Jump to content

Pravosudni ispit - pitanje!


anonimno

Preporučene objave

Ne vidim razloga zašto ne. No iskreno ne razumijem pitanje. Prvo pitanje je zašto bi se pravnik s 18 godina staža želio uposliti kao vježbenik?? Drugo pitanje je bi li ga odvjetnik ili tko drugi upravo zbog toga htio uposliti.

 

Da bi se moglo pristupiti polaganju pravosudnog ispita potrebno je odraditi minimalno godinu i pol kao vježbenik u pravosuđu ili minimalno pet godina na pravnim poslovima u privredi. Pod pravosuđem se podrazumjeva odvjeništvo ili sudstvo dok se pod privredim smatraju svi ostali pravni poslovi (privreda, uprava, diplomacija, neprofitni sektor....)

Postoji i mogućnost da oni koji su radili u "privredi" steknu uvjete za polaganje nakon dvije godine staža ukoliko jednu od toga provedu volontirajući na sudu. Naravno, treba ih uputiti firma u kojoj su zaposleni.

 

Samo vježbeništvo nikoga neće pripremiti za pravosudni ispit. Za njega se može prirpremiti jedino s kojim mjesecem provedenim u intenzivnom učenju.

 

Nadam se da je ovo bar djelomičan odgovor na postavljeno pitanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

To je točno! Skuplje je 5000 Eura u startu koliko košta upisnina. No, s druge strane vježbeništvo košta i tri godine života, iz čega proizlazi da je ušteda od nešto manje od 140 Eu ili oko 1000 kn mjesečno kad se iznos upisnine podijeli na 36 mjeseci vježbeničkog staža. Alternativa je posuditi iznos upisnine. Ionako je otvaranje ureda je vezano s troškovima koji nisu mali. Kamata plaćena na taj iznos neće biti vrtoglava.

 

Kad osoba tek izađe s fakulteta priča je jednostavna. Potrebno joj iskustvo, a do jučer ionako nije zarađivala ništa. Kao vježbenik stječe iskustvo, potrebni staž i čak zarađuje neku plaću.

 

Nakon što se steknu godine iskustva ne znam da li bi se na taj potez odvažio samo radi upisnine. No, svačija priča je drugačija. Ovo je samo moj stav.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Možda osoba ima uvjete za pravosudni ispit pa možda i već položen pravosudni, ali da bi otvorio/la odvjetnički ured bez plaćanja, inače velike upisnine, najjdnostavnije je biti vježbenik odvjetniku godinu dana.To navodno ne može biti osoba starija od 50 godina života (navodno prema pravilniku Odvjetničke komore).

Uostalom ako je osoba pravnik ne mora značiti da je ikada radila u struci, a vježbenik je osoba koja se prvi puta zapošljava u zanimanju za koje se školovala (ZR).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovni uvjet za upis u HOK (kao odvjetnik) je punoljetnost, posl.sposobnost, pravni fakultet završen u RH, pravosudni ispit položen u RH (zdravstvena sposobnost, da se ne vodi kazneni postupak itd), ali nema odredbi o godinama. Dakle, kao odvjetnik se može upisati svatko tko ispunjava gornje uvjete i naravno dobije odobrenje HOK-a i plati upisninu. Također, uvjet je da je osoba radila u pravosudnim tijelima ili odvjetničkom uredu najmanje tri godine ili u dr. pravnoj osobi na pravnim poslovima najmanje 5 godina. Od tih osoba jedino je ona koja je radila u odvj. uredu oslobođena plaćanja upisnine (mislim oko 5.000,00 eura).

Što se tiče vježbenika o dobnoj (gornjoj) granici ništa ne piše u zakonu (ni u Z. o radu, niti o Z. o drž. sl. i namještenicima, ni u Z. o odvj.), no znam osobu kojoj je u HOK-u rečeno da je stav Komore da osoba preko 50. god. života ne može biti vježbenikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija