Jump to content

očinstvo


mjesec

Preporučene objave

suprug ima kćer za koju nije siguran je li njegovo dijete. Cura će ove godine napuniti 18 godina. Alimentaciju nikad nije plaćao niti je majka to od njega tražila. Nekoliko puta su se tijekom ovih godina vidjeli, cura je dolazila i kod nas, ali nikad nisu ostvareni neki bliski odnosi. Prije možda nekih 15-tak godina on je tražio da se radi utvrđivanje očinstva, ali majka nije bila za to, te se to nije ni napravilo. Prije godinu dana smo se čuli i tad je opet bilo potaknuto to pitanje ali majka je rekla da će biti kako kćer odluči, ali se poslije više nisu javljale.

Koliko znamo ona je supruga upisala kao njezinog oca.

Zanima nas što on može napraviti može li on tražiti dokazivanje očinstva, odnosno može li ga opovrgnuti, odnosno na koji način može saznati je li on otac.Isto tako me zanima s obzirom da alimentacija nije plaćana, ali dogovorno i majka je nikad nije ni tražila ima ju li one ikakvo pravo sada to tražiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mjesec je napisao:

suprug ima kćer za koju nije siguran je li njegovo dijete. Cura će ove godine napuniti 18 godina. Alimentaciju nikad nije plaćao niti je majka to od njega tražila. Nekoliko puta su se tijekom ovih godina vidjeli, cura je dolazila i kod nas, ali nikad nisu ostvareni neki bliski odnosi. Prije možda nekih 15-tak godina on je tražio da se radi utvrđivanje očinstva, ali majka nije bila za to, te se to nije ni napravilo. Prije godinu dana smo se čuli i tad je opet bilo potaknuto to pitanje ali majka je rekla da će biti kako kćer odluči, ali se poslije više nisu javljale.

Koliko znamo ona je supruga upisala kao njezinog oca.

Zanima nas što on može napraviti može li on tražiti dokazivanje očinstva, odnosno može li ga opovrgnuti, odnosno na koji način može saznati je li on otac.Isto tako me zanima s obzirom da alimentacija nije plaćana, ali dogovorno i majka je nikad nije ni tražila ima ju li one ikakvo pravo sada to tražiti?

 

meni nikad nece bit jasno zasto ljudi rade takve gluposti, pa ocinstvo nije neka nevazna sitnica. Vas se suprug uvalio u gadne probleme samo eto, imao je vise srece nego pameti.

Stvar je sljedeca, otac ima pravo osporavati ocinstvo djeteta najkasnije do 7. godine zivota djeteta, poslje gubi to pravo. Da je majka djeteta htjela, mogla je cekati dok djete napuni 7. godina i 1 dan pa utuziti citavu alimentaciju za proteklih 5 godina i obvezu placanja do minimalno 18. godine zivota djeteta a najvjerojatnije i duze. A on je mogao i kaznenopravno odgovarati ako ne bi htio placati.

 

Evo ukratko da vam kazem kakva je situacija sada:

vas muz je kao otac djeteta duzan placati alimentaciju sve dok kcer studira ili godinu dana od kad zavrsi svoje obrazovanje ako ne moze naci posao. Isto je tako moguce utuziti alimentaciju za zadnjih 5 godina unatrag ukoliko njegova kcer to zeli.

DNA test mozete napraviti tako da uzmete dlaku kcercke i vaseg supruga i posaljete u austriju na testiranje, ali to nece posluziti kao dokaz na sudu.

Jedina mogucnost da se utvrdi sudskim putem da cura nije kcer vaseg muza je da ona sama osporava ocinstvo i to do svoje 25. godine zivota.

Opcenito, najvjerojatnije necete morat placat alimentaciju ako niste morali ni do sada ali ocinstvo ima jednu posljedicu koju isto valja naglasiti:

ukoliko vas suprug umre, vi i njegova kcer nasljeđujete u jednakim djelovima ukoliko nema oporuke. I na to bi trebali obratiti paznju ukoliko ne zelite da se dogodi da ona jednog dana postane npr. 1/6 vlasnik stana u kojemu zivite itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Muževu imovinu nakon smrti supruga dijeliti ćete na jednake dijelove Vi, vaša djeca, ako ih imate, i muževa kćer.

 

nije bas tako, najvjerojatnije je muzeva imovina vecinom stecena u braku te je bracna stecevina i time dobijate svoju polovicu od svega a tek onda se ostatak djeli među vama. Dakle ako je recimo stan kupljen u braku, vasa je polovica stana. Drugu polovicu onda dijelite između sebe i sve njegove djece.

ali ipak je mozda preuranjeno uopce pricat o samoj podjeli. Za vas je za sada najvaznije da rjesite sve to kako bi izbjegli moguce probleme u buducnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da upravo to. Ružno je sve to, nije lako živjeti u neizvjesnosti, a najgore od svega je što druga strana ne pokazuje volju da se to riješi, ali pokušat ćemo ponovno razgovarat. Ali evo pitanje u vezi te imovine. Mi živimo u obiteljskoj kući mojih roditelja na jednom katu smo napravili stan. Kuća se vodi na moga oca. Danas sutra ako se ta kuća npr. bude vodila na meni kao moje vlasništvo, a ne moga supruga ima li onda ona ikakvo pravo na to? I još, moj suprug trenutno nema ništa u svom vlasništvu, sve se vodi na njegovom ocu, ali ako bi mi dio koji će danas sutra njega ili isto tako mene pripasti odmah prepisali na našu djecu, dakle da nešto što nakon naših roditelja bi trebalo ostati nama ostaje ustvari njima. ima li ona tada ikakvo pravo? Isto tako što ako suprug oporučno ostavi sve našoj djeci, kakva su tada njezina prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mjesec je napisao:

Da upravo to. Ružno je sve to, nije lako živjeti u neizvjesnosti, a najgore od svega je što druga strana ne pokazuje volju da se to riješi, ali pokušat ćemo ponovno razgovarat. Ali evo pitanje u vezi te imovine. Mi živimo u obiteljskoj kući mojih roditelja na jednom katu smo napravili stan. Kuća se vodi na moga oca. Danas sutra ako se ta kuća npr. bude vodila na meni kao moje vlasništvo, a ne moga supruga ima li onda ona ikakvo pravo na to? I još, moj suprug trenutno nema ništa u svom vlasništvu, sve se vodi na njegovom ocu, ali ako bi mi dio koji će danas sutra njega ili isto tako mene pripasti odmah prepisali na našu djecu, dakle da nešto što nakon naših roditelja bi trebalo ostati nama ostaje ustvari njima. ima li ona tada ikakvo pravo? Isto tako što ako suprug oporučno ostavi sve našoj djeci, kakva su tada njezina prava?

 

Rec cu vam sljedece:

 

Ja vam mogu tehnicki sve ljepo ispricati, kako ce to izgledati, koja su cija prava itd. Ali tu se radi o imovini vece vrjednosti i moj vam je savjet da potrosite tisucu,dvi kuna na odvjetnika pa budete na sigurnoj strani.Ali eto, to samo kao moj mali savjet. Sta se tice vasih pitanja:

 

Morate kao prvo razlikovati bracnu stecevino od imovine koja pripada samo vama, odnosno njemu.

Bracna stecevina je sve sto je steceno RADOM za VRJEME TRAJANJA BRAKA.

Dakle ono sto vasi roditelji poklone vama, to je samo vase te muz s time nema nista. Kad bi vi kojim slucajem prije muza umrli on bi naravno nasljedio svoj nasljedni dio.

Usporedno tome su nasljedstvo i pokloni njegovoga oca, iskljucivo vlasnistvo vasega muza i vi za njegova zivota nemate nikakva prava na njih.

Sada idemo dalje, spomenuli ste da imate djecu, kako ste se koristili imenicom u mnozini predpostavljam da ih je vise, a polazeci od statistika u hrvatskoj najvjerojatnije ih je dvoje, pa cu vam upravo na takvome primjeru i predociti daljnju situaciju.

Dakle, ukoliko vas muz umre, nasljedili bi na sljedeci nacin:

1)prvo bi podjelili bracnu stecevinu na dva jednaka dijela (dakle svi ormari, TV,auto, roba itd.) Polovica je i onaka vasa te bi odmah pripala vama a druga bi se zajedno sa imovinom koja je iskljucivo pripadala vasem muzu dijelila među nasljednicima.

2)ukoliko nema oporuke, nasljedstvo bi u jednakoj mjeri pripalo svoj djeci i vama. Dakle dijelilo bi se na 4(vi+vase dvoje djece+kcer) jednaka dijela, 1/4 vama i svakome djetetu također po 1/4.

 

E sada vas moram upozoriti na neke stvari:

Kao prvo, vas suprug moze sastaviti oporuku, ali u toj oporuci moze nasljedni dio svoje vanbracne kceri smanjiti na minimalno pola njezinog djela da nije bilo oporuke. U tom slucaju bi ona nasljedila 1/8 a vi i djeca bi dijelili ostatak.

Kao drugo, ako zelite da vasa djeca nasljede svu imovinu svoga djeda sa oceve strane, djed mora imovinu jos za zivota izravno pokloniti unucima,ni slucajno ocu pa da on poklanja njima, inace ce doci do gadnih komplikacija i vanbracna kcer ce,ako to bude zeljela, vasu djecu vuci godinama po sudu i na posljetku sigurno dobiti dio djedove imovine.

 

Ako zelite moj savjet za vas konkretan slucaj:

 

Muzev otac neka prepise sve na unuke a sebi ostavi pravo dozivotnog uzivanja. Uz to bi bilo pametno da nesto malo oporucno ostavi vasem muzu(najbolje auto,TV,kompjuter i druge stvari koje brzo gube na vrijednosti) Na taj nacin ce i on dobiti svoj nuzni dio kao sin, a to je vazno za to da njegovo vanbracno dijete ne moze pred sudom dokazati da je izigrano u svemu tome.

Muz neka sastavi oporuku u kojoj ce sve vrijednoga ostaviti svojoj bracnoj djeci a vanbracnoj kceri ce ostaviti redom: svoju odjecu,stare ormare koji vam u kuci ne trebaju vise, neke ruzne slike koje samo kupe prasinu,itd. Bitno je da vanbracna kcer prividno dobije svoju 1/8 jer tada na sudu nece imati nikakve argumente. Nije problem suda sta ona nema koristi od oceve stare odjece i ruznih slika, sud samo gleda jeli u imovinskom pogledu prekoraceno ono sta minimalno mora dobiti a to je 1/8 vrjednosti njegove ukupne imovine.

Vi također napisite oporuku u kojoj sve ostavljate vasoj djeci. Muz i ovdje ima pravo na taj famozni nuzni dio koji iznost 1/6(2 djece+ on, pa djeljeno dva da se dobije onaj minimum koji mora dobiti). Međutim, muz neka se samo odrekne tog dijela i nece biti probelma.

 

Ukoliko sam nesto napisao nerazumljivo, ispricavam se, pisem ovo u 1.15 ujutro pa sam i ja malo umoran. Ako imate bilo kakvih pitanja, nema problema da vam bilo sta detaljnije objasnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala, sve sam shvatila. I još jedno dva pitanja. U vezi alimentacije. Budući da cura treba maturirati sad u drugom mjesecu i već radi a na proljeće puni 18-tu ima li ona više ikakvo pravo tražiti alimentaciju. I drugo je li istine da ako npr. moj muž umre prije mene i na ostavinskoj rastavi ja nju ne spomenem mogu krivično odgovarati? I još malo više ako može o tome dokazivanju očinstav u Austriji i znate li išta o ovome genosu u Hrvatskoj, nešto što se navodno može kupiti u ljekarni pa slati uzorci u Zagreb na obradu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor glede utvrđivanja/osporavanja očinstva ste dobili već u prvom odgovoru na vaše prvo pitanje, stoga ponovimo: ocu i majci su svi rokovi prošli, kćer ima vremena do 25g što ovisi isključivo i samo o njoj.

 

Glede uzdržavanja, dugovanja i naplate po tom pitanju odgovoreno vam je također u tom istom postu.

 

Kažete, cit. "Koliko znamo ona je supruga upisala kao njezinoga oca.": je li vaš suprug upisan kao otac ili nije uopće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija