Jump to content

Žalba?


Sinner

Preporučene objave

Zaustavljen sam od strane policijskih službenika uz obrazloženje da obavljaju kontrolu prometa.

Vozio sam po propisima i ispod ograničenja te smo suvozač i ja bili vezani.

Podvrgnuti smo alkotestu koji je bio negativan. Jedini problem je bio u tome što nemam 24 godine a upravljao sam vozilom jačim od 75 KW. Vozilo je u vlasništvu mog oca.

 

Unatoč tome što u dvije godine vozačkog iskustva nisam bio kažnjavan, oduzeta mi je vozačka dozvola na 24 sata i propisana mi je kazna u iznosu od 1000 kn koju nisam u mogućnosti platiti jer nisam u stalnom radnom odnosu.

 

Dali postoji mogućnost da putem žalbe izbjegnem plaćanje ove kazne te koji je najbolji način za sročiti kaznu, odnosno na što najviše obratiti pozornost kako bi ista bila i uvažena?

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalba uvijek i obavezno :-)

A u žalbi navesti sve ovo što si ovdje napisao.

"Prekršaj" se čini bizaran, a kazna još više, s obzirom da si uzoran vozač. No, ima svakakvih novosti u novom zakonu o sigurnosti na cestama, teško je sve te detalje znati. Ovo je bit će zato što mladi vozači počesto prouzroče nesreće vozeći jake aute.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, kako sam odgovorila i prije koji dan jednom kolegi.

 

Zakon o parničnom postupku

 

Član 350.

Žalba treba da sadrži:

1) oznaku presude protiv koje se podnosi žalba;

2) izjavu da se presuda pobija u cijelosti ili u određenom dijelu;

3) razlog žalbe;

4) potpis podnosioca žalbe.

 

Tvoj nije parnični već prekršajni postupak, ali vrijede isti elementi žalbe.

 

Ostalo, lijepo opiši ovo što si gore već opisao i to je to.

 

Trebaš dobiti presudu Prekršajnog suda, pa se na istu žaliti. Vidim da nisi na licu mjesta platio kaznu, ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Evo, kako sam odgovorila i prije koji dan jednom kolegi.

 

Zakon o parničnom postupku

 

Član 350.

Žalba treba da sadrži:

1) oznaku presude protiv koje se podnosi žalba;

2) izjavu da se presuda pobija u cijelosti ili u određenom dijelu;

3) razlog žalbe;

4) potpis podnosioca žalbe.

 

Tvoj nije parnični već prekršajni postupak, ali vrijede isti elementi žalbe.

 

Ostalo, lijepo opiši ovo što si gore već opisao i to je to.

 

Trebaš dobiti presudu Prekršajnog suda, pa se na istu žaliti. Vidim da nisi na licu mjesta platio kaznu, ne?

 

Ovo kako Vam marija_1495 predlaže ne bih baš tako preporučio jer su ovi postupci bitno različiti.

 

Kao prvo pogledajte što ste dobili (prekršajni nalog, obvezni prekršajni nalog, rješenje ...), također u uputi o pravnom lijeku navedeno Vam je što i u kojem roku možete Vi ili netko u ime Vas može poduzeti.

 

Na prekršajni nalog i obvezni prekršajni nalog ulaže se prigovor, a na rješenje žalba. Žalbene osnove su različite i kumulativno su navedene uz svaku vrstu akta, za neke morate pisati obrazloženje za neke ne.

 

To Vam je sve određeno u prekršajnom zakonu, navedite konkretne podatke pa ćete dobiti točnu uputu.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj sadržaj nije bitno različit od sadržaja žalbe u parničnom postupku.

 

Zakon o prekršajima

 

XXII. REDOVITI PRAVNI LIJEKOVI U PREKRŠAJNOM POSTUPKU

Žalba protiv prvostupanjske odluke o prekršaju suda ili upravnog tijela koje vodi prekršajni postupak

 

Sadržaj žalbe

Članak 207.

(1) Žalba treba sadržavati:

1. oznaku odluke protiv koje se podnosi,

2. osnove za pobijanje odluke (članak 208.),

3. obrazloženje žalbe,

4. prijedlog da se pobijana odluka potpuno ili djelomično ukine ili preinači,

5. potpis osobe koja podnosi žalbu.

 

Prigovor protiv prekršajnog naloga

 

Članak 167.

 

(4) Prigovor treba sadržavati naznaku prekršajnog naloga protiv kojega se podnosi, adresu i potpis podnositelja. Prigovor se ne treba posebno obrazlagati. Prijedlog za izvođenje dokaza okrivljenik mora obrazložiti.

 

 

Sadržaj podnesaka

Članak 115.

(1) Podnesak mora biti razumljiv i sadržavati sve što je potrebno da bi se po njemu moglo postupati. On osobito sadrži: naznaku tijela kojem se podnosi, predmet na koji se odnosi, u kojem svojstvu se podnesak podnosi te ime i prezime i boravište (adresu) podnositelja.

 

I možda je dobro da se pokuša ovo:

 

Ublažavanje kazne

Članak 50.

(1) Zakonom propisana kazna za prekršaj može biti ublažena kad to zakon izričito propisuje ili kad sud utvrdi da se s obzirom na postojanje posebno izraženih olakotnih okolnosti svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom od propisane, pa se, umjesto kazne u propisanom iznosu ili trajanju, izriče kazna ispod propisane najmanje mjere, ali ne ispod opće zakonske donje granice za tu vrstu kazne.

(2) Ublažena kazna izriče se i tako da se umjesto kazne zatvora izrekne novčana kazna u okvirima iz članka 30. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 ne želim se sa tobom prepirati jer vidim da se ti jako dobro razumiješ u sve ili sam ja stekao krivi dojam.

 

Za tvoju informaciju Zakon o prekršajima koji citiraš vrijedijo je do 31.12.2007. godine.

 

Sada je na snazi Prekršajni zakon koji vrijedi od 01.01.2008. godine.

 

Vjeruj mi ova dva zakona su bitno različita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo kako Vam marija_1495 predlaže ne bih baš tako preporučio jer su ovi postupci bitno različiti.

 

Kao prvo pogledajte što ste dobili (prekršajni nalog, obvezni prekršajni nalog, rješenje ...), također u uputi o pravnom lijeku navedeno Vam je što i u kojem roku možete Vi ili netko u ime Vas može poduzeti.

 

Dobio sam obavezni prekršajni nalog.

Što se tiče upute o pravnom lijeku piše da imam pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku od 8 dana. Još se spominje članak 192. stavka 2 Prekršajnog zakona.

 

Znači bilo bi dobro da to riješim najkasnije do ponedjeljka.

 

Ajde ljudi pomagajte, vi ste mi zadnja nada! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo vam izvadak iz Prekršajnog zakona:

 

 

"Prigovor protiv obaveznog prekršajnog naloga

 

Članak 241.

(1) Prigovor protiv obaveznog prekršajnog naloga mogu u roku od osam dana podnijeti:

1. okrivljenik,

2. branitelj,

3. osobe iz članka 192. stavka 2. ovoga Zakona.

(2) Prigovor se podnosi tijelu koje ga je izdalo i ima sadržaj sukladno članku 236. ovoga Zakona.

(3) Pravodoban i od ovlaštene osobe podnesen prigovor zadržava izvršenje prekršajnog naloga.

Osnove za prigovor

 

Članak 242.

(1) Prigovor se može podnijeti zbog:

1. poricanja prekršaja,

2. izrečene odnosno primijenjene prekršajnopravne sankcije ili određenih troškova u povodu izdavanja prekršajnog naloga.

(2) U prigovoru zbog poricanja prekršaja podnositelj treba navesti razloge poricanja prekršaja (nije počinio prekršaj, djelo nije prekršaj, postoje okolnosti koje isključuju krivnju).

(3) Ako se prigovor podnosi iz osnova stavka 1. točke 2. ovoga članka, podnositelj treba obrazložiti prigovor i podnijeti dokaze o činjenicama na kojima temelji prigovor.

Sadržaj prigovora

 

Članak 236.

(1) Prigovor sadrži:

1. naznaku prekršajnog naloga protiv kojeg se podnosi i tijela kojem se podnosi,

2. ime i prezime podnositelja i njegov potpis,

3. osnov zbog kojeg se prigovor podnosi,

4. obrazloženje, ako se prigovor podnosi samo zbog izrečenih odnosno primijenjenih prekršajnopravnih sankcija.

(2) Prigovor koji je pravodobno podnijela ovlaštena osoba odgađa izvršenje prekršajnog naloga."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija