Jump to content

hitno molim pomoć-samohrana majka


njonjek

Preporučene objave

Imam problem sa ocem izvanbračnog djeteta, sada već i prijetnje...sama sam sastavila prijedlog eventualnog sporazuma (ili opomenu pred tužbu) no , budući da nemam mnogo novca molim pomoć bilo kojeg odvjetnika da ga po potrebi korigira , na zakonskoj osnovi uobliči te službeno uputi ocu na adresu

nadam se da bi taj dopis imao pravnu težinu te da do sudske tužbe nebi ni došlo tim više što su svi argumenti na mojoj strani

na besplatnu pravnu pomoć čeka se jako dugo a mene ova situacija ubija...a i otac odjednom silom želi uzeti dijete staro tek devet mjeseci koje ga ni ne pozna...

u mogućnosti sam sakupiti nekoliko stotina kuna

zhvaljujem unaprijed

očajna majka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem slučaju najbolje je da se obratite sudu sa zahtjevom, odnosno tužbom da se donese odluka sa kojim roditeljem će dijete živjeti, kako će se i kada odvijati susreti i druženja sa drugim roditeljem, te iznosu alimetnacije. To je postupak koji se provodi u slučajevima prekida izvanbračne zajednice ili u slučajevima kada roditelji izvanbračnog djeteta ne žive zajedno. Tom odlukom ćete biti zaštićeni od njegovih prijetnji da će vam uzeti dijete, bit će regulirani susreti i druženja oca sa djetetom te će otac biti u obvezi plaćati alimentaciju. Mislim da je to jedino pametno što u ovoj situaciji možete napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bit ću Vam jako ,jako zahvalna

molim pošaljite mi te primjerke pa ću ja prilagoditi svojoj situaciji

još sam se malo raspitivala pa su mi rekli da su to tri tužbe-jedna za regulaciju viđanja sa djetetom i ocem , druga za skrbništvo i treća za utvrđivanje iznosa alimentacije

jedino ne znam ide li uz ovu zadnju i naplata svih zaostalih alimentacija za proteklih 9 mjeseci ili se to računa od dana podnošenja zahtjeva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma, nisu to tri tuzbe.

 

nije skrbnistvo, ako ocu nisu oduzeta roditeljska prava, nego povjeravanje na odgoj i skrb iako u rjesenju pise samo "dijete ce zivjeti s majkom/ocem....." a s drugim se roditeljem odmah dogovore susreti i viđanja. centar obicno nema nista protiv ako se roditelji dogovore i ako je to u dobrobiti djeteta. (ovisi o kronoloskoj dobi, koliko daleko zive, kakav posao rade)..

 

druga je tuzba za alimentaciju (određivanje). napisete tuzbeni zahtjev, cifra koju smatrate potrebnom, obrazlozite, kao dokaz nekakve izvatke iz porezne, podatke o placi, kreditima, prima li dijete doplatak, ide li u vrtic, je li dobrog zdravlja....

 

ovo drugo je tako dobro pitanje. po ovim izmjenama i dopunama obz-a koje su na snazi od 1. sijecnja 2008. alimentacija se moze potrazivati i retroaktivno, međutim,za to vrijeme ste trebali biti zakonska zastupnica djeteta. kako nemate pravomocnu sudsku odluku da vam je dijete povjereno na skrb, to ne cete moci potrazivati jer takvo sto predstvalja verzijski zahtjev. znaci, trebate prvo biti zz djeteta, tj. malodobne tuziteljice i onda predati tuzbu za alimentaciju i od dana kad ste postali zz, kad vam je dijete povjereno, dobit cete alimentaciju.

 

moj primjer.. dijete povjereno krajem 10-og mjeseca, tuzbu predala pocetkom 11-og. otac nije nista platio od 8-og. ja sam trazila od osmog,retroaktivno, ali nisam dobila nego od dana predaje tuzbe. sreca, da nisam odugovlacila s tuzbom, ovako smo samo tri mjeseca izgubile (8, 9, 10)...dobila sam retroaktivno za 12 mjesci, od predaje tuzbe do presude...

 

posaljem vam ovo ujutro kad skeniram...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MUP na svojim stranicama tumači ovako (uz primjer putovnica):

 

...za maloljetne odnosno poslovno nesposobne osobe podnosi zakonski zastupnik.

Prema odredbama Obiteljskog zakona ("Narodne novine" broj: 116/03, 17/04 i 136/04) zakonski zastupnici maloljetne osobe su roditelji, osim ako nisu lišeni roditeljske skrbi. Kako nijednom odredbom Obiteljskog zakona nije propisano da termin "zakonski zastupnik" podrazumijeva oba roditelja zajedno, zakonski zastupnik je svaki roditelj maloljetne osobe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a vidis ( za newbie), ja sam nekidan bila u banci, pogledati nesto u vezi stednje koju je otvorio otac moje kceri i pitala sam, da li ju mogu prebaciti u svoju banku i nastaviti dalje uplacivati s obzirom da ju nisam ja otvorila, a oni su rekli da nema problema jer sam zz djeteta. da im treba prav. sudska odluka da mi je dijete povjereno i neki papir od centra (jer je to djetetov novac (nesto malo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...za djecu koja nisu povjerena jednome...

a ono dijete od 9 mjeseci iz pitanja najvjerojatnije još nije.

Prema tome, dalo bi se zaključiti kako dijete nije povjereno majci no to ne znači da mu onda nije zakonski zastupnik (jedan od dva) upravo kako se navodi u tumačenju o zz-ima maloljetne djece od strane MUPa, čisto kao primjer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ne slažemo se mi više oko ničega...znači sad smo propustili 9 mjeseci alimentacije...

ja sam tražila intervenciju czss ali su mi rekli da nisu nadležni i da se bez suda ne može odlučivati o visini alimentacije...jedino će oni dati svoje mišljenje o cijeloj situaciji...

a kako da ja predložim bilo koji iznos kad niti znam koliko zarađuje niti bi mi on to rekao...također znam da dobiva redovite isplate za honorarne poslove vezane uz internet ali ni to mu , naravno , ne mogu dokazati...čekovi dolaze iz Amerike i isplata se vrši preko njegovog deviznog računa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija