Jump to content

kapara za stan veca od 10 posto


arrri

Preporučene objave

Lijepo molim upucene da mi pomognu.

Prodavatelj stana (novogradnje ciju gradnju prati banka i ima hipoteku na zgradu) mi nudi jako povoljnu cijenu stana, ali da mu dam 30 % cijene u kapari. U regularnim prodajama se trazi max 10 % iako vidim da neke firme (npr Nivogradnja, Pionir i sl) traze obrocne rate koje i premasuju 50 % prije kraja gradnje i dobivanja uporabne.

 

Zanima me koje su sve zamke i opasnosti, barem ugrubo, na koje mogu izgubiti kaparu, bez obzira je li ona 10 ili 50 %? S obzirom da ne bih dizala kredit u banci, ima li ikakvog nacina da se zastitim i kako?

 

Radi se o firmi ciji su vlasnici pod imenom lkr-gradjenje gradili zgrade i uredno su sagradjene, ali ovu zgradu grade pod drugim nazivom pa se pitam kako bi se to moglo meni obiti o glavu ako ne posluju stalno pod istom firmom, odn. za svaki projekt otvaraju novu?

 

Ako ste izdrzali do kraja posta, molim vas odgovorite. Najljepsa hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predugovor naravno ,koji se ovjerava kod javnog bilježnika

navodi se visina kapare,vrijeme isporuke useljivog(ili kako več dogovorite)stana,kazna(penali )u slučaju kašnjenja u predaji stana u dogovreno vrijeme(1% dnevno ili slično,za svaki dan zakašnjenja predaje stana),cijena stana.

navesti da prodavatelj vrača duplu kaparu u slučaju odustajanja od sklapanja kupoprodajnog ugovora.

u ugovoru obavezno navesti da je stan neopterečen hipotekom i vlasništvo prodavatelja.

obavezan i opis stana ,kako je navedeno u vlasničkom listu

 

obavezno i navesti da se po isplati ugovorene cijene kupac bez daljnjih pitanja upisuje kao vlasnik nekretnine iz ugovora u gruntovnici a sa čime je suglasan i prodavatelj.

 

po sklapanju predugovor odite u gruntovnicu i napravite zabilježbu ugovora i tražite novi vlasnički list da bi vidili pravo i novo stanje u zemljišnim knjigama.

 

u ugovor navedite i da stan isplačujete po brisanju hipoteke osim ako vi ne preuzimate dug za ugovoreni stan a što su uračunava u cijenu stana.

za visinu hipoteke umanjuje se vrijednost stana po procijeni za porez.(zauzetu shvaćanje Upravnog suda)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

 

Najljepsa Vam hvala na odgovoru i sprancama, ali ono sto me muci je upravo ovo:

 

"u ugovoru obavezno navesti da je stan neopterečen hipotekom i vlasništvo prodavatelja.

obavezan i opis stana ,kako je navedeno u vlasničkom listu" jer me po predugovoru traze kaparu prije ishodovane uporabne i etaziranja a dotada banka ima hipoteku na zgradu (stan) sto ste vjerojatno mislili pod "dug" ..

 

"u ugovor navedite i da stan isplačujete po brisanju hipoteke osim ako vi ne preuzimate dug za ugovoreni stan a što su uračunava u cijenu stana." OVO BAS I NE RAZUMIJEM:(

 

Ono zbog cega se zapravo bojim dati bilo kakvu kaparu su razne malverzacije u dosluhu s bankom - npr ako firma ode u stecaj prije etaziranja, tko preuzima zgradu, banka? A to vjerojatno znaci da je moja kapara otisla u vjetar. Ili banka preuzima prodavateljeve obveze iz predugovora?

 

Uopce, mogu li se u predugovoru zastititi nekim novim clankom protiv takvih i slicnih malverzacija u slucaju kojih bi mi se kapara vratila (ne mora duplo, samo da se vrati). Barem teoretski ako toga vec nema u praksi.

Jos jednom neizmjerno hvala, toliko od mene:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svakom poslu postoji rizik,pa tako i u stanogradnji i prodaji stanova.

možeš tražiti da ti jedan ili više suvlasnika firme koja gradi i prodaje stanove garantiraju svojom imovinom da će ugovor na vrijeme biti izvršen kako glasi .isti ugovor se zabilježi u gruntovnici.

sumnjam da če vlasnici firme tako nešto i učiniti.

smatram da je najbolja zaštita ne kupovati "povoljno" uz davanje predujma,kapare objekat gdje nisu čisti papiri da znate šta kupujete.

etažiranje košta i mora biti izvršeno uz suglasnost svih suvlasnika.

uzeti stan sa hipotekom je glupost osim ako hipoteka nije radi vašeg kredita kojim otplačujete stan.

možda je bolje da stan ipak kupite na kredit od banke jer to je nekakva zaštita

a kredit zakonski možete otplatiti i ranije.

gotovinu sačuvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija