Jump to content

Zavrzlame oko zemljišta, pomozite!


nobril

Preporučene objave

Prvo se ispričavam na poduljem tekstu koji slijedi, ali stvarno trebam pomoć nekog tko ima iskustva u ovim stvarima da znam isplati li mi se uopće išta poduzimati.

 

Akteri: dva brata i tri sestre

Predmet: zemljište od 5109 m2

 

Dijelovi tog zemljišta su prodani različitim ljudima prije nekih petnaestak godina, u kupoprodajnim ugovorima kao prodavatelji se navode samo dva brata. Ljudi koji su tu zemlju kupili tamo su sagradili svoje kuće, i da napomenem kad se zemlja kupovala nije bila kako se kaže "očišćena".

Od tih 5000 kvadrata ostalo je 600 kvadrata građevinskog zemljišta na kojem bi ja (sin jednog od braće) htio sagraditi kuću. Danas sam išao sa stricem pogledati to zemljište i razgovarao sam s jednim čovjekom koji je kupio dio zemljišta (500m2) i rekao mi je da je uspio srediti papire za svoju kuću i da je njegovo zemljište sad upisano kao posebna katastarska čestica, također zna da papire (i posjedovni i vlasnički list) ima i par drugih ljudi.

 

Sad dolazimo do onog zamršenog dijela: u zemljišnoj knjizi (na internetu sam našao) se kao vlasnici te parcele (svih 5109 kvadrata) navode grad Zadar sa 4549 kvadrata i još par ljudi sa po 140 kvadrata. U katastru je situacija još gora, tamo se navode kao posjednici 3 osobe za koje znam da su bili kupci zemljišta, zatim za jedan mali dio moj stric i za preostalo zemljište moje tete. Ja sam tu u potpunosti izgubljen, ne znam što mi je raditi i mogu li išta učiniti da postanem vlasnik tih 600m2!

 

Ako se već raspravljalo o ovoj ili sličnoj temi molim vas samo za link, tražio sam ali ništa slično nisam uspio naći.

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba vam geodet i odvjetnik.

 

vi morate "odcijepiti" svojih 600 m2 od ostatka gromade, dakle formirati samostalnu parcelu, koja će imati svoj kat. broj i na kojoj ćete riješiti vlasništvo 1/1

 

Kako vlasništvo nije "čisto" vi idete u ovom slučaju u "predparcelaciju" odnosno "parcelaciju kojoj prethodi provedba u zemljišnoj knjizi".

 

Ovakav je postupak:

 

Geodet će vam snimiti vašu česticu i napraviti parcelacijski elaborat sa svime što je potrebno za njegovu provedbu. Pretpostavljam da je parcela u građevinskoj zoni. Prijedlog parcelacije šalje se u urbanizam kako bi potvrdili da je parcelacija napravljena u skladu s urbanističkim uvjetima.

E, ovdje ćete čekati najviše.... s obzirom da imaju godišnje 10000 zahtjeva.... možda godinu, dvije, to vam ne znaju ni oni sami.

Kad vaš elaborat dobije potvrdu s urbanizma, tek tada se nosi u katastar. Katastar vam dodjeljuje broj za vašu kat. česticu, ali ne provodi elaborat jer nije čisto vlasništvo, već samo utvrđuje kat. broj koji vam, laički rečeno, "rezervira" dok ne riješite vlasništvo. Elaborat do daljnjeg ostaje u katastru, vi dobivate jedan primjerak iz elaborata, na kojem vam je naveden taj "rezerviran" kat. broj i s time krećete odvjetniku. (ova faza ne traje dugo, max u roku mjesec dana katastar obradi vaš predmet, ako vam je hitno, može i prije)

 

Slijedi sudski postupak utvrđivanja vlasništva na vašoj kat. čestici, najčešće putem formalne tužbe. Duljina trajanja ove faze ovisi o sposobnosti i ažurnosti vašeg odvjetnika, te "pravnoj kompliciranosti" vašeg slučaja (ne znam kako bi se bolje izrazila).

Osim formalne tužbe postoji kraći i jednostvniji (brži) način, a zove se pojedinačni ispravni postupak.... o tome se konzultirajte s odvjetnikom.

Sve u svemu.... najkraće 3-4 mjeseca (nadam se), a mođže se protegnut i na godinu dvije...

 

Kad se sudski postupak okonča i vi dobijete pravomoćnu presudu da ste vlasnik k. č. xxyy, predmet se opet vraća u katastar. Vi (ili vaš odvjetnik) donosite presudu u katastar, oni "izvlače" vaš elaborat parcelacije iz arhive i provode parcelaciju kroz knjige, i na kat. planu.

Katastar rješava vaš elabora u roku od nekih mjesec dana, ako je sve u redu, naravno uvijek treba računati da se nešto može iskomplicirati (presuda nije dobro napisana, fale neki potpisi, presudom nisu obuhvaćeni posjednici upisani u katastru, pa oni provode upravni postupak i sl)

 

Kad katastar provede vašu parcelaciju dobivate rješenje na svoju kuć. adresu, i po pravomoćnosti rješenja (nakon 15 dana), iz katastra prijavni list za vašu parcelaciju ide u zemljišnu knjigu, te nakon što ZK provede, dobivate rješenje i s njihove strane (oni su isto prilično ažurni i brzi)i to je to.

 

Sve u svemu, čeka vas dug postupak i što prije krenete, to bolje. Najviše živaca vremena i strpljenja izgubit ćete u fazi čekanja lokacijske dozvole i u sudskom postupku utvrđivanja vlasništva. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija