Jump to content

Štala


flori

Preporučene objave

Susjedova štala odnosno garaža naslanja se cijelom dužinom na našu kuću,ta njegova građevina je niža za etažu od moje kuće,na toj spomenutoj strani ja imam prozor 50 godina,i još jedan koji je zazidan prije 10 godina,dakle s prozora gledam na njegov krov štale i garaže,čuo sam da susjed planira graditi apartman od spomenute štale,nemam ništa protiv ukoliko ostane u dosadašnjim gabaritima,ali što ako primjetim da on ima namjeru dignuti kat na postojeću prizemnu garažu odnosno štalu?(navedeno kao štala u zemljišnim knjigama),da li on mora ishodovati prethodno moju suglasnost odnosno moj potpis za takvo što i da li može uopće ishodovati građevinsku dozvolu za takvu nadogradnju(meni bi zatvorio prozor)bez mog potpisa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prostornim planom uređenja vašeg mjesta, određeno je kakve se građevine na kojem mjestu i u kojim gabaritima (visina posebno) smije graditi.

Dakle, vaš susjed će najprije od te štale morati dobiti od projektanata idejni projekt, na temelju kojeg će mu ured za urbanizam izdati lokacijsku dozvolu a za namjenu koju navede u zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole.

Naravno da čete i vi kao prvi susjed dobiti kopiju urbanističkih uvjeta.

S time se možete ali i nemorate složiti ako smatrate da su vam povrijeđena prava iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

 

Uglavnom bez obzira na sve, susjed NESMIJE ni na koji način vama oduzeti pogled ili razgled sa prozora koji vi posjedujete.

 

Buditer oprezni, ako ste u dobrim odnosima s njime, zatražite da vam pokaže idejni projekt za zgradu koju namjerava graditi. Ukoliko Vam neće dozvoliti, vi stopirajte dobivanje uporabne dozvole na način da mu nečete potpisati suglasnost.

Takvim načinom mu nećete moći spriječiti da sagradi što je naumio, ali ćete mu jako usporiti dobivanje potrebnih dozvola.

Pošto su propisi za ugostiteljsku djelatnost strogi, susjed vrlo dobro zna da mu možete "podrezati granu", pa vam onda ni neće moći raditi ono čega nema u projektu.

 

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idejni projekt izrađuje projektni ured i on je privremenog karaktera, kako bi isti mogao priložiti kao dokumenat na osnovu kojeg tražiš odobrenje za gradnju.

Tek nakon izdavanja dokumenata za gradnju izrađuje se konačni ili glavni projekt.

 

Nažalost taj projekt glasi i vlasništvo je investitora, a vi kao susjed dobivate samo izvod iz prostornog plana sa urbanističkim uvjetima na temelju kojeg potpisujete suglasnost susjedu za gradnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idejni projekt izrađuje projektni ured i on je privremenog karaktera, kako bi isti mogao priložiti kao dokumenat na osnovu kojeg tražiš odobrenje za gradnju.

Tek nakon izdavanja dokumenata za gradnju izrađuje se konačni ili glavni projekt.

 

Nažalost taj projekt glasi i vlasništvo je investitora, a vi kao susjed dobivate samo izvod iz prostornog plana sa urbanističkim uvjetima na temelju kojeg potpisujete suglasnost susjedu za gradnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija