Jump to content

uskladivanje mirovine


drago40

Preporučene objave

na pocetku svimasa malim zakasnjenjem sretan bozic i sretna nova godina!

imam jedno pitanje ako mi mozetepomoci,dragovoljac sam,u mirovini 100%vojna,opca nesposobnost,mirovina mi iznosi 6200,dobio sam rjesenje drugostupanjske komisije hrvi privremeno 20%,koliko bi sad mogla iznositi moja mirovina.i da li je istina da sad kao hrvi imam pravo na jos neke dionice i nepovratna novcana sredstva.

cjenio bih ako netko zna odgovore da mi napise

pozz :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:.... ako mi mozetepomoci,dragovoljac sam,u mirovini 100%vojna,opca nesposobnost,mirovina mi iznosi...

Temeljem onoga što ste naveli razvidno je da već, da tako kažem, primate maksimalna prava iz mirovinskog osiguranja (dakako temeljem tih elemenata...) te se ništa neće promijeniti temeljem statusa HRVI !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

Plemeniti čovječe lijepo ti je duro objasnio da je maksimum postignut statusom dragovoljca,malo čitaj duro je ipak malo bolje potkovan.

zozefe,zozefe!!!!!

Neznam koliko je tko potkovan ali vidim da ti bas i nisi najpažljivije pročitao člank 17.ZOPHB pa da rezimiramo :

Ako je do sada bio u opčoj 100% vojna sa statusom dragovoljca a bez statusa HRVI imao je 1,50 a nakon priznavanja statusa 20% drugostupanjska raste mu i omjer kako sam vec i napisao prije na 1.85 :frajer:

 

Članak 17.

 

Polazni faktor 1,10 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez statusa HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata sa statusom HRVI, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata.

Polazni faktor 1,50 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata bez statusa HRVI.

Polazni faktor 1,85 je kod izračuna:

– invalidske mirovine dragovoljca iz Domovinskog rata sa statusom HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Duro niste u pravu kao ni ostali,čovjek ima pravo na koeficijent 1,85 jer vjerojatno do sada ima 1,50 kao dragovoljac ili Gardijska brigada a sa statusom HRVI ima na koeficijent koji sam naveo

 

Da, najvjerojatnije ćete biti u pravu. Moj previd jer nisam pročitao sve doslovno pa i između redova odnosno nisam krenuo od pretpostavke da mu je to prvo rješenje o statusu HRVI-a ( jer iz posta nije razvidno je li ovo drugostupanjsko rješenje HRVI-a prvo u postupku ostvarivanja prava ili je nastavno odnosno iz posta nije razvidno je li možda već ostvarena mirovina kao dragovoljac i HRVI) i da je najvjerojatnije umirovljen poslije 01.01.2005 (je po starom zakonu nije mogao dobiti u svezi rata bez HRVI-a a pogotovo ne 100% u svezi i opća,...). Rezime: ako ima drugostupanjsko rješenje o priznavanju statusa HRVI-a koje nije bilo uzeto u obzir pri određivanju mirovinske osnovice ima pravo na obnovu postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima na odgovorima.

danas bio za invalidnost i uskladivanje,kazu isplata invalidnosti iduci mjesec,a uskladivanje bi trebalo biti gotovo u roku dva mjeseca,(po zakonu).

budem vidio,valjda bu tako.

jos jednom hvala

 

P.S. zna li netko bar priblizno kolika bi mi bila mirovina po novom izracunu,trenutno je 6200kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:...

P.S. zna li netko bar priblizno kolika bi mi bila mirovina po novom izracunu,...

 

 

 

Evo ovako ti je najjednostavnije i najtočnije:

 

Uzmi zadnje riješenje od mirovine i pogledaj koliko ti iznosi prosječni vrijednosni bod te ga pomnoži sa faktorom 1.85x40 god rsdnog staža i tome pribroji 45% prema odredbi članka 18.stav 2.ZOPHBDR i dobičeš točan iznos.Taj iznos pomnoži sa mirovinskim faktorom 1,o i AVM koji ti trenutno iznosi 56,30 i to je to...

 

E sad si jos kako je rekao Duro odbij "sitnice" od poreza i eto nova mirovina je tu i dakako u večem iznosu sigurno nego je bila dosad :-D (makar se i poreznici... :smijeh: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima po prvi puta.

Kako nisam od onih koji će dane provoditi po bolnicama i obilaziti institucije (iako je to vjerojatno jedini način), konačno su me uspjeli pokrenuti barem u ovom smjeru, pa me interesira koliko je ispravan i da li je učinkovit.

U mirovini sam od 01.10. 2003. po Čl. 6a s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad. Otišao sam u mirovinu s mjesta operativnog časnika brigade (ustrojbeno pukovnik) dok sam prije toga bio zapovjednik bojne (također pukovnik) sa osobnim činom satnika. Od 07.07.1994. sam rvi sa 30% stalno (drugostupanjsko rješenje). Dragovoljac. U trenutku odlaska u mirovinu imao sam skoro 25 godina staža osiguranja na što je pridodan ostatak do 40 godina. Početna mirovina mi je bila 2.900,00 kn. Sada je oko 3.900,00. Navodno je u međuvremenu izašao novi Zakon prema kojem se mirovina može računati prema povoljnijem izračunu. Tražio sam potvrdu iz MORH-a koju su mi obećali poslati, što ću proslijediti mirovinskom sa zahtjevom. Ima li tu još kojekakvih "caka" i imam li pravo tražiti zaostatke? Kolika bi mi mogla biti mirovina?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gregory je napisao:

... Navodno je u međuvremenu izašao novi Zakon prema kojem se mirovina može računati prema povoljnijem izračunu....

Da bi se moglo na ovakav upit kvalitetno odgovoriti mislim kako bi bilo dobro znati na koji ste vi to drugi povoljniji izračun mislili s obzirom na osnovu po kojoj ste ostvarili prava iz mirovinskog osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primam mirovinu od 2003. do danas prema osobnom činu. Dakle satnika. U mirovinskom mi je rečeno da tražim potvrdu kojom ću dokazati kako sam otišao u mirovinu sa ustrojbenog mjesta pukovnika jer jedino što oni imaju je potvrda o činu satnika. Usput mi je rečeno kako je izašao neki novi zakon u međuvremenu prema kojem bih "možda mogao???" dobiti veću mirovinu. Naravno kad oni razmotre moj zahtjev za novi izračun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako navodite vi ste ostvarili pravo na invalidsku mirovinu po čl. 6.a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO, dakle po posebnom propisu ali ne po ZOPHBDR ( niti u cijelosti, a niti dijelom...). Vama je iznos mirovine određen temeljem osnovice i drugih elemenata sukladno čl. 7 i 8. istog zakona kao i ZOMO. Dakle uzet vam je u obzir i osobni čin i ustrojbeno mjesto pukovnika (normalno ako ste primali plaću satnika na pukovničkom mjestu tj. sukladno potvrdi Personalne službe MORH-a a temeljem postavljenja i podataka iz Uprave za financije MORH-a...). S potvrdom da ste bili na pukovničkom mjestu svoju mirovinu po čl. 6a nećete promjeniti niti lipe osim ako MORH izda novu potvrdu o prijavi na matičnu evidenciju HZMO u svezi obračuna i isplate plaće za razdoblje 1998-2002 ( čl. 7 navedenog zakona) različitu od prethodne koja se nalazi u predmetu kod HZMO-a. Dilemu oko tog novog zakona po kojem ćete možda imati veću mirovinu, jednostavno razrješite tako da se konzultirate s pravnikom u PS HZMO (besplatni pravni savjeti...), eventualno izvadite potvrdu koju spominjete i podnesite zahtjev HZMO-u za novi izračun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

drago40 je napisao:...

P.S. zna li netko bar priblizno kolika bi mi bila mirovina po novom izracunu,...

 

 

 

Evo ovako ti je najjednostavnije i najtočnije:

 

Uzmi zadnje riješenje od mirovine i pogledaj koliko ti iznosi prosječni vrijednosni bod te ga pomnoži sa faktorom 1.85x40 god rsdnog staža i tome pribroji 45% prema odredbi članka 18.stav 2.ZOPHBDR i dobičeš točan iznos.Taj iznos pomnoži sa mirovinskim faktorom 1,o i AVM koji ti trenutno iznosi 56,30 i to je to...

 

E sad si jos kako je rekao Duro odbij "sitnice" od poreza i eto nova mirovina je tu i dakako u večem iznosu sigurno nego je bila dosad :-D (makar se i poreznici... :smijeh: )

 

 

hvala pokusat cu sam izracunati pa cu barem priblizno znati.

A sto je sa zaostacima,da li se oni racunaju od podnosenja zahtjeva ili od donosenja rjesenja,ovo se odnosi na zaostatke mirovine,za invalidnost znam da imam pravo na zaostatke od podnosenja zahtjeva. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

A sto je sa zaostacima,da li se oni racunaju od podnosenja zahtjeva ili od donosenja rjesenja,ovo se odnosi na zaostatke mirovine,za invalidnost znam da imam pravo na zaostatke od podnosenja zahtjeva. :kavica:

 

Što se tiče zaostataka mirovine tu će vas najvjerojatnije "odraditi" ( ili "oderati"...) sukladno čl.121 st. 2 ZOMO: novi iznos mirovine će vam pripasti od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

drago40 je napisao:

A sto je sa zaostacima,da li se oni racunaju od podnosenja zahtjeva ili od donosenja rjesenja,ovo se odnosi na zaostatke mirovine,za invalidnost znam da imam pravo na zaostatke od podnosenja zahtjeva. :kavica:

 

Što se tiče zaostataka mirovine tu će vas najvjerojatnije "odraditi" ( ili "oderati"...) sukladno čl.121 st. 2 ZOMO: novi iznos mirovine će vam pripasti od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva.

 

ispravite me ako sam krivo shvtio,to znaci od 2005,kada sam predao zahtjev

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

ispravite me ako sam krivo shvtio,to znaci od 2005,kada sam predao zahtjev

Ako ste zahtjev za novi izračun mirovine temeljem obnove postupka zbog novih činjenica (npr. to rješenje o HRVI-u) predali u 2005 godini tada ćete i dobiti razlike od tada tj. npr. predali ste zahtjev 12.09.2005 prava ćete "povući" od 01.10.2005.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima.

2005 sam predao papire za invalidnost,prosle godine dobio rjesenje PLP,a pred novu godinu dobio rjesenje DLP,prije par dana sam predao papire za uskladivanje mirovine i po tome sto ste Vi napisali,ja tek od prvog iduceg mjeseca imam pravo na uvecanu mirovinu,a ne kako ja mislim od predavanja zahtjeva za invalidnost :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drago40 je napisao:

...prije par dana sam predao papire za uskladivanje mirovine i po tome sto ste Vi napisali,ja tek od prvog iduceg mjeseca imam pravo na uvecanu mirovinu,a ne kako ja mislim od predavanja zahtjeva za invalidnost :kavica:

Točno, po praksi HZMO-a je tako a njihovo uporište je u već navedenim člancima ZOMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas da mi objasnite. dobio sam mirovinu bez statusa hrvi-a,sa koeficijentom 1,10.70%civilna,30% vojna.opća nesposobnost.hoće li se taj koeficijent promijeniti ako dobijem status hrvi? i hoće li se promijeniti omjer vojne i civilne ?.trenutno mi je mirovina 2200 kuna.ako neko zna neka mi pojasni ovo.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada dobijete drugostupanjsko rješenje o priznavanju statusa HRVi ( drugostupanjsko rješenje ili pečat na prvostupanjskom da je prošlo reviziju) odmah dostavite ovjerenu presliku tog rješenja (ovjerena u Uredu državne uprave koje je donijelo prvostupanjsko rješenje a ne kod javnog bilježnika) HZMO-u s zahtjevom da izvrše novi izračun obračun i isplatu mirovine suklado tom rješenju i doći će do promjene koeficijenta. To je lakši dio. S promjenom omjera rat i mir je malo drugačija i "teža" priča jer to što imate priznato oštećenje organizma zbog sudjelovanja u DR ne znači da automatizmom morate dobiti drugi omjer. Jer se može dogoditi da oni kažu (bolje rečeno napišu u obrazloženju odbijanja) da su tu činjenicu da postoji rana,ozljeda ili bolest u svezi rata koja utječe na invalidnost-nesposobnost za rad već uzeli u obzir temeljem druge dokumentacije i da to rješenje o HRVI-u ne mjenja stvar. Osobno bih na vašem mjestu napravio tako da podnesem dva zahtjeva: prvi: temeljem rješenja o HRVI tražio promjenu koeficijenata tj. novi izračun i obračun mirovine; drugi: od liječnika obiteljske medicine (liječnik opće prakse,...) zatražio obradu za obnovu postupka temeljem pogoršanja zdravstvenog stanja gdje bih zahtjevu HZMO priložio medicinsku dokumentaciju od zadnjeg vještačenja kod HZMO-a u svezi uzroka invalidnosti i novo rješenje o HRVI, te tvrdio u zahtjevu da je došlo do pogoršanja zdravstvenog stan ja i da bi omjer trebao biti drugačiji tj. veći dio u svezi DR-a. No ponavljam u svezi obnove postupka temeljem pogoršanja oprezno i samo s argumentima, a ne na dojam meni je lošije, drugi su dobili i slično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

drago40 je napisao:

...prije par dana sam predao papire za uskladivanje mirovine i po tome sto ste Vi napisali,ja tek od prvog iduceg mjeseca imam pravo na uvecanu mirovinu,a ne kako ja mislim od predavanja zahtjeva za invalidnost :kavica:

Točno, po praksi HZMO-a je tako a njihovo uporište je u već navedenim člancima ZOMO-a.

 

hvala na trudu i odgovorima.

ali negdje na ovom forumu sam procitao da se pravo nazaostatke ostvaruje od datume rjesenja PLP.mora da je to neki stariji zakon.u svakom slucaju strpljen spasen,cekati pa vidjeti sta ce dalje biti.

kojasu jos prava RVI 20%?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isplata zaostataka da,od datuma PLP ali u svezi naknade za invalidnost tj. HRVI, a isplata zaostataka temeljem obnove postupka kako smo već napisali gore.

 

Vi niste ostvarili nikakvo novo pravo temeljem mirovinskog već zadržavate postoječa prava(uvečana za određeni koeficijent-u vašem slučaju sada 1.85) te sukladno tome mirovinsko to tumači kao obnovu postupka te otuda dolazi i osnova za obračun od idučeg prvog dana tekučeg mjeseca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija