Jump to content

dugotrajna bolovanja


OKAN

Preporučene objave

Kao što je poznato od 01.01.2009. godine stupio je na snagu novi Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju.

 

Ministar Darko Milinović u više navrata najavljivao je da će taj zakon spriječiti dugotrajna bolovanja.

 

Zanima me da li se to odnosi i na HRVI?

 

Da li je netko tko je na dugotrajnom bolovanju, a da ima HRVI bio nakon 01.01.2009. godine na liječničkom povjerenstvu kod HZZO-a i kako je prošao?

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danilo je napisao:

ovako,fotokopije svih specijalističkih pregleda,od doktora opće prakse fotokopija lječničke svjedođžbe i lječničkog kartona,ratni put,potvrda hrvatskog branitelja,fotokopija osobne iskaznice i još jedan obrazac koji ispuni doktor opće prakse i odnesete na hzzo. :palac:

Mislim da bez statusa HRVI-a nema pravo na 100% bolovanje.Znam da su mene svojevremeno(2005.) odbili bez obzira što sam priložio sve gore nabrojano.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

flak je napisao:

danilo je napisao:

ovako,fotokopije svih specijalističkih pregleda,od doktora opće prakse fotokopija lječničke svjedođžbe i lječničkog kartona,ratni put,potvrda hrvatskog branitelja,fotokopija osobne iskaznice i još jedan obrazac koji ispuni doktor opće prakse i odnesete na hzzo. :palac:

Mislim da bez statusa HRVI-a nema pravo na 100% bolovanje.Znam da su mene svojevremeno(2005.) odbili bez obzira što sam priložio sve gore nabrojano.

 

Mene su tražili 2006 i dio 2007 godine za priznavanje 100 % bolovanja ili riješenje 2.st. LP-a o statusu hrvi-a ili 1. st. rješenje MUP-ove zdravstvene komisije gdje su me proglasili nesposobnim za policajca.

 

Ili jedno ili drugo sam im morao priložiti da bi mi oni odobrili 100 % bolovanje.

 

Prvo sam im bio poslao sami zahtjev bez gore narečenih riješenja, pa su me kontaktirali poštom u pisanom obliku i tražili da im dostavim ili jedno ili drugo ( nakon čega sam im dostavio ovo drugo od MUP-a jer mi je status utvrđivanja statusa hrvi-a bio u tijeku ) nakon čega su mi dali riješenje o 100 % pravu na plačeno bolovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN je napisao:

Kao što je poznato od 01.01.2009. godine stupio je na snagu novi Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju.

 

Ministar Darko Milinović u više navrata najavljivao je da će taj zakon spriječiti dugotrajna bolovanja.

 

Zanima me da li se to odnosi i na HRVI?

 

Da li je netko tko je na dugotrajnom bolovanju, a da ima HRVI bio nakon 01.01.2009. godine na liječničkom povjerenstvu kod HZZO-a i kako je prošao?

 

Pozdrav.

 

Ja bio na LP nakon što mi je drugostepeno povjerenstvo ( vještak )napisao - nastavak liječenja. Produžili su mi

bolovanje za 6 tjedana s uputom osobnom doktoru da me opet

uputi na vještačenje. Navodno u zakonu više nema "nastavak liječenja". Dakle moram opet na vještačanje. Nemam pojma

šta će dalje biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hrga123 je napisao:

 

Ja bio na LP nakon što mi je drugostepeno povjerenstvo ( vještak )napisao - nastavak liječenja. Produžili su mi

bolovanje za 6 tjedana s uputom osobnom doktoru da me opet

uputi na vještačenje. Navodno u zakonu više nema "nastavak liječenja". Dakle moram opet na vještačanje. Nemam pojma

šta će dalje biti.

 

Vještak će utvrditi da li ste radno sposobni ili ne, odnsno idete li raditi ili u mirovinu, a može vas poslati i na daljnje liječenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

 

 

Vještak će utvrditi da li ste radno sposobni ili ne, odnsno idete li raditi ili u mirovinu, a može vas poslati i na daljnje liječenje.

 

...po novom zakonu se ovo umnoge promjenilo, više neće biti šetanja povjerenstvo Hzzo-a i vještačenje Hzmo-a, nego će bit ili mirovina ili radi ili otkaz - ovo je za dugotrajna bolovanja...

...kako to još nisu uskladili međusobno, sad je praksa da vještak hzmo-a, u slučaju da produži lječenje, može očekivat predmet nazad za mjesec dva i onda će morat odlučiti da li je osoba sposobna za rad ili nije...poanta je u tome da se više neće moć dugo bit na bolovanju već će se prebacivat, u slučaju duže nesposobnosti za rad, u profesionalnu mirovinu sa ogrničenim trajanjem, što opet znači da se neće moć primat bolovanje već ideš u invalidsku mirovinu koja je crkavica...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mladen1992 je napisao:

smije li me poslodavac za vrijeme bolovanja staviti na manje plaćeno radno mjesto?

 

2001 godine radio sam u krim. policiji kada sam otišao na bolovanje od 6 mjeseci. Tijekom mog boravka riješenjem načelnika PU raspoređen sam u sektor granične policije u istoj PU, dobio sam premještaj.

Znači tada se u mup-u moglo mimo njihove volje i znanja ljude koji su na bolovanju prebacivati na druga radna mjesta koja su manje plaćena, nisam bio dobio otkaz što nisu smjeli niti dati, a kako je danas ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mladen1992 je napisao:

,znači,bar mi otkaz nesmiju dati,je li tako?

 

Ako je ugovor na neodređeno vrijeme siguran sam da nema otkaza dok je osoba na bolovanju ( jedino kada se prekine bolovanje i dođe na posao ), a za ugovor na određeno vrijeme nisam siguran ( mislim kada prođe datum do kojega je ugovoren radni odnos ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da imam kakvu-takvu informaciju želio bih se uključiti, naime , nemam riješen status hrvi a već sam dugo na bolovanju te sam se odlučio za jedan upit državnom tajniku ministarstva zdravstva još u 12. mjesecu : evo mog upita i njegovog odgovora :

 

To: Golem Ante-Zvonimir;

Poštovani državni tajniče!

S obzirom da sam, ovim novim Zakonom o zdravstvenom osiguranju u

najmanju ruku uznemiren za egzistenciju moje obitelji molim Vas za što

skoriji odgovor.

Naime kao djelatnik MUP-a od 21.05.2007. godine nalazim se na

neprekidnom bolovanju sa dijagnozama 32.2 , 43.1, 62.0. Bolest PTSP

je priznata kao posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu te je

slijedom toga naknada iznosila 100% prosjeka plaće. Redovito sam išao

na liječničke komisije HZZO-a kao i na PLP MUP-a koja je u 2. mjesecu

2008. godine donijela rješenje kojim se liječenje nastavlja do obrade

u reg. centru za psihiotraumu u Splitu. U reg. centru sam se prijavio

za bolničko liječenje i bio sam 637 na listi i rekli su mi da ću

čekati nešto više od godine dana. U međuvremenu sam redovito išao na

preglede (1 mjesečno) kod psihijatrice u OB Dubrovnik kao i kod

psihijatra u reg. centru za psihotraumu u Splitu. Dakle, da skratim,

očekujem ponovo Prvostupanjsku komisiju MUP-a u 1. ili 2. mjesecu

2009. godine i pitam Vas državni tajniče kako ja mogu utjecati na dužinu

bolovanja na kojem se nalazim i šta će biti od 01.01.2009. godine sa

isplatom naknade za bolovanje na kojem se nalazim ne svojom voljom

nego zato što sam bolestan a institucije su spore.

 

Poštovani gospodine xxxxx

 

Apsolutno uvažavam Vašu zabrinutost jer se kroz medije plasiraju razne verzije promjena koje više zbunjuju javnost nego što javnosti prikazuju što se zapravo mijenja i događa.

Prvi odgovor na Vaše pitanje je NE! Od 1.1.2009. godine Vama se ništa ne treba promijeniti u odnosu na danas. Možemo to recimo zvati i nulto stanje. Prvo niti jedan zakon se ne provodi unatrag tako da kada bi ove odredbe se Vas i ticale, tada one stupaju za Vas na snagu tek za 3 godine, a ne 1.1.2009. godine.

Zašto smo to predložili, pa upravo zbog Vas i ostalih građana Hrvatske koji imaju realne potrebe za pomoć, a da s druge strane onemogućimo one koji iskorištavaju sustav za koji smo se borili.

Nadam se da sam donekle umirio Vašu bojazan te Vam stojim na raspolaganju, a Vama i Vašoj obitelji želim ugodne Božićne blagdane.

Ante-Zvonimir Golem, dr.med.

državni tajnik

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija