Jump to content

Povlastica za automobil


Mazut

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Pokusavao sam pronaci nesto slicno al nisam uspio, ako je bilo slobodno me uputite :)

 

 

Stvar je ovakva,

 

pošto pokušavamo kupiti automobil a nismo baš u mogučnosti iskeširat 90ak tisuca kuna za pristojan novi automobil kučna prijateljica inače žena poginulog hrvatskog branitelja ponudila nam je da iskoristimo njenu povlasticu (pošto su joj djeca nedavno iskoristila svoje povlastice za nove automobile pa joj netreba).

E sad, koliko sam uspio shvatit ona bi ga nama mogla darovat nakon 2 godine bez plačanja poreza (ispravite me ako grijesim, vrlo vjerojatno jesam), dali bi mi mogli voziti taj isti automobil uz nekakvu punomoč.

Ukratko dali postoji ikakva sansa da to uspije. Neradi se o nikakvoj prodaji povlastice mada to zakonu ako nedozvoljava neznaci bas puno.

 

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da je protuzakonito, i u dokumentima vozila stoji napomena da se vozilo ne smije otuđiti. kada policija zaustavi takvo vozilo i utvrdi da njime ne upravlja osoba koja je vlasnik vozila naravno da će posumnjati da je vozilo prodano i shodno tome će pokrenutui kazneni postupak, jer za to vozilo nisu plačena davanja državi i počinjeno je kazneno djelo.

nemojte brkati privremenu posudbu i stalno korištenje, niti vozilo od roditelja jer su za to vozilo plačena davanja državi, a za vozilo uveženo na povlastici ne.

s druge strane postoji i moralna odgovornost, jer je pravo na povlasticu dano obitelji SMRTNO stradalog branitelja, i svako njeno korištenje supro :-?:-?:-? tno istom u najmanju ruku nije moralno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darkoh je napisao:

s druge strane postoji i moralna odgovornost, jer je pravo na povlasticu dano obitelji SMRTNO stradalog branitelja, i svako njeno korištenje supro :-?:-?:-? tno istom u najmanju ruku nije moralno.

 

 

slažem se s tim, mi nismo razmišljali ni pitat ali kad se gospođa sama ponudila da nam učini uslugu malo me zamislilo jer novo auto nikako drugcije nebi dobio :)

 

 

Morat ću pitat nekoga tko se baš razumije u to...

 

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

noname, kupiti vozilo bez plačanja carine, poreza i ostalih davanja državi koristeći povlasticu kao obitelj smrtno stradalog branitelja, te dati drugoj osobi isto vozilo jeste nezakonito, i policija prilikom kontrole vozila kada uoći takvo vozilo i osoba koja upravlja nije vlasnik nego ima punomoć, ima osnovanu sumnju da je vozilo otuđeno i sigurno će pokrenuti kazneni postupak.

 

vozilo uveženo na povlasticu se može dati samo određenim osobama, uglavnom članovima uže obitelji.

to što su mnoigi prodali uvoznice i drugi ih vozaju je isto kao što možeš i voziti auto bez vozačke, ali samo dok te ne uhvate.

 

jedan primjer:

 

Uvoz osobnog automobila temeljem braniteljske povlastice

 

2008četvrtak 24. travanj 19:33

 

Ako moja baka, majka poginulog branitelja, uveze po braniteljskoj povlastici osobni automobil, da li ja (njezin unuk) mogu upravljati automobilom bez njenog prisustva i za njezine potrebe i da li ja, u slučaju njezine smrti prije isteka roka prava na prodaju uvezenog automobila, kao nasljednik moram platiti carinu, PDV i trošarinu?

 

Majka smrtno stradalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ima pravo na uvoz osobnog automobila bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost jednokratno, ako to pravo do sada nije iskoristila. Da bi druga osoba upravljala automobilom za potrebe korisnika potrebno je da budu ispunjeni određeni uvjeti, i to: – da korisnik povlastice ne ispunjava zdravstvene uvjete za izdavanje vozačke dozvole za upravljanje osobnim automobilom, – da je druga osoba član uže obitelji korisnika povlastice (bračni drug, roditelji i djeca) koji s korisnikom žive u zajedničkom kućanstvu, odnosno – da je drugoj osobi temeljem propisa ili rješenjem tijela nadležnog za socijalnu skrb povjerena skrb korisnika povlastice. Ako korisnik povlastice umre prije isteka roka od 2 godine od nabave automobile, zakonski nasljednici mogu prodati automobil koji su naslijedili bez plaćanja carine, posebnog poreza i poreza na dodanu vrijednost, odnosno nasljeđuju automobil bez navedenih obaveza.

E-mailKomentari: Nema Permalink Post RSS :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mazut je napisao:

Pozdrav,

 

Pokusavao sam pronaci nesto slicno al nisam uspio, ako je bilo slobodno me uputite :)

 

 

Stvar je ovakva,

 

pošto pokušavamo kupiti automobil a nismo baš u mogučnosti iskeširat 90ak tisuca kuna za pristojan novi automobil kučna prijateljica inače žena poginulog hrvatskog branitelja ponudila nam je da iskoristimo njenu povlasticu (pošto su joj djeca nedavno iskoristila svoje povlastice za nove automobile pa joj netreba).

E sad, koliko sam uspio shvatit ona bi ga nama mogla darovat nakon 2 godine bez plačanja poreza (ispravite me ako grijesim, vrlo vjerojatno jesam), dali bi mi mogli voziti taj isti automobil uz nekakvu punomoč.

Ukratko dali postoji ikakva sansa da to uspije. Neradi se o nikakvoj prodaji povlastice mada to zakonu ako nedozvoljava neznaci bas puno.

 

 

Hvala unaprijed!

 

 

 

 

 

 

Evo ovako ja imam takvu situaciju vozim auto koji je kupljen na povlasticu,ti samo moraš sa tom gospođom dogovoriti da odete u salon automobila i da naručite auto na njeno ime ali nije bitno ko diže kredit,jer ta povlastica nije za dizanje kredita nego za uvoz vozila i kada naručite vozilo i dobijete ga onda ona samo mora otići kod javnog bilježnika i potpisati punomoć o upravljanjuza isto vozilo i to je to ako vas još nešto zanima obratite mi se na pvt e-mail ivodopija@gmail.com ...........Bok :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darkoh,nisi u pravu-barem što se tiče rada policije.

Do prije godinu dana sam radio poslove prometnog policajca tako da sam u tu problematiku dovoljno upućen.Policija podnosi kaznenu prijavu kada za podnošenje iste trebaju postojati razlozi-kojih u ovom slučaju nema.

Kada osoba upravlja sa vozilom kojeg nije vlasnik(što je vidljivo iz prometne dozvole ili knjižice vozila)policajac samo provjerava da li je vozilo možda otuđeno,uredno registrirano i dr.poslove iz Zakona o policiji,ZOSPC-a i drugih zakona.Policiju ne interesira tko upravlja sa narečenim vozilom.

Druga je situacija ukoliko Policija radi asistenciju djelatnicima Carine(kontrola goriva,krijumčarenja robe ili ljudi,sudjelovanje vozila na cesti koji su povrijedili neki od Zakona o carinskom nadzoru i dr. )ili državnom inspektoratu .U takvim situacijama Carina i inspektorat "odrađuju"a Policija samo uzima isprave,te ureduje ukoliko stranka pravi probleme i sl.

Da zaključim:u pomenutom slučaju Policije se ne morate bojati već ostalih kojima je ista problematika dodijeljena Zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju ja sam potpuno u pravu.

kazneni ili prekršajni postupak ne pokreće uvijek policija već neke druge nadležne službe, recimo za buku iz ugostiteljskog lokala prekršajni postupak ne pokreće policija već nadležni inspektorat, ali je policija dužna izvijestiti isti inspektorat, te on na osnovu toga pokreće prekršajni postupak.

isto tako kada policajac na cesti zaustavi vozilo i vidi da isto ima zabranu otuđenja, a ista nije istekla dok vozilom upravlja druga osoba, dužan je o istom sačiniti sl.zabilješku te predati na rad.

ni ja nekada ne vežem pojas u autu pa me nikad nije policajac kaznio za to, ali te ne znači da je nevezivanja pojasa zakonito.

 

mnogi branitelji su prodali svoje povlastice iz raznih razloga (uglavnom neimaštine) i to je njihova odluka i ja je poštujem, no tvrditi da je tako nešto zakonito iu uredu??????' :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

voziti auto na tuđu povlasticu, a to znači, da je taj netko bio oslobođen plaćanja državi njezinog vrhnja, nazovimo to tako, a li samo taj netko, međutim ako se netko drugi nađe u takvom autu, vozilo mu se može uzeti te naplatiti sva davanja državi, jer radi se o čistom kaznenom djelu izbjegavanja carinskog nadzora. osobno sam već oduzimao aute od vlasnika koji su bili svoje vozilo ustupili drugome, tako da je "darkoh" u potpunom pravu kada vas je lijepo upozorio, a sad bilo to moralno ili nemoralno, to je drugi par opanaka. Najbolje nazovite nekog od špeditera ili carinsku upravu u vašoj Županiji, i službenik će vam lijepo objasniti, a to je, da je svaki policijski djelatnik dužan vozilo oduzeti i o svemu izvjestiti carinsku upravu, a taj će podmiriti sva potraživanja prema državi....pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dečki svi ste djelomično u pravu.mom su susjedu oduzeli vozilo kupleno na povlasticu a vozio je njegov brat.Onda sam ja ljepo vlasnika stavio u auto i otišli smo po vozilo koje smo odmah dobil jer nema potrebe kao ni pravne osnove da se vozilo nevrati vlasniku.Zatim nije rječ o kaznenom djelu nego o prekršaju.I na kraju dovoljno je otič u pol.postaju i da :smijeh: da vlasnik vozila zatraži da se u prometnu opiše da taj i taj može vozit njegov auto i stvar je legalna osim ako izjaviš da si auto kupio.Takve prijave obično se ne podnose od strane policije jer predmeti padaju u vodu iz razloga nemogučnosti dokazivanja da je vozilo netko kupio na nečiju povlasticu.Dovoljno je reč ja sam osoba koja se brine o vozilu i prevozim vlasnika kad je za to potreba.Vlasnik vozila nemora uopče imatri vozačku dozvolu. Eto rupica u zakonu.http://www.legalis.hr/uploads/icon_lol.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Molim vas za dodatno pojašnjenje u vezi ovoga. Vidim proturječne stavove pa mi nija sasvim jasno.

 

Moja djevojka ima povlasticu i namjeravamo kupiti auto. Auto će, naravno, glasiti na nju pošto je povlastica njena.

 

Je li, i kako, ja mogu voziti taj automobil, a da to bude legalno i da nemam nikakvih problema i neugodnosti kad me policija zaustavi?

 

Da li je valjana ovjera kod javnog bilježnika, ili kako Franjo/Frenki kaže, da se upiše u prometnu da ja smijem voziti taj auto, ili nešto treće...?

 

Ako ne postoji mogućnost da ja sam vozim taj auto i da to bude legalno, kako stvari idu u praksi? To nije kazneno djelo nego prekršaj? Koje su sankcije? Nikakve, prema frenkiju??

 

Pretpostavljam da će, kad se vjenčamo, biti lakše to srediti jer ćemo i pred zakonom službeno postati obitelj.

 

Hvala unaprijed na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja često vozim auto od nevjenčane supruge ondnosno stalno, znači da bi po nekima ovdje to značilo da me može policija kažnjavati svaki dan (ako me zaustave)to je glupost , što se tiće auta na povlasticu najbolje je raspitati se u MUP-u i tamo se dobije najtočniji odgovor jer neki odgovori ovdje nemaju smisla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija