u pravu ? :zao:

 

iz ovoga što ste napisali mislim da jeste u pravu

sud na zastaru ne pazi po slućbenoj dužnosti

već ćete vi ili vaš odvjetnik morati istaći prigovor zastare

na sudu i tada bi sud trebao odbaciti tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija