Jump to content

sudački vježbenici!!


Mate

Preporučene objave

ako ti tvoji tamo šefovi kažu ili se slažu da dobiješ 6 mjeseci slobodno za učenje, ne čačkaj više ništa i ne zapitkuj više nikoga, šuti i zgrabi to vrijeme....

inaće, vježbenici uče za trajanja cijelog vježbeničkog staža, a o tome koliko će biti oslobođeni posla neposredno pred ispit ovisi o dobroj volji predsjednika/ce, odvjetnika/ce, drž. odvjetnika/ce....

moraš obići i druge sudove, to je obavezni dio vjež. prakse, bez tih potvrda ne možeš na pravosudni...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da izbjegneš gubljenje živaca koje su meni priuštili dobronamjerni komentari sa strane, eto mog iskustva. NE MORAŠ obaviti praksu na drugim sudovima, to je samo stvar tvoje dobre volje i interesa, definitivno ti je dovoljna potvrda o 18 mjeseci obavljene prakse na matičnom prekršajnom sudu. Naravno, bilo koja i kakva druga praksa ne škodi, ali nije muss. Prosjek "učenja" je nekih dva-tri mjeseca, ali ima i kojekakvih ekstrema s obe krajnosti. Važno je da ne zaboraviš ravnati se po svom tempu pa počni učiti i prije ako smatraš da ti odobreno vrijeme neće biti dovoljno. Sretno i mirno spavaj!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ti hvala na odgovoru!

 

Danas sam upao u crnjak jer sam jutros pitao svoju predsjednicu da bih za 2 tjedna išao na učenje na 6 mjeseci i šokiralo me kad mi je rekla da mogu dobiti samo mjesec dana, i uz to još da koristim godišnji, a eventualno da bi mi još progledala kroz prste mjesec dana. Tako da su mi se noge odsjekle kad mi je to rekla, jer sam planirao izaći krajem 4 mjeseca na pravosudni, a sad ne znam kako ću stići, a 2 godine mi ističe 23.08.06. Njeno obrazloženje je da to nije propisano, zakonom već samo mjesec dana, i ona zna da je to praksa na večini sudova, ali ona tome nije sklona, a posebno jer sam im ja prvi vježbenik, i ne želi daradi bilo što što nije u skladu sa zakonom. Ne znam što da radim, hvata me panika!!!!

Što da radim?! Jedino se nadam da će se predomisliti i dati mi barem 1-2 mjeseca više, jer mi treba.

 

Što se tiče stažiranja na sudu, zvao sam ministarstvo i rekli su da mi je dovoljna praksa na matičnom sudu i da ne moram ići na općinski, jer su sada prekršajni sudovi pravosudna tijela, dok su prije bili upravna i da mi je dovoljna praksa na prekršajnom sudu. Ali ja sam ipak bio i na općinskom sudu, odem tu i tamo i piše presude, slušam rasprave. Eto, hvala bogu da mi je to odobrila.

Stvarno sam u komi!!!

 

Hvala na savjetima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čemu šok?

pa to je tako svugdje..s tom razlikom što netko ima sreću pa mu nadređeni da slobodno više ili manje..sve ovisi na koga si naletio..ali max. mjesec dana pred sami rok..i to je dovoljno, ali, naravno, do tada si već učio...

tako smo svi prolazili i prošli..

učilo se na poslu, to je 8 sati od kojih sigurno ne moraš sve vrijeme raditi ono što su te zadužili..lijepo nećeš više sjediti na raspravama i gubiti vrijeme, već se zavuci u kakav mirniji kut i knjigu u ruke..i uostalom, što si do sada radio za sve ovo vrijeme na sudu? pa već si vježbenik godinu i nešto...?

 

osim toga, sada je 10 mjesec..imaš do 4 mjeseca punih 5 mjeseci i još xx dana do eventualnog roka što je sasvim dovoljno za jedan ujednačeni ritam učenja i da do sada još nisi ni počeo...

i, daj ne paničari već sada..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci sve zene-predsjednici su iste. das im malo vlasti i odma se razbahate. pitaj ti nju koliko je ona strebala za pravosudni.nije bas lako naci miran kut na sudu za ucit. a osim toga masu toga sta oni na ispitu pitaju ne moze se vidit u praksi vec triba sist i nastrebat.

p.s. mislim da kod tebe tu ima elemenata i spolne diskriminacije od strane predsjednice....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vježbenik sam 1 godinu i 2 mjeseca.

Ma ona je ok inače, ali kad mi je to rekla nisam mogao vjerovat, jer je stvarno fleksibilna.

A inače mi smo ti mali sud, ima nas svega 15 i nemamo baš prostorija viška. Imam svoj stol, ali je na prolazu. Al ok je. Inače do sada nisam učio jer sam računao na tih 6 mjeseci, ali sad ću bome učiti na poslu.

Ali još uvijek se nadam da će mi dati koji mjesec, jer ona lako mijenja mišljenja.

A ništa, danas sam počeo učiti kazneno i krečem, nemam šta čekati.

Ma znam ja da ću stići sve to, ali ne osjećam se baš ugodno kad znam da je dvoje vježbenika s općinskog suda u istoj zgradi trenutno na učenju 6 mjeseci, a ja nemam ništa. Osjećaj je grozan, ali ipak to mi opet samo daje više snage i volje.

 

Ps. Sama mi je rekla da je učila dobrih 9 mjeseci…..

 

Hvala vam na savjetima, pravi ste kolege!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj Mate, kakva panika, ak buš već sad tolko paničario sve me strah kaj buš radio mjesec dana pred ispit.

Inače, iskreno rečeno, još nisam nikog upoznala ko je za učenje dobio 6 mjeseci, to mi zvuči ko SF, najviše su ljudi dobivali po 3 mjeseca.Ak sad počneš učit poslije posla, vikendima i organizirš si dobro vrijeme, a onda zadnja 2,3 mjeseca zapneš ja zbilja ne vidim nikakvu zapreku da izađeš u 4 mjesecu.

A sam znaš koliko ti treba i kak ti ide učenje, nismo svi isti, zato nekom treba više, nekom manje, ali do 4 zbilja stigneš, a to kaj je neko dobio šest meseci to te zbilja ne treba opterećivat jer takvih je jako, jako malo.

Zato sretno i no paniks!

Sve se može ak se hoće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima. Pa nije da mene hvata panika sada da neću stići, i krajnjem slućaju ja mogu izaći i u 6 mjesecu, nego mi je bilo grozno kad mi nije dala slobodno za učenje jer sam mislio da svi imaju 6 jjeseci slobodno na sudu, zato me uhvatila panika. Ali ja ću si organizirati donro vrime, i učiti na sudu i sve ću stići.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dok ne počneš učit, ne znaš koliko ti treba. ljudi obično kažu da je optimalno 3 mjeseca, taman dovoljno da naučiš, a ne previše da poludiš od sjedenja nad tim. međutim to je toliko individualno da ne možeš vjerovati. uostalom kao i na faksu. netko može učiti deset sati dnevno bez 'psihičkih problema', dok netko drugi ne može više od pet sati. pročitala sam da je netko negdje napisao da mu je za prvo učenje ustavnog trebalo dva tjedna, meni je trebao jedan dan... frendica mi je učila paralelno i prošla je nakon dva mjeseca štrebanja. jest da je zadnji tjedan bila u upravo nevjerojatnoj komi, jer je samoj sebi tupila 'ti si to učila samo dva mjeseca, nemaš šanse proći'. najbolje je početi ranije, pa nakon nekog vremena sam ocijeniš svoj tempo, tek tada možeš procjeniti što ti je dosta, a što nije. mislim da bez obzira na to koliko učiš, na kraju svatko plače 'jao, da mi je samo još jednom da ponovim...'

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj paničariti prije vremena. Ispit je veliki ali nije nesavladiv, ja sam počela učiti prije dva tjedna i izlazim u 12 mjesecu. Već nakon ova dva tjedna vidim da sam dosta toga naučila, a ispit je još daleko.

Ako ti daju dva mjeseca to je dovoljno, a poslušaj i savjete kolega koji ti kažu da se prije nego što odeš na službeno učenje pripremiš.

Nismo ni mi nesposobni, a u konačnici sve je individualno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dva mjeseca bez odlaska na posao su ti dosta, zamisli da šest mjeseci gledaš samo knjigu zatvoren u četiri zida pa nikako da počneš učiti, a vrijeme ide... Na poslu ćeš već uloviti sat, dva mira i koncentracije, a doma se tih par mjeseci nekako pokušaj organizirati. Važno je da počneš na vrijeme, uhvatiš tempo i držiš ga se, a ostavi si i par dana zrakopraznog prostora za svaki slučaj. I svakako računaj s tim da trebaš sve naučeno i ponoviti.. 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svima vam hvala na savjetija i podršci, sad mi je lakše kad znam da nisam jedini. Ma ja sam prije dva dana počeo učiti. Uzeo sam kazneno prvo po skripti, pa ću mislim i gpp paralelno. najbitnije je organizirati se dobro i sve se može stići. A što se tiće učenja znam i da je sve to individualno, nekom treba više, nekom manje. Ja znam da sigurno ne bih uspio to spremit u dva mjeseca, a da prije ništa nisam radio. Jednostavno nemogu puno toga proći u jednom danu i neshvatljivo mi je kad netko kaže da je naučio 100 strana u jednom danu, ja to ne mogu, a ima onih koji mogu. Svaka ćast.

 

Može još jedno pitanje za kolegicu koja polaže državni na sudu za upisničara, pa je zanima da li negdje postoje skripte i pitanja za državni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada drži lagani tempo dok još radiš, koji sat navečer, malo više vikednima. Međutim kada odeš na pravo učenje, dakle bez rada onda se primi učenja cijele dane, ne mislim 16 sati na dan jer je to nemoguće ali 10 sati da. I nemoj ići u pretjerane detalje. O svemu moraš nešto znati, međutim nemoj picajzlati jer ćeš se izgubiti u detaljima i onda će ti zaista trebati 6 mjeseci. Nađi srž svakog pitanja i svake materije. I ja sam u istom dreku ko i ti i svi ostali koji se trenutno spremaju na ispit.

 

SRETNO.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi ste vi vježbenici i imate koliko toliko pravila po kojima se vaši šefovi ravnaju možda dobijete i slobodno koji mjesec. A što bi rekli na nas sirotinju koji moramo raditi u privatnim firmama četiri godine gdje te nitko ne pita za zdravlje a kamoli za luksuz slobodnog vremena. Pa ja ne mogu ni na godišnji kao čovjek, a moram učiti za ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po tom pitanju privatna firma se ne razlikuje puno od odvjetničkog ureda, osim po dužini staža. i kod odvjetnika te malo tko pita za zdravlje, a to što je propisano 45 dana za učenje, većina poslodavaca se ne obazire na takve tričarije. godišnji plus par tjedana, a ostalo uz posao - tko može, može, a tko ne, nikom ništa. i naravno, uglavnom ne daju slobodno onda kad ti želiš, nego onda kad njima paše. šta da radimo, da ih tužimo? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija