Jump to content

Pravo na obiteljsku mirovinu nakon smrti branitelja


bubamara_25

Preporučene objave

Poštovani,

udovica sam umrlog hrvatskog branitelja.

Kada smo nakon smrti (koja je nastupila 23.12.1998.) zatražili Postupak za priznavanje obiteljske mirovine za dijete koje se školovalo, dobili smo rješenje u kojem stoji, citiram:

«da je rješenjem naslova od 9.11.99 osiguraniku priznato pravo na obiteljsku mirovinu po općim propisima – da je služba vještačenja od 11.10.2000. utvrdila da je uzrok nasilne smrti hrvatskog branitelja direktno u svezi s bolešću po članku 2 st. 2 zophbdr-a. «

Dakle, dijete je kroz cijelo školovanje, i godinu dana nakon završetka studija zadržalo svoja prava na mirovinu po zakonu o phbdr (bez prava na invalidninu, ona je još u postupku).

Prije nekoliko mjeseci (zahtjevom za obiteljsku mirovinu i traženom dokumentacijom) od područne službe zavoda za mirovinsko zatražila sam svoje pravo na obiteljsku mirovinu, no dobila sam negativno rješenje.

Da li zaista ja, kao udovica, sada nemam prava obiteljsku mirovinu?

Imam 54 godine i 35 godina radnog staža, u trenutku suprugove smrti imala sam 44 godine.

To me je neugodno iznenadilo, i molila bih vas da mi pojasnite pod kojim uvjetima i na koji način ja mogu ostvariti pravo na tu mirovinu.

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošalji žalbu na drugostupnjevanom tjelu ,po uputi o pravnom lijeku.

uz žalbu pošalji i rješenje kojim je i dijete dobilo mirovinu u kojem je naveden nalaz i mišljenje o uzroku smrti.

dali dijete još prima mirovinu ili je završila sa školovanjem.

možda je to razlog zbog kojega nemožete ostvariti pravo na mirovinu po istoj osnovi.

u zakonu o pravima hrvatskih branitelja navedeni su uvjeti za priznavanje mirovine N.N. 174/04 od članka 24 do članka 30

provjeri i na www.esadnuhic.blog.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako mi još na kućnu adresu nisu poslali rješenje, u područnoj službi mirovinskog rekli su mi da je slučaj riješen negativno s obrazloženjem - DA NEMAM STATUS ČLANA OBITELJI, tj. da se ne vodim kao član obitelji (unatoč tome što sam priložila vjenčani list prilikom zahtjeva za pravo na mirovinu), te da ću kroz 10 dana dobiti to rješenje kući.

Sada mi zaista ništa nije jasno, kako ja kao njegova supruga nisam član obitelji?? Čime da to dokažem ako ne vjenčanim listom?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da če se žalbum na središnji ured HZMO to rješiti

uz žalbu poslati vjenčani list,rodni list kćerke i njeno rješenje na mirovinu .nalaz komisijena osnovu kog je dobila mirovinu (kopiju ,original ostavi sebi za nedej bože...)

 

da nisu dobili dojavu da ste u drugom braku ili izvanbračnoj zajednici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovana,

 

molim Vas za informaciju jeste li i na koji način riješili svoj status. Naime, meni i mami se upravo događa ista stvar, ja sam primala mirovinu za vrijeme studija, no kad je mama htjela ići u tatinu mirovinu, rekli su joj da nema status člana obitelji.

 

Uložili smo nekoliko žalbi, i tužbu Visokom upravnom sudu, no svugdje su nas odbili...

 

Hvala unaprijed!

K

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da li mi netko može reči koliko se otprilike čeka na prvostupanjsku komisiju za priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja. Zahtjev je predan u područni ured prije dvije i pol godine. Sakupljanje dokumenata (ratni put i tome sl.) trajalo je godinu dana i sad je već prošla godina i par mjeseci a od njih ni glasa. Zar se kod nas sve mora odvijati godinama???????? I da li postoji kakav zakonski rok u kojem se oni moraju sastati??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija