Jump to content

izmišljena krađa, poslodavac odugovlači s dokumentima


moses

Preporučene objave

Molim savjet:

 

Kolega, zaposlen na određeno vrijeme, četiri dana prije isteka ugovora biva optužen za krađu iz poslovnice te smjesta dobiva usmeni otkaz.

 

Navodni ukradeni iznos je između 15.000-200.000 Kn, međutim poslodavac odbija pozvati policiju (!). U međuvremenu kolega je nedvojbeno ustanovio da mu je čitava priča namještena.

 

I dalje mu se ne vraćaju dokumenti (od usmenog otkaza proteklo je 10 dana) te molim savjet što učiniti i na koji način ostvariti svoja prava na povrat dokumenata i isplatu posljednje, neisplaćene plaće.

 

Nakon što je radnik poslodavca obavijestio da će sam angažirati policiju, inspekciju, novinare i sve nadležne organe da pročešljaju čitavu situaciju i podmetnutu priču, poslodavac je okrenuo ploču i obećava mirno rješenje problema samo da se ne zove policija, ali i dalje ne uručuje potrebnu papirologiju.

 

Što učiniti? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Usmeni otkaz se ne može smatrati valjanim otkazom jer Zakon o radu za otkaz zahtijeva pisani oblik s obrazloženjem, kad otkaz daje poslodavac.

 

Međutim, budući je radniku istekao ugovor na određeno, a ukoliko ne želi ostati raditi kod tog poslodavca, neka mu uputi pisani dopis naslovljen kao Zahtjev (najbolje preporučeno s povratnicom) ili neka preda na urudžbeni, a primjerak sa žigom zadrži za sebe, i u dopisu zatraži od poslodavca da mu vrati radnu knjižicu, izda potvrdu o neiskorištenom godišnjem odmoru, izda obračunsku listu plaće i sve ostalo što je poslodavac dužan po zakonu.

 

Neka stavi napomenu da, budući je već prošao zakonski rok u kojem je poslodavac to bio dužan učiniti s obzirom na istek ugovora o radu na određeno, da mu ostavlja daljnji razumni rok od 8 dana za postupanje, jer će u suprotnom obavijestiti nadležnu inspekciju rada a po potrebi pokrenuti i sudski postupak radi zaštite svojih subjektivnih građanskih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Razvoj događaja:

 

Slučaj navodne krađe rješava policija.

 

Problem sa dokumentima i plaćom je od prošlog tjedna prepušten državnom inspektoratu, međutim jučer kolegi stiže SMS od poslodavca da dođe po svoje dokumente (vjerojatno nakon posjeta inspekcije). Kad je otišao tamo, nema nikoga iz uprave niti njegovih papira. Još će jednom pokušati danas međutim ne vjerujem da će išta postići.

 

Što sad - čekati pismeni nalaz inspekcije pa na sud?

 

Ljudi moji, ovo je nevjerojatno da pored svih zakona i inspekcija čovjek ne može doći do osobnih dokumenata koje mu neovlašteno zadržavaju uprave tvrtki :-o .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Bok,imam problem,dao sam.izvanr.otkaz o radu zbog neisplate plača(3 plače) i neuplačivanja doprinosa(od 11.2008) u zakonskom roku pismenim putem sa povratnicom.E sad gospodin odugovlači sa vračanjem radne knjižice i odjavom sa mir.i zdravstvenog,po kojem je to članu Zor-a kažnjivo (da ga mogu upozoriti) ili dd odmah zovem Državni inspektorat? :-? Jer imam drugi posao pa mi trebaju dokumenti: Molim pomoć!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gizmo111 je napisao:

Bok,imam problem,dao sam.izvanr.otkaz o radu zbog neisplate plača(3 plače) i neuplačivanja doprinosa(od 11.2008) u zakonskom roku pismenim putem sa povratnicom.E sad gospodin odugovlači sa vračanjem radne knjižice i odjavom sa mir.i zdravstvenog,po kojem je to članu Zor-a kažnjivo (da ga mogu upozoriti) ili dd odmah zovem Državni inspektorat? :-? Jer imam drugi posao pa mi trebaju dokumenti: Molim pomoć!!!!!!!!

 

gizmo pozzzzz,

prvo oprosti ,nisam ti se do sada mogao jeviti na PM.

1.Jesi li dobio obraćune plaća i jesi li ih u izv. tražio?

2.Jesi li u izv. tražio dpkumente (radna k. odjave sa socijalnog i murovinskaog?

Uz put:

ad.1. za ne izdavanje obraćuna plaće koji je reguluran čl85. ZOR-a zapriječena je kazna od 61.000 do 100.000kn prema čl. 294.st.59.istog Zakona.

ad.2. za neizdavanje radne knjižice na traženje ili u zakonskom roku( 8 dana)prema čl.291.st.3 i 4. ZOR-a ,zapriječena je kazna od 61.000 do 100.000 kn prema čl.294.st.85.istog Zakona.

JESI LI BIO NA INSPEKCIJI RADA?ako nisi odmah idi kod njih i objasni svoju situaciju oni će te dalje uputiti. Isto učini i na zavodu za zapošljavanje.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moses pozzz,

ti otiđi ponovo na inspekciju neka ti izdaju neki dokumenat u kojem je vidljivo da Inspektorat postupa prema prijavi protiv poslodavca.Oni će te uputiti što da radiš.

A poslodavac će platiti kaznu,kad je kao što vidiš :tikvan:.

Je malo hodanja će biti. Pravda je malo spora ali je dostižna. Kak se veli. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija