Jump to content

Podjela imovine nakon nekoliko godina braka, kao na TV sudnici...


pearl

Preporučene objave

dosta stari smo se oženili, i njoj i meni prvi brak.

ona nije imala ništa (ali doslovce ništa), ja imam sve i imao sam prije poznanstva sve. sasvim nebitno u skladnom braku gdje vlada hegemonija i gdje se vole ljudi.

 

u braku se doznalo da je neke stvari tajila, a dosta su bitne. nakon skoro tri godine života, bez djece smo. otišli kod doktora gdje je on ultrazvukom vidio da ona ne može imati djece i da ih nikad nije ni mogla imati (da se ne upuštam u priče). nadalje stvari nisu više štimale.

ja sam se rasturio od posla, stječem, gradim, radim...

sa jednim dedom sam sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju kojeg pazim i mazim, žena ga nikad nije ni vidjela, no zna za njega. na samrti je.

žena i ja se rastajemo. glavni je razlog taj što želim djecu, a s njom to ne mogu i uredno me obmanjivala ove sve godine. znala je da ne može imati djecu, no nemam materijalnih dokaza.

 

da li će sad i ona biti vlasnik u polovici tog dede ako isti umre prije rastave?

 

pretpostavljam da ona dijeli u idealnom dijelu sa mnom apsolutno sve što sam kupio u braku, pa tako i imanje tog djeda koji će, kako mi se čini, uskoro umrijeti.

može li se to kako izbjeći?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju prema trećoj osobi (djedu)načelno bi prestavljala bračnu stečevinu i kao takva podliježe podjeli nakon razvoda braka.

 

U ovom trenutku moguće je pokušati da se ugovor o doživotnom uzdržavanju prekine na taj način što bi vaš djed sudskim putem (tužbom) to zahtijevao,a kao razlog bi naveo neispunjavanje bilo kakvih ugovornih obveza s vaše strane (što bi vi naravno priznali pred sudom).

Na taj način ne bi mogli steći imovinu od djeda na osnovi ugovora o doživotnom uzdržavanju,a nakon djedove smrti,te bračana stečevina ne bi ni postojala u tom smislu.

 

Da je kojim slučejam djed vama darovao imovinu (darovni ugovor)onda ista ne bi prestavljala bračnu stečevinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

canis je napisao:

Imovina stečena za vrijeme trajanja bračne zajednice temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju prema trećoj osobi (djedu)načelno bi prestavljala bračnu stečevinu i kao takva podliježe podjeli nakon razvoda braka.

 

U ovom trenutku moguće je pokušati da se ugovor o doživotnom uzdržavanju prekine na taj način što bi vaš djed sudskim putem (tužbom) to zahtijevao,a kao razlog bi naveo neispunjavanje bilo kakvih ugovornih obveza s vaše strane (što bi vi naravno priznali pred sudom).

Na taj način ne bi mogli steći imovinu od djeda na osnovi ugovora o doživotnom uzdržavanju,a nakon djedove smrti,te bračana stečevina ne bi ni postojala u tom smislu.

 

Da je kojim slučejam djed vama darovao imovinu (darovni ugovor)onda ista ne bi prestavljala bračnu stečevinu.

 

sjajno, ovo mi se čini rješenje ako je točno. znači, ako mi deda darovnim ugovorom pokloni imovinu (nekretnine), to ne ulazi u bračnu stečevinu...

a što je onda sa obitelji dede - imaju li oni pravo osporavati darovnicu?

mislim da ne mogu osporavati doživotno uzdržavanje, ali dar - da.

i još nešto - sada je potpisani ugovor o uzdržavanju, rastanemo se za mjesec dana, deda poživi još 20 godina i onda tad već 20 godina rastavljena žena ima pravo na polovicu? nije li to malo suludo?

nije li stjecanje te nekretnine samo trajanje života dede - deda je živ i nakon rastave braka!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju primatelj i davatelj uzdržavanja mogu i sporazuno raskinuti te bi na taj način izbjegli dugotrajni sudski postupak (to nisam naznačio u prijašnjem postu).

Imovina stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju prelazi u vlasništvo davatelja uzdržavanja tek nakon smrti primatelja.

 

Vlasništvo stečeno darovanjem ne predstvalja bračnu stečevinu,i to je navedeno u čl. 253.st.2. Obiteljskog zakona:

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

Darovni ugovor se može osporavati od strane nasljednika koji pri tome mogu zahtijevati svoj tzv.nužni dio.

 

U slučaju da ugovor o doživotnom uzdržavanju o kojem govorite ostane i sada na snazi,te da se dokaže ispunjavanje obveza iz istog ,vaša supruga bi mogla zahtjevati u sudskom postupku naknadu koju bi vi trebali isplatiti,a prestvaljala bi njen udio u dosadšnjem ostvarenju tog ugovora.

Nakon razvoda braka ona nema više nikakva prava potraživati ono što se ispunjava ugovorom niti imovinu stečenu na taj način.

 

Pošto nemate djece,a ukoliko idete na tzv.sporazumni razvod braka,cijeli postupak razvoda pred sudom se može okončati na jednom ročištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija