Jump to content

Otkazni rok -- Pomoc


tono08

Preporučene objave

Nakon 6 godina rada kod privatnika urucen mi je poslovno uvjetovan otkaz, s otkaznim rokom od 3 mjeseca pri kojima nisam duzan dolaziti na posao.

 

Proslo je vec mjesec dana od urucenja otkaza, u tom roku nisam odlazio na posao te sam podnio zahtjev na povratak na posao (u roku od 15dana) koji je naravno odbijen. Razmisljam o tuzbi jel imam neke elemente za nju. Napomena da nakon ovoga vise ni ne zelim raditi u toj tvrtci, tuzbom zelim ishoditi neka prava koja mi nisu bila ostvarena za vrjeme radnog odnosa.. (da li mi poslodavac treba isplacivati placu u otkaznom roku iako ne radim ?)

 

 

U medjuvremenu sam nasao jedan sezonski posao za koji me poslodavac zeli prijaviti, da li se mogu zaposliti i sto mi je ciniti jer je radna knjizica jos uvijek kod starog poslodavca i imam 2 mjeseca otkaznog roka ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tono08 je napisao:

Nakon 6 godina rada kod privatnika urucen mi je poslovno uvjetovan otkaz, s otkaznim rokom od 3 mjeseca pri kojima nisam duzan dolaziti na posao.

 

Proslo je vec mjesec dana od urucenja otkaza, u tom roku nisam odlazio na posao te sam podnio zahtjev na povratak na posao (u roku od 15dana) koji je naravno odbijen. Razmisljam o tuzbi jel imam neke elemente za nju. Napomena da nakon ovoga vise ni ne zelim raditi u toj tvrtci, tuzbom zelim ishoditi neka prava koja mi nisu bila ostvarena za vrjeme radnog odnosa.. (da li mi poslodavac treba isplacivati placu u otkaznom roku iako ne radim ?)

 

 

U medjuvremenu sam nasao jedan sezonski posao za koji me poslodavac zeli prijaviti, da li se mogu zaposliti i sto mi je ciniti jer je radna knjizica jos uvijek kod starog poslodavca i imam 2 mjeseca otkaznog roka ??

 

dužan ti je isplaćivati naknadu plaće dok ne dolaziš na posao (sam je to tražio od tebe)..

 

a tužbu.. e stari, trebao si paziti na rokove..

 

ROK 1: 15 dana imaš za uložiti zahtjev za zaštitu prava od dana kad ti je uručen otkaz. kažeš da si to napravio i da ti je ZZP odbijen.

ROK 2: Od dana kad si primio odluku o odbijenju ZZP-a imaš 15 dana za podnijeti tužbu - nakon proteka tog roka tužba će biti odbačena kao nedopuštena - pa sad ti računaj je li prošlo 15 dana od kada si odbijen sa zahtjevom za zaštitu prava (zahtjevom za povrat na posao).

 

Ovi ti rokovi važe ako želiš ostvariti utvrđenje odluke o otkazu nezakonitom i vratiti se na posao ili ostvariti utvrđenje odluke o otkazu nezakonitom i tražiti sudski raskid ugovora.

 

Ako ti je rok za tužbu prošao, PONOVNO (odmah danas!) podnesi poslodavcu zahtjev za zaštitu prava i nadaj se da će odgovoriti! Ako odgovori, tebi rok teče ispočetka, dale novih 15 dana.

 

A ako želiš ostvarivati neka novčana potraživanja iz radnog odnosa, rok za podnošenje tužbe je 3 godine od dana kada ti je uskraćeno materijalno pravo iz radnog odnosa (i prethodno nisi vezan ZZP-om).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Da si malo pazljivije procitao, shvatio bi da se ne zalim vise vratiti na taj posao, jel mislim da mi je samim ne korektnim otkazom narusen ponos i ugled.. Zelim pokrenuti tuzbu zbog nadkonade nekih potrazivanja koje nisam dobio. (imas kakvu ideju za sto ga jos usput mogu oguliti? :))

 

2. Sto je s ovim drugim poslom koji bih radio preko ljeta, tj. sezonski?? Moram li cekati da isteknu ta 2 mjeseca otkaznog roka, ili.. ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tono08 je napisao:

1.Da si malo pazljivije procitao, shvatio bi da se ne zalim vise vratiti na taj posao, jel mislim da mi je samim ne korektnim otkazom narusen ponos i ugled.. Zelim pokrenuti tuzbu zbog nadkonade nekih potrazivanja koje nisam dobio. (imas kakvu ideju za sto ga jos usput mogu oguliti? :))

 

2. Sto je s ovim drugim poslom koji bih radio preko ljeta, tj. sezonski?? Moram li cekati da isteknu ta 2 mjeseca otkaznog roka, ili.. ?

 

pažljivo sam ja čitao i pročitao, ali nisi ti pažljivo čitao i pročitao jer nisi uvidio da sam ti otvorio druge mogućnosti (utvrđenje njegovog otkaza nezakonitim i utvrđivanje prestanka radnog odnosa odlukom suda) :namiguje:

 

što se tiče tvog drugog pitanja - ova 3 mjeseca ćeš dobivati punu plaću za sjedenje kod kuće. sezonski posao traje kratko. sam si izračunaj što ti se više isplati. stavi na vagu kako ćeš više zaraditi - za 3 mjeseca hladovine ili za 3 mjeseca rintanja.

 

u svakom slučaju, ne možeš biti u 2 radna odnosa sa punim radnim vremenom. što znači - da možeš odmah otići od starog poslodavca (Zakon o radu kaže da kod redovitog otkaza IZ OSOBITO VAŽNOG RAZLOGA otkazni rok ne može biti dulji od mjesec dana. ti si ga odradio.) Prem tome, možeš otići od starog poslodavca, s tim da ti on nije dužan isplatiti preostala 2 radna mjeseca i zaposliti se kod novog. Ne možeš istodobno na puno radno vrijeme biti zaposlen kod obojice.

A ako si mislio ubrati NAKNADU plaće (jer to nije plaća, već naknada) za vrijeme otkaznog roka, i zaraditi sa strane, to na ovaj način (zakonksi) neće ići. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pala mi je jos jedna budalastina na um...

Recimo pod uvijetom da me novi poslodavac za ovaj sezonski posao prijavi na ugovor o djelu, jel bi to funkcioniralo ?? Znaci jos uvijek muzem lovu s otkaznog roka i radim na drugom poslu ? A btw. ovaj tvoj prjedlog mi i nije neka zadovoljstina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako, ako pokrenes spor, i sud utvrdi da je otkaz bio nedopusten, tada mozes traziti sudski raskid radnog odnosa, i to do okoncanja glavne rasprave pri 1 stupanjskom sudu prilikom cega ce ti sud dosuditi i naknadu stete te naknadu place.

 

"Kod sudskog raskida ugovora o radu, radniku pripada pravo na naknadu štete, za čije određivanje se, između ostalih, uzima u obzir i duljina radnog odnosa kod poslodavca koji je nedopušteno otkazao ugovor o radu, a ne ukupni radni staž radnika. Radniku pripada i pravo na naknadu plaće od dana kad je ugovor o radu nedopušteno prestao do dana kojeg je sud odredio kao dan prestanka radnog odnosa. Ta se naknada ne uračunava u visinu naknade štete."

 

 

iz zakona o radu:

 

"Sudski raskid ugovora o radu

 

Ako sud utvrdi da otkaz poslodavca nije dopušten, a radniku nije prihvatljivo nastaviti radni odnos, sud će na zahtjev radnika odrediti dan prestanka radnog odnosa i dosuditi mu naknadu štete u iznosu najmanje tri, a najviše 18 prosječnih mjesečnih plaća toga radnika isplaćenih u prethodna tri mjeseca, ovisno o trajanju radnoga odnosa, starosti te obvezama uzdržavanja koje terete radnika.

 

Takvu odluku sud može donijeti i na zahtjev poslodavca ako postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nije moguć.

 

Poslodavac i radnik mogu zahtjev za prestanak ugovora o radu na naveden način, podnijeti do okončanja glavne rasprave pred sudom prvog stupnja."

 

 

e, sad, ako to budes trazio (sudski raskid), ne mozes traziti isplatu otpremnine,jer ti radni odnos nije prestao otkazivanjem vec sudskim raskidom, a za poslovno uvjetovani otkaz prema zakonu o radu pripada ti otpremnina:

 

"Otpremnina

 

Radnik koji je stranka ugovora o radu sklopljenoga na neodređeno vrijeme, a kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnoga neprekidnoga trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne polovine prosječne mjesečne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca."

 

za sva novcana potrazivanja, pa tako i isplatu pripadajuce otpremnine, imas rok od 3 godine ;-)

 

svakako imas pravo na naknadu place za vrijeme otkaznog roka. nisi napisao za sto te jos poslodavac uskratio do sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija