Jump to content

Povrat poreza na nekretnini unutar 5 godina i kupnja većeg stana


frakr

Preporučene objave

Zanima me ako netko zna odgovor na slijedeće pitanje. Ja sam 2004. g zajedno sa suprugom kupio stan od 52 m2 koji sam u međuvremenu 2008. g prodao. Kako sam bio oslobođen plaćanja poreza od 5 % na kupnju prve nekretnine koju sam prodao unutar 5 godina isti sam morao vratiti Poreznoj upravi, tako da sam opet na nuli bez nekretnine, a oslobođeni dio poreza sam vratio. Međutim sada bi kupili veću nekretninu od npr. 90 m2, te me zanima budući da sam vratio ranije oslobođeni porez, da li imam pravo povrata poreza na sada veći stan, s obzirom da smo u međuvremenu dobili dvoje djece te su se stoga članovi obitelji povećali.

Može li netko dati savjet ili pomoć vezano za navedeno, kako bi znao kako postupiti dalje u svezi poreza.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

frakr je napisao:

Zanima me ako netko zna odgovor na slijedeće pitanje. Ja sam 2004. g zajedno sa suprugom kupio stan od 52 m2 koji sam u međuvremenu 2008. g prodao. Kako sam bio oslobođen plaćanja poreza od 5 % na kupnju prve nekretnine koju sam prodao unutar 5 godina isti sam morao vratiti Poreznoj upravi, tako da sam opet na nuli bez nekretnine, a oslobođeni dio poreza sam vratio. Međutim sada bi kupili veću nekretninu od npr. 90 m2, te me zanima budući da sam vratio ranije oslobođeni porez, da li imam pravo povrata poreza na sada veći stan, s obzirom da smo u međuvremenu dobili dvoje djece te su se stoga članovi obitelji povećali.

Može li netko dati savjet ili pomoć vezano za navedeno, kako bi znao kako postupiti dalje u svezi poreza.

 

Unaprijed zahvaljujem

 

Nažalost, nemaš pravo. Zakon je predvidio oslobađanje pod poreza na promet nekretnina za kupnju PRVE nekretnine, odnosno rješavanje STAMBENOG PITANJA.

 

Ti si svoje stambeno pitanje bio riješio, a druga je stvar što ti se stan nije svidio, pa bi ti veći itd..To spada pod luksuz, a ne socijalu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

www.porezna-uprava.hr

propisi-porezi i drugi propisi-porezi-porezi na nekretnine-oslobađanje.

 

a da drugi stan upišete na dijecu pošto vi više nemate u vlasništvu nekretnina a njima je prva nekretnina.

 

Ako su nedavno dobili djecu, nije i malo bizarno da dijete od 2 godine rješava stambeno pitanje?

 

Da su punoljetna djeca, prošlo bi, ovako ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

zašto bi bilo bizarno zar roditelji nemogu kupiti nekretninu dijeci .

po zakonu možeš kupiti nešto a neko drugi to i plati

tj. nemora platiti onaj na koga kupoprodajni ugovor i glasi

 

 

Porez na promet nekretnina plaća STJECATELJ, a ne kupac..baš zato da bi se izbjegle ovakve zavrzlame.

 

Recimo da ti imaš stan. Kupiš još jedan i prodaš ga za godinu dana i zaradiš čisto 100 000 eura. Osim poreza na promet nekretnina pri kupnji, dužan si i porez na dohodak od otuđenja nekretnina.

 

Ti bi to vjerojatno izbjegao tako da taj stan koji si kupio daruješ sinu, pa ga on proda. E pa ne može tako.

 

Porezni dužnik bilo poreza na promet nekretnina bilo poreza na dohodak na otuđenje nekretnina je STJECATELJ.

 

Konkretno, ovaj slučaj bi možda mogao proći, ali je bizaran i lako može biti oboren. Zakon nije predvidio da maloljetna djeca rješavaju stambeno pitanje, tim više što nemaju izvore dohotka iz kojih bi to platili, pa ga ne mogu ni rješavati. Ako im stan poklanjaju mama i tata, ne vidim zašto roditelji ne bi platili porez na taj stan, pa ga mogu poklanjati kome hoće...Vrlo je hrabro izaći s ovakvim zahtjevom pred Poreznu, jer je riječ o očitom izbjegavanju plaćanja poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

zakon ni nebrani da malodobno dijete ima imovinu.

sa tom imovinom upravljaju zakonski zastupnici a pod

nadzorom centra.

plačanje imovine ,po zakonu može izvršiti i treča osoba.

Stjecatelj je onaj ko je nekretninu stekao neovisno o načinu

dar,kupovin da platiš osobni ili neko treči.

 

 

Naravno da ne brani zakon da dijete ima imovinu, ali oslobođenje od plaćanja p.p. nekretnina ima onaj tko rješava stambeno pitanje.

 

Bilo bi vrlo zanimljivo vidjeti kako bi drugi stupanj ili upravni sud uvjerio da tvoje dijete od 2 godine rješava stambeno pitanje.

 

Zakon nije predvidio oslobođenja ako tata rješava stambeno pitanje za dijete, ili netko za prijatelja. Zakon je pritom mislio na mlade bračne parove, kojima je stan potreban radi zasnivanja obitelji, zato i jest oslobođeno 50 m kvadratnih po osobi.

 

Možda navedeni zahtjev može proći (ovisi tko rješava), ali je činjenica da je tu riječ o očitoj poreznoj evaziji. Bit stvari je rješavanje stambenog pitanja, a to podrazumijeva poslovnu sposobnost. Dijete od 2 godine ne zna što je stan i ne može otac za njega rješavati stambeno pitanje i biti oslobođen poreza. Možda to dijete postane svećenik, ili ode živjeti u USA.

 

Ista olakšica vrijedi i za porez na dohodak, gdje daješ izjavu pod kaznenom i materijalnom odgovornošću da ne posjeduješ drugu useljivu nekretninu u RH i inozemstvu i da ćeš se trajno nastaniti u navedenoj nekretnini za koju koristiš olakšicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija