Jump to content

Otac bez djeteta


Igor7

Preporučene objave

Pozdrav grupi.

Za mjesec dana postat ću otac. S budućom majkom bio sam u kratkoj vezi. Prije osam mjeseci cura mi radosnu vijest da ću postati otac. Nedugo nakon toga počeli smo živjeti zajedno te se ujedno i pobolje upoznati. Sve je krenulo po zlu(sa različitih planeta potičemo) te je cura odlučila da želi sama odgajati dijete te da ne želi sa mnom imati veze. Želio bih se brinuti te odgajati svoje dijete ali izgleda da to neće ići. Čitajući ovaj forum zaključio sam da mi se baš lijepo i ne piše. Buduća majka živi sa roditeljima koji je ujedno i „uzdržavaju“ te je izjavila da ima sve da joj ja ne trebam i da nikad neće od mene ništa potraživati(alimentacija). Imovinsko stanje mi je nikakvo ali imam malo bolju plaču(9500 kn). Radim dnevno i po 14 sati s namjerom da si riješim stambeno pitanje. Bojim se da će me trud na poslu sada pokopati. Koliko sam skužio ukoliko majka ipak zatraži alimentaciju(roditelji više joj neće moći pomagati) ona se određuje po veličini plaće. Isto tako za sve protekle godine mi se zaračunavaju kamate. Tako kad dignem stambeni kredit sud ne gleda koliko meni od te plaće ostane već kolika ona je. Ja bih vas molo da mi odgovorite na 2 pitanja:

 

1. Da li imam ja ikakve šanse za uzdržavanje djeteta? Da li je ikad kome takva presuda dodijeljena s obzirom da se u mom slučaju ne radi o razvodu braka?

 

2. Pošto je buduća majka odlučila da neće ništa od mene potraživati da li se ja kakvom pisanom izjavom mogu zaštiti da me neće naknadno tužiti za alimentaciju? Ako odemo kod javnog bilježnika i potpišemo izjavu da li će se ona priznati kasnije na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ipak postajete TATA zar ne?Ne bjezite od toga i nastojte se s njom dogovorit jer je to ipak vase zajednicko dijete koje ce suta postavit pitanje ZASTO il vas il nju i trazit kokretne odgovore ,ne mislite?Dijete ipak ima prava na alimentaciju bilo rodeno u vanbracnoj il bracnoj vezi,prosvrljajte malo po ovom forumu nacete na dosta korisnih informacija,nisam pravnik al sam moralnik, nastojt i vi!Ak odbija trenutno alimentaciju vi lipo otvorite jedan tekuci racun na djetetovo (kad se rodi) ime i uplacujte jednu odredenu svotu cini mi se da je oko 750 kn za predskolsku djecu,nisam sigurna jer ocito vasa bivsa djevojka jos nije svjesna da dijete kosta i da ce se jednog dana maknuti od roditeljskih skut a vi ce te biti cistog srca i molim vas koliko god ona to sad odbijala budite tata kakvo to malo stvorenje zasluzuje jer ipak to je vasa moralna i ljudska obaveza.Ne zamjerite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka se ne može odreći djetetovog prava na uzdržavanje.

Nitko ne može biti oslobođen dužnosti uzdržavnja djeteta i uopće nije bitno je li brak u pitanju ili ne: radi se o činjenici da je osoba majka ili otac.

 

Ukoliko ste otac djeteta, a ne budete ga redovito uzdržavali, ostavite barem izvjesnu sumu (min. 17% prosječne plaće isplaćene u protekloj godini u pravnih osoba u RH, plus što očito imate primanja takva da se može procijeniti vaše povećane mogućnosti pa zaokružite na 1000 slobodno, lako moguće da neće biti određeno manje) sa strane svaki mjesec, jer vrlo lako će vam se dogoditi da će sve i biti naplaćeno naknadno:

Čl.209.

2. Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

3. Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

 

O kreditu, eventualnoj ovrsi i sl.:

Čl. 232.a

1. Radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje ovrha se može provesti na cjelokupnoj imovini ovršenika koja može biti predmet ovrhe.

2. Ovrha radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta može se provesti na cijeloj plaći ili drugom stalnom novčanom primanju roditelja, osim na iznosu koji odgovara iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu.

3. Ovrha na plaći i drugom stalnom novčanom primanju roditelja za uzdržavanje djeteta provest će se prije ovrhe radi naplate svih drugih tražbina na tim primanjima neovisno o vremenu njihova nastanka.

 

 

I... dodatak koji možda niste očekivali:

Čl.226.

1. Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku godinu dana od rođenja djeteta ako ona skrbi o djetetu, a nema dovoljno sredstava za život.

2. Otac izvanbračnog djeteta dužan je isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje iz stavka 1. ovoga članka i za vrijeme do podnošenja tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tajna je napisao:

Samo ipak postajete TATA zar ne?Ne bjezite od toga i nastojte se s njom dogovorit jer je to ipak vase zajednicko dijete koje ce suta postavit pitanje ZASTO il vas il nju i trazit kokretne odgovore ,ne mislite?Dijete ipak ima prava na alimentaciju bilo rodeno u vanbracnoj il bracnoj vezi,prosvrljajte malo po ovom forumu nacete na dosta korisnih informacija,nisam pravnik al sam moralnik, nastojt i vi!Ak odbija trenutno alimentaciju vi lipo otvorite jedan tekuci racun na djetetovo (kad se rodi) ime i uplacujte jednu odredenu svotu cini mi se da je oko 750 kn za predskolsku djecu,nisam sigurna jer ocito vasa bivsa djevojka jos nije svjesna da dijete kosta i da ce se jednog dana maknuti od roditeljskih skut a vi ce te biti cistog srca i molim vas koliko god ona to sad odbijala budite tata kakvo to malo stvorenje zasluzuje jer ipak to je vasa moralna i ljudska obaveza.Ne zamjerite

Ne želim bježati očinstva ali kako sad stvari stoje dijete ću vidjeti jedino kroz prozor. Čisto me zanima koja su moja zakonska prava. Zahvaljujući vašim odgovorima sad znam da zakonski novčano moram uzdržavati dijete i majku i ako to od početka ne činim sve će mi se naplati naknadno. Ja ne želim biti otac samo na papiru te gledati u bankovni računu kako moje dijete raste.

Da li meni zakon može omogućiti da pomažem djetetu na bilo koji drugi način a da nije novčano? Odgoj djeteta počinje od prvog dana. Da li meni zakon to može omogućiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možete, tata :)

 

Može majka, a možete i vi zatražiti/predložiti da se dijete povjeri jednome (i vi možete predložiti povjeravanje majci) kako bi sud u istoj odluci zaštitio minimum prava djeteta na susrete i druženje s vama, a vrijeme za to nikad nije prerano obzirom da mu treba kontinuitet odnosa sa vama.

 

Nemojte se previše iznenaditi ako to u dojenačkoj dobi bude tek pokoji sat obzirom na potrebe djeteta glede njege i ... jednostavno njegovog dnevnog rasporeda. U toj iznimno ranoj dobi se obično odvija uz prisustvo majke, upravo iz istog razloga, no to ne traje predugo, naročito kad je dijete naviknuto na vas.

Kako kronološka dob djeteta napraduje tako možete tražiti izmjene, povećavati i sate i dane dok dođete i do vikedna i praznika koje će provoditi sa vama (plus dan ili dva poslijepodne tijekom tjedna), a sve samostalno sa vama. U principu, nikad se ne odbija prijedlog roditelja koji ne živi s djetetom za više vremena- naročito ako je angažiran roditelj, stoga razmislite o svom prvom prijedlogu: koliko puta tjedno po koliko sati i precizirati vrijeme. Uvijek ćete se moći s majkom dogovoriti i za više ako se budete mogli dogovarati obzirom na međusobni odnos, a manje vam ne bi smjelo biti omogućeno od strane majke.

 

Roditeljska skrb, iako dijete živi s majkom, će vam ostati zajednička: informirat ćete se kod pedijatra o djetetu, možda ga voditi zubaru, razgovarati s tetama u vrtiću, vrtićkim psihologom, ići na informacije u školu, itd, itd, itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako semože suditi po onome što je igor7 napisao,

mogao bi se i iznenaditi.

šta ako rubrika otac u rodnom listu djeteta bude prazna s obzirom da nisu u braku.

po rođenju djeteta prvo provjeri rodni list i dali piše tvoje ime u rubrici otac.

ako piše tvoje ime onda postupi po navedenim savjetima .

otvori knjižicu i sa imenom djeteta i uplaćuj određenu svotu

s tim da u knjižici majka bude navedena zakonskim zastupnikom da može dizati sa knjižice novac za potrbe djeteta.

sve uplaćuj na knjžicu ili uplatnicom šalji novac,

ništa na ruke bez priznanice.

može te skupo koštati.

ovo sam napisao zbog navedenog u tekstu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve se temelji na početnom dijelu prvog odgovora:

Ukoliko ste otac djeteta...

 

Ako su navedena oba roditelja u rodnom listu, majka nije jedini zz djeteta makar oduvijek živjela sama s djetetom već su za mnoge "sitnice" potrebni potpisi oboje roditelja (najčešći primjeri: (boravište/prebivalište djeteta, putovnica, itd...), a do pravomoćnosti odluke o povjeravanju jednome nakon čega se ima te mogućnosti bez suglasnosti i drugog roditelja.

 

U dijelu kojim se određuje uzdržavanje najčešće piše "na ruke majke i zz..." što pak ne znači da će netko uzeti novčanice i doslovce ih položiti na majčine dvije ili jednu ruku.

 

I uplatnica, priznanica, internet banking a sve uz navedenu svrhu uplate itd. itd. su savršeno jasni dokazi: vidljivo je tko je uplatio, tko ih je primio, kada i i u koju svrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako semože suditi po onome što je igor7 napisao,

mogao bi se i iznenaditi.

šta ako rubrika otac u rodnom listu djeteta bude prazna s obzirom da nisu u braku.

po rođenju djeteta prvo provjeri rodni list i dali piše tvoje ime u rubrici otac.

 

S obzirom da nisu u braku, tzv. "priznavanje" djeteta je nekakva malo složenija procedura, zahtijeva suradnju mame i tate, to ne ide automatizmom.

A i ovo je posve moguće - da rubrika "otac" bude prazna.

Ja nisam shvatila iz Igorova posta, želi li uzdržavati dijete ili se boji alimentacije jer su u prvom postu 2 oprečna pitanja pod 1 i 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija