Jump to content

stiglo rjesenje poreza na nasljedstvo!?


forumer9

Preporučene objave

Prosle godine u svibnju nasljedio sam stan. Tocnije pola stana. Naveden sam kao NECAK i prvi sam nasljedni rod.

 

Ovih dana mi je stiglo porezno rjesenje u kojem pise da dugujem 5% poreza na promet nekretnina od one polovice stana (procjenjeno prema clanku 9....)

 

1. Da li kao prvi rod moram platiti taj porez? Mogu li se kako izvuci od placanja istog?

 

2. Kako to da je rjesenje stiglo tek sada? Ugovor o nasljeđivanju (rjesenje opcinskog suda...) je predan poreznoj upravi u rujnu prosle godine. Pitam zbog zateznih kamata.

U poreznom vodicu sam procitao da porezna uprava mora dostaviti rjesenje o porezu u roku od 30 od kada dobiju rjesenje o nasljeđivanju.

 

 

3. U headeru rjesenja pise "Zagreb, 1.11.2008." (SUBOTA?)

i da sam duzan platiti porez u roku od 15 dana.

 

"porezni obveznik duzan je platiti utvrđeni iznos poreza u roku od 15 dana od konacnosti rjesenja..."

 

Rjesenje mi je stiglo krajem studenog, dakle proslo je vec tih 15 dana. Kako sada rjesiti te zatezne kamate?

Zato sto znam ako sada uplatim samo iznos poreza za 6 mjeseci mi stize ovrha tih zateznih kamata + fee odvjetnika.

 

4. Susjed mi kaze da sam trebao taj porez platiti odmah jos prosle godine i da mi zatezne kamate pocinju teci od datuma kada je rjeseno nasljeđivanje. Meni se cini da nije tako, ali ipak da provjerim.

 

 

Unaprijed puno hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porez trebaš platiti zato što nečaci po zakonu nisu oslobođeni plaćanja poreza.

porezna obveza nastaje od dana pravomočnosti rješenja o nasljeđivanju a u roku od 30 dana od primitka rješenja o nasljeđivanju bio si dužan poreznoj upravi prijaviti rješenje.

primitkim rješenja porezne uprave mogao si tražiti da platiš porez u više rata.

u poreznom rješenju je naveden rok plaćanja poreza i ako isti nisi platio u danom roku počinju teči zakonske zatezne kamate.

od 15% a ove godine čini mi se 14%

 

www.porezna-uprava.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija