Jump to content

Minimalna braniteljska mirovina


crnimarko

Preporučene objave

Molim prave poznavatelje propisa da mi odgovore na jednu dilemu :

 

Susjed mi ima 50 godina , prije 3 godine je otišao u civilnu invalidsku mirovinu . Umirovljen je nakon ozljede kičme - radio kao drvosječa.

Obzirom da je imao malo legalnog radnog staža ( radio godinama kod privatnika koji ga nije prijavio tj. radio je na crno ) , ta mirovina mu je jako mala i iznosi nekih 750 kuna.

On je Hrvatski branitelj - ima sveukupno nekih 11 mjeseci ratnog staža.

Dali kao takav i s tom situacijom koju ima , ima pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu ?

Čuo sam da je nekih 1800 kn što je ipak bolje nego 750 kn !!

Čovjek je u prilično nezavidnoj situaciji ...

:-(

 

Unaprijed HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

"Zakonodavca pritom ne zanima uzrok odlaska u invalidsku mirovinu, već je samo bitan status hrvatskog branitelja. Znači tvom susjedu se mirovina trebala odrediti u visini najniže mirovine, koju propisuje Zakon o pravima hrvatskih branitelja ( u pravu si kada kazes da iznosi oko 1800 kn)."

 

Ovo mi zvuči logično ! Vidim da ovdje na forumu ima dosta vrludanja i nesnalaženja oko pojma MINIMALNA BRANITELJSKA MIROVINA.

Čovjek sutra ide do pravnice u Mirovinsko ( konačno - aleluja ) pa ću znati više i dati ću ovdje friško objašnjenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

crnimarko je napisao:...

Vidim da ovdje na forumu ima dosta vrludanja i nesnalaženja oko pojma MINIMALNA BRANITELJSKA MIROVINA.

Čovjek sutra ide do pravnice u Mirovinsko ( konačno - aleluja ) pa ću znati više i dati ću ovdje friško objašnjenje...

Slažem se i molim vas (kako navodite) objavite na forumu tumačenje pravne službe HZMO-a. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu samo ponovit i potvrdit ono šro je naveo nonamee ; zakonodavca ne zanima uzrok odlaska u mirovinu već je samo bitan status Hrv. branitelja.

Susjed je bio jučer kod pravnice u Mirovinskom, ne znam sve detalje , uglavnom ima pravo na min. braniteljsku mirovinu i odmah mu je napisala zahtjev za istom. Morao je samo priložit potvrdu o statusu Hrvatskog branitelja iz Ureda za obranu. Rok za rješavanje je navodno 90 dana.

Inače kad smo dobili iskaznice od Ministarstva branitelja rečeno je da će ta kartica zamijeniti potvrde !!???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

crnimarko je napisao:

Mogu samo ponovit i potvrdit ono šro je naveo nonamee ; zakonodavca ne zanima uzrok odlaska u mirovinu već je samo bitan status Hrv. branitelja.

Susjed je bio jučer kod pravnice u Mirovinskom, ne znam sve detalje , uglavnom ima pravo na min. braniteljsku mirovinu i odmah mu je napisala zahtjev za istom. Morao je samo priložit potvrdu o statusu Hrvatskog branitelja iz Ureda za obranu. Rok za rješavanje je navodno 90 dana.

 

U ovoj priči je bitno ponoviti da ovo vrijedi samo za slučajeve odlaska u mirovinu nakon 01.01.2005. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Živjela prava branitelja....od 01.01.2005. Branitelji do TADA su vjerojatno bili u protivničkoj vojsci- ja sam jedan od tih "prije" i zato je to u najmanju ruku podlo..a branitelji ko ovce, samo bleje....

Ovaj je zakon vjerojatno donešen 2005 kada su se vratili tatini sinovi iz USA,Švedske i ostalih zemalja...Ne želim nikoga vrijeđati,ali da li je to u redu....djeliti nas na one prije i one poslije.Opravdanje za primjenu zakona retroaktivno vidim u tome kako Linić retroaktivno od 1969. provodi Zakon o legalizaciji...ali ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ima pravo na najnižu braniteljsku mirovinu ,ja sam išao u civilnu profesionalnu mirovinu 1999g. i tražio sam tu najnižu braniteljsku mirovinu i dobio povišicu od nekih 230 kuna,razlika je sa statusom ili bez statusa HRV-i ,bez HRV-i je oko 1900kuna a sa HRV-i je oko 2300 kuna i da mislim oni koji su bili branitelji a idu u mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad imaju automatski pravo na tu mirovinu od 2300 kuna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!!

E ovako, ne znam da li je to po zakonu ili se netko igra izračuna mirovine....

Ja imam 49g, 20% HRVI, omjer 20-80(rat-mir)profesionalna nesposobnost, skoro bez civilnog staža(2g), 650 dana borbenog sektora, čin narednika, dragovoljac, zadnjih 17g neprekidno na zavodu za nezaposlene, danas mi javili da su mi izračunali visinu mirovine 1900 i nešto sitno kuna .......pa mi nije jasno ako je najniža braniteljska 2300, kako su onda meni izračunali...

molim komentare .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!!

E ovako, ne znam da li je to po zakonu ili se netko igra izračuna mirovine....

Ja imam 49g, 20% HRVI, omjer 20-80(rat-mir)profesionalna nesposobnost, skoro bez civilnog staža(2g), 650 dana borbenog sektora, čin narednika, dragovoljac, zadnjih 17g neprekidno na zavodu za nezaposlene, danas mi javili da su mi izračunali visinu mirovine 1900 i nešto sitno kuna .......pa mi nije jasno ako je najniža braniteljska 2300, kako su onda meni izračunali...

molim komentare .....

 

Pa već si postavio isto pitanje u temi izračun mirovine i tamo sam ti odgovorio.

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/41208-izra%C4%8Dun-mirovine/page3

 

e015.gif

 

Čemu isto pitanje u dvije teme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija