Jump to content

Problem s poslom unutar Holdinga


Janko Strižić

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Odlučio sam se obratiti forumašima pošto više ne znam što da učinim. Radim u Zagrebu, u ZETu koji je sada podružnica unutar Holdinga. Zaposlio sam se prije deset godina kao vozač tramvaja i taj sam posao obavljao sve dok nisam završio višu prometnu (cestovni smjer). Nakon toga bio sam prebačen u administraciju s obećanjem o skorom povećanju plaće na novom radnom mjestu. Obavljao sam posao disponenta (raspoređivanja vozača), ali isto tako radio sam i dobar dio poslova koje mora šef odraditi (razne analize, projekcije, planove… ). Nakon tri godine nisam se maknuo od početnog radnog mjesta i plaće.

U studenom prošle godine prebacio sam se u dio ZETa koji se bavi organizacijom prijevoza i tamo sam jedan od tehnologa autobusnog prijevoza. Došao sam tamo na nagovor rukovoditelja koji mi je obećao veću plaću (za cca 1000kn) najkasnije do proljeća. Međutim, od obećane plaće ništa – ja sam i dalje na plaći koju sam imao i prije četiri godine. Sada mi je situacija sljedeća: imam VŠS, radim na radnom mjestu koje zahtijeva VŠS, obavljam poslove i snosim odgovornosti tog radnog mjesta, a plaća mi je i dalje kao da imam samo srednju školu. U sindikatu su mi rekli da nemam osnove za žalbu zato što je iz Holdinga došao dopis u kojem se zabranjuje promicanje radnika na veće plaće do kraja reorganizacije. Problem je što je taj dopis došao u ZET prije više od tri godine, a ne moram niti spominjati da do napredovanja dolaze samo oni koji imaju debele veze unutar Holdinga.

Frustrirajuće je vidjeti da se poštenim radom ne možeš maknuti s mrtve točke, a netko upadne u poduzeće preko veze i odmah dobije koeficijent koji ja neću dobiti još deset godina. Kao vozač svake sam godine bio nagrađivan nagradom primjerenog vozača, kao disponent radio sam maksimalno kvalitetno što mi je išlo i na štetu pošto me rukovoditelj nije želio pustiti na drugo radno mjesto, htio me zadržati pod svojim utjecajem, iako nije imao argumenata da me zadrži. Ne moram govoriti da smo se tako „navlačili“ tri mjeseca prije nego me pustio da odem. Sada me drugi rukovoditelj hvali kao kvalitetnog analitičara i djelatnika, ali nitko ne spominje povećanje plaće.

Pravna služba me već mjesecima zavlači s odgovorom, stalno dobivam odgovor u kojem se pozivaju na dopis iz Holdinga i stalno mi govore kako će to još kratko trajati. Kada pričam s ljudima koji rade u drugim poduzećima, svi se čude zato što je kod njih stvar automatizma nagrađivanje djelatnika koji završi fakultet. Eh da, zaboravio sam napomenuti da sam upisao i nastavak studija, odnosno VSS.

Sada se javljam Vama i pitam kako je to moguće? Smatram da bez obzira na (buduću) reorganizaciju ZETa unutar Holdinga postojeći kolektivni ugovor je na snazi, a ja samo tražim da mi daju ono što je definirano u njemu.

Imam li ikakvog manevarskog prostora i što mogu učiniti?

 

Unaprijed hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalosno, tipična hrvatska priča.

Vi ste vjerovatno jedan od onih koji ne zabušavaju na poslu, koji rijetko koriste bolovanje i pod fibrom odete radit jer biće mislite kako će se snać bez mene a vaši nadređeni to debeloooo koriste.Na vas uvijek mogu računati, ali očigledno se to ne cijeni.

Ne znam što da vam savjetujem :misli: , priča mi je jako poznata, možda da okrenete ploču, pokažete malko zube, tu i tamo opalite bolovanje, ko zna, možda im proradi kliker u glavi..

Ili da blefirate i rečete da imate ponudu za bolje plaćen posao i da razmišljate o odlasku, možda upali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema to veze sa strucnom spremom, vec s koeficijentom radnog mjesta cije poslove vi fakticno izvrsavate. smatram da imate pravo na placu koju bi dobio izvrsitelj na tom radnom mjestu te da bi vam poslodavac morao dati aneks, a po novijim shvacanjima i novi ugovor, kada se radi o promjeni place.

 

da primjerice i dalje izvrsavate poslove radnog mjesta za koje je propisana sss te odredjena placa koju vi sada dobivate, a u medjuvremenu ste stekli vss, ne biste mogli traziti veci koeficijent/placu samo na temelju te cinjenice. ali, ako radite poslove radnog mjesta koje je bolje placeno i ima propisan uvjet vss, to je druga prica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta je napisao:

Žalosno, tipična hrvatska priča.

Vi ste vjerovatno jedan od onih koji ne zabušavaju na poslu, koji rijetko koriste bolovanje i pod fibrom odete radit jer biće mislite kako će se snać bez mene a vaši nadređeni to debeloooo koriste.Na vas uvijek mogu računati, ali očigledno se to ne cijeni.

 

upravo tako... u 10 godina imam tjedan dana bolovanja

 

Ne znam što da vam savjetujem :misli: , priča mi je jako poznata, možda da okrenete ploču, pokažete malko zube, tu i tamo opalite bolovanje, ko zna, možda im proradi kliker u glavi..

Ili da blefirate i rečete da imate ponudu za bolje plaćen posao i da razmišljate o odlasku, možda upali.

 

problem je u tome što je firma pod ogromnim političkim pritiscima i sve je podređeno tome (politici)... struku se jako malo pita i opet na kraju odlučuje politika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

nema to veze sa strucnom spremom, vec s koeficijentom radnog mjesta cije poslove vi fakticno izvrsavate. smatram da imate pravo na placu koju bi dobio izvrsitelj na tom radnom mjestu te da bi vam poslodavac morao dati aneks, a po novijim shvacanjima i novi ugovor, kada se radi o promjeni place.

 

da primjerice i dalje izvrsavate poslove radnog mjesta za koje je propisana sss te odredjena placa koju vi sada dobivate, a u medjuvremenu ste stekli vss, ne biste mogli traziti veci koeficijent/placu samo na temelju te cinjenice. ali, ako radite poslove radnog mjesta koje je bolje placeno i ima propisan uvjet vss, to je druga prica.

 

Kako čitam ovaj post, uviđam da nemam izlaza, odnosno kadrovska služba je izvrsno odradila posao u korist firme. O čemu se radi? Kada sam došao na novo radno mjesto koje zahtijeva VŠS, rečeno mi je da ću rješenje za to radno mjesto dobiti za par mjeseci, a za sada dobivam rješenje za posao koji zahtijeva SSS, odnosno koeficijent ostaje nepromijenjen. Od onda je to rješenje na snazi iako ja ne radim poslove vezane uz radno mjesto SSS, nego VŠS.

Još jedna stvar, prije cca 3mj je rukovoditelj došao do mene i rekao da moram potpisati rješenje koje ide prema direktoru. Bilo je to rješenje za radno mjesto koje zahtijeva VŠS, ali ispod je bio naveden STARI KOEFICIJENT za SSS. Rekao je da to sada MORAM potpisati, važno je da za sada dobijem to radno mjesto, a kasnije ćemo se boriti za moj koeficijent - njegove riječi. Da stvar bude još žalosnija ja još čekam na odobrenje tog rješenja....

Situacija je nevjerovatna... radi se o radnom mjestu tehnologa s koeficijentom od 2.95 - ja sam sada tehnolog (piše mi na vratima), ali imam 2.4 koeficijent. A bivši pomoćnik direktora i bivši rukovoditelj su se prije mjesec dana ubacili u naše redove kao tehnolozi, ali njima je ostao stari (direktorski) koeficijent od 5.2....

Katastrofa... Znam da ima mnogo ljudi s sličnim problemima, ali morao sam još nekome ispričati svoj problem, a da nije moja žena :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se čini da se Vama baš krše prava iz radnog odnosa pa biste mogli poslodavcu uputiti pismeni Zahtjev za zaštitu prava. Ako to ne upali, ako ne reagiraju, za 15 dana tužba sudu. Tako nešto sam čitala ovdje po forumu. Jeste li gledali Zakon o radu?

Sada offtopic: ja bih imala jedno pitanje za Vas kao tehnologa autobusa - možda ste nadležni za takvo pitanje koje se odnosi na nelogične vozne redove pojedinih autobusa. Pokušavala sam više puta regularnim putem kroz Zet-ovu službu za odnose s javnošću, no nisam to mogla nikako regularnim putem riješiti - dobivala sam maloumne odgovore, koji ništa ne znače, kao automatizirani e-mailovi.

Kako imate problema na poslu, ja Vas ne bih gnjavila na privatnu poruku, ako mi ne dopustite. Molim Vas, javite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drage volje bi pomogao, možete mi privatno poslati poruku tako da mi znamo o kojoj liniji se radi. Ja na svoju ruku ne smijem napraviti ništa, procedura je sljedeća: napišite pismo svojoj gradskoj četvrti, mi možemo reagirati SAMO ako dobijemo službeni dopis od gradske četvrti. Znam da je bedastoća, ali takav je zakon da mi ne možemo pomaknuti polazak niti za 5 minuta, ako prije ne dobijemo zeleno svjetlo od gradske četvrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po meni, veci je problem sto vozaci ne postuju vozni red, ili ga se drze ko pijan plota kad ga netko prije nije postovao ili je upao u guzvu. u tom slucaju imas rupu jer nije bilo busa, a umjesto da sljedeci bus koji dodje, ide odmah, on ceka sljedeci polazak. a radi se o liniji koja je redovita, i bus bi trebao ici svakih 10 min (prije je bilo 7, pa su to izmijenili)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada smo definitivno offtopic i nebi ulazio u te teme, ali službeno vozači ne bi smjeli ići ranije. Isto tako, vozač ne može ići na svoju ruku (npr 10 min prije svojeg polaska) zato što on ima kraj sebe popis svih vremena kretanja za taj dan i ako krene ranije, poremetiti će ciklus i razmak... ako govorimo o autobusima, da bi se uspostavio redovit raspored treba smanjiti gužvu na cesti da bus može stići na vrijeme. Isto tako često ljudi govore kako treba pomaknuti neki vozni red + - nekoliko minuta, ali pri tome ne znaju da su možda ravnatelji osnovnih škola tražili da ide baš u toliko i toliko sati.

eto, ne želim više o tome, radije mi pomozite oko posla :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ja sam mislila da ste samo htjeli ispricati svoj problem, tako ste napisali, pa rek`o da ispricam i ja problem s linijom 172, koja bas i nema veze s osnovnim skolama, vec spaja grad zagreb sa susjednim gradom koji je nekad bio dio zagreba, pa patimo mi koji idemo na posao. no, cula sam da problemi djelomicno imaju veze s odbijanjem tog susjednog grada u participiranju nekakvih troskova, ako je to istina :misli:

 

sindikat vam ne moze uskratiti pravnu zastitu jer zato i placate clanarinu. bilo bi dobro da vas zastiti u ovom slucaju. ako ne zele nista poduzeti, najbolje se obratiti odvjetniku. poslodavcima je uvijek isprika nova reorganizacija i restrukturiranje koje im traje godinama :vrti: ako vec godinama izvrsavate poslove drugog radnog mjesta, znaci da se ne radi o nekakvom privremenom premjestaju i slicno, i svakako biste trebali dobiti novi ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E puno Vam hvala, poslat ću Vam privatnu poruku, a savjet o gradskoj četvrti je izvrstan - vidite, to mi nitko nije službeno rekao u ZET-u. Falabogu na Legalis-u!

 

Što se tiče Vašeg problema, ja i dalje mislim: poslati službeni Zahtjev za zaštitu prava poslodavcu i potom tužba sudu. S obzirom da ste zapravo maltretirani - to je mobbing. Možete otići i na bolovanje. Predlažem i da se obratite nadležnoj udruzi za prevenciju mobbinga - evo linka, tamo ćete naći sve podatke za kontakt: http://www.udrugamobbing.com/Pdf/plakat3.pdf

 

Bilo bi lijepo i da se javi koji pravnik da Vam da detaljne upute i prijedlog akcijskog plana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga gospodjo, a tko ovdje odgovara nego pravnici?

 

mobbing je vrlo problematican sto se tice dokazivanja na sudu jer mora biti dugotrajan, sustavan te bi radnik zbog mobbinga morao i trpjeti odredjene psihicke posljedice sto se dokazuje medicinskom dokumentacijom.

uostalom, mobbing, odnosno zastita dostojanstva ima drugaciji postupak u zakonu o radu - postupak zastite dostojanstva, sukladno clanku 22.a.

 

vi biste se trebali poslodavcu obratiti sa zahtjevom za zastitu prava u kojem cete zatraziti da se vas ugovor o radu uskladi s fakticnom situacijom u kojoj vi obavljate poslove drugog, puno slozenijeg i bolje placenog radnog mjesta, a u smislu ponude ugovora o radu za to drugo radno mjesto, pri cemu cete i pobrojati sve poslove koje radite, a koji su zapravo poslovi tog drugog radnog mjesta, sukladno sistematizaciji. poslodavac krsi obveze iz radnog odnosa jer od vas trazi obavljanje poslova koji nisu predmet vaseg ugovora o radu, a niti ne spadaju u vrstu i narav posla koje bi vi trebali obavljati sukladno vasem ugovoru o radu, te se ne bi mogli podvesti pod "ostali poslovi koje radnik obavlja po nalogu poslodavca". ako posldoavac ne odgovori ili vam negativno odgovori u roku od 15 dana, u daljnjem roku od 15 dana imate pravo zatraziti zastitu pred sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

a ja sam mislila da ste samo htjeli ispricati svoj problem, tako ste napisali, pa rek`o da ispricam i ja problem s linijom 172, koja bas i nema veze s osnovnim skolama, vec spaja grad zagreb sa susjednim gradom koji je nekad bio dio zagreba, pa patimo mi koji idemo na posao. no, cula sam da problemi djelomicno imaju veze s odbijanjem tog susjednog grada u participiranju nekakvih troskova, ako je to istina :misli:

 

Pitati ću kolegu, ali mislim da je u tome stvar. Pošaljite dopis gradskoj četvrti / gradu pa će onda oni nas (nadam se) kontaktirati... U svakom slučaju SVAKI dopis koji gradska četvrt pošalje ZETu dođe do mene i kolega...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa na forumu nisu samo pravnici, čak je sigurno da su u manjini. Za mobbing sam svjesna, to je još sve u povojima, no dokazivanje da mobbinga nije bilo pada na poslodavca, barem je tako na papiru. I svjesna sam važnosti medicinske dokumentacije - o tome sam baš na pp. Činjenica je da maltretiranje traje već dugo, nije loše obratiti se udruzi mobbing, imaju i pravno savjetovanje jedan dan u tjednu - sve ima na tom linku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

mene pak zanima ovo:

 

zadnji ugovor koji ste potpisali- vi radite sada te poslove tog radnog mjesta koje je navedeno u tom ugovoru o radu, samo sto je u ugovoru o radu naveden nizi koeficijent od onog u pravilniku o radu?

 

Ovako, zadnji potpisani ugovor glasi za radno mjesto tehnologa suradnika s koeficijentom SSS. Problem je u tome što ja ne radim poslove tehnologa - suradnika, nego punokrvnog tehnologa koji mora imati VŠS. Međutim, u ugovoru piše da sam zaposlen na neodređeno, ali privremeno kao tehnolog - suradnik... nisam pravnik, ali mi je zanimljiva formulacija neodređeno - privremeno.... Šef je obećao rješenje tehnologa max dva mjeseca kada počnem raditi, ali od tada je prošla godina dana, a ja cijelo vrijeme radim poslove tehnologa...... u biti, prizvao me k sebi s mamcem radnog mjesta VŠS, a kada sam došao, uvaljao mi je rješenje SSS s obrazloženjem kako je to privremeno etc etc etc

Zadnji ugovor koji sam MORAO potpisati (još nije odobren od direktora) je za tehnologa, ali s koeficijentom SSS što je protivno kolektivnom ugovoru pošto su tamo definirani koeficijenti svakog pojedinog radnog mjesta.

Šefovo obrazloženje je bilo da je glavno da prvo dobijem rješenje za tehnologa, a poslije ćemo se "boriti" za koeficijent... ne razumijem čemu borba, pogotovo ako dobijem rješenje za to radno mjesto za koje se zna kakav je koeficijent...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija