Jump to content

prava vanbračne zajednice


Tara1

Preporučene objave

živjela sam s dečkom pet god a prije dvije god sam kupila stan na kredit. kredit je na mene i vlasništvo je na mene tj.hipoteka na banku dok se kredit ne isplati u cjelosti.dok smo bili skupa kredit je otplačen god i pol dana.u tih god i pol smo zajedno ulagali u uređenje stana a troškovi su se plaćali mojom kreditnom karticom na koju on nije imao punomoć. rate kredita su se također u cjelosti skidale s mog računa. zanima me koja su njegova prava vezana za stan? neki su mi rekli da ima pravo na pola stana a to mi nema logike s obzirom da je stan pod hipotekom banke i kredit je isplaćen tek dvije god, tj.god i pol.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno nema pravo na pola stana jer stan tek treba (ot)platiti.

 

Međutim, dio kredita koji ste otplatili i ono što ste uložili u uređenje stana smatrati će se u načelu bračnom stečevinom, neovisno o tome što je išlo s vašeg računa. Bitno je i da li su financijski pomogli roditelji.Takav doprinos smatra se imovinom onoga čija je obitelj pomogla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Sigurno nema pravo na pola stana jer stan tek treba (ot)platiti.

 

Međutim, dio kredita koji ste otplatili i ono što ste uložili u uređenje stana smatrati će se u načelu bračnom stečevinom, neovisno o tome što je išlo s vašeg računa. Bitno je i da li su financijski pomogli roditelji.Takav doprinos smatra se imovinom onoga čija je obitelj pomogla.

 

Ako vam mogu dati jedan savjet, kupite si knjigu iz građanskoga prava i proucite je malo, jer ovo nema smisla. Pola vasih savjeta su netocni a nije uvjek sigurno da ce biti netko tu da ih ispravi. Nemojte me krivo shvatiti, vidi se da poznajete donekle zakon ali fali vam ono temeljno znanje pomocu kojega bi mogli interpretirati zakonske odredbe.

 

Sta se teme tice:

 

Bili ste u izvanbracnoj zajednici 5 godina, takva je zajednica uglavnom izjednacena sa brakom. Dakle zakonski vasem bivsem momku pripada pola zajednicke imovine. Međutim imovina se sastoji od aktive(vlasnistvo i druga prava) ali i pasive(dugova).

E sada se postavlja pitanje kako rijesiti konkretno ovaj slucaj. Dakle vas bivsi partner bi imao pravo zahtjevati pola stana jer je stan dio izvanbracne stecevine ALI i kredit je dio izvanbracne stecevine, dakle morao bi preuzeti i pola kredita (odnosno vama isplatiti tu polovicu) .

 

Evo jedna racunica:

 

stan vrjedi 60 000 eura

auto vrijedi 10 000 eura

pokretnine u stanu 10 000 eura

na kontu imate 1000 eura

susjed vam duguje 500 eura

=vrjednost od 81 500 eura

to je vasa aktiva

----

imate kredit od 45 000 eura

na tekucem racunu imate minus od 1500 eura

= u minusu ste 46.500 eura

 

kada se sve zbroji i oduzme vidite da je vrijednost zajednicke imovine 45 000 eura. E od toga svakome partneru pripada po pola dakle imovina u vrijednosti od 22.500 eura

 

Da to sada primjenimo na konkretni slucaj:

Opcenito,vas bivsi momak ima pravo na pola stana ali bi onda morao preuzeti pola preostaloga kredita, odnosno vama isplatiti tu polovicu. Stan je glavnina aktive te bi njegov dio bio puno veci od vasega da dobije pola stana a ne preuzme pola kredita ili na drugi nacin izjednaci vrijednost onoga sta je on dobio sa onim sta ste vi dobili.

Sve u svemu , vjerujem da se on nece htjet opteretiti sa tolikim dugom da bi dobio pola stana, ali morate racunati na to da, ako vrijednost stana prelazi vrijednost kredita on ima pravo na veci dio u ostaloj imovini (naravno ako je obratno, i kredit je veci od vrijednosti stana,a u vasem vlasnistvu ostane stan i vi otplacujete kredit , onda vama pripada vise od ostale imovine)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na super odgovoru ,ali malo je prestrucno za mene laika pa vas molim da mi pojasnite jos jednom neke stvari.

HVALA

 

1. ako on dobije pravo na pola stana i prihvati otplatiti pola kredita, tko od nas dvoje ima pravo zivjeti u tom stanu ?! jel to znaci da cemo mi zivjeti jos narednih 28god skupa dok se neisplati kredit u cijelosti????!!!!????!!!!

 

2. ako on odbije preuzeti pola kredita sto onda?!

 

3.kako se gleda na to ako su nesto platili moji roditelji , a nesto njegovi?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

 

 

Pola vasih savjeta su netocni a nije uvjek sigurno da ce biti netko tu da ih ispravi. Nemojte me krivo shvatiti, vidi se da poznajete donekle zakon ali fali vam ono temeljno znanje pomocu kojega bi mogli interpretirati zakonske odredbe.

 

 

Ok. nisam odvjetnik, ali dajte mi objasnite što sam pogrešno napisao?

Bez uvrede,napisali ste opširno ono što sam napisao u tri-četiri rečenice!?

 

Iz pitanja koje je Tara1 postavila shvatio sam bojazan da bi i nakon što ona otplati kredit stan morala dijeliti sa bivšim partnerom.

Htio sam objasniti da se partner ne može upisati kao suvlasnik i preuzeti pola kredita bez njene i/ili suglasnosti banke, ali vidim da ste i to pojasnili. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

zzz_zzz je napisao:

 

 

Pola vasih savjeta su netocni a nije uvjek sigurno da ce biti netko tu da ih ispravi. Nemojte me krivo shvatiti, vidi se da poznajete donekle zakon ali fali vam ono temeljno znanje pomocu kojega bi mogli interpretirati zakonske odredbe.

 

 

Ok. nisam odvjetnik, ali dajte mi objasnite što sam pogrešno napisao?

Bez uvrede,napisali ste opširno ono što sam napisao u tri-četiri rečenice!?

 

Iz pitanja koje je Tara1 postavila shvatio sam bojazan da bi i nakon što ona otplati kredit stan morala dijeliti sa bivšim partnerom.

Htio sam objasniti da se partner ne može upisati kao suvlasnik i preuzeti pola kredita bez njene i/ili suglasnosti banke, ali vidim da ste i to pojasnili. ;-)

 

nisam ni ja odvjetnik (jos :-D )

meni se cini da ponekad brkate stvarno i obvezno pravo kao takvo, sto i nije nista cudno jer vecina studenata treba godine da razumi kako to u praksi funkcionira.

Ali konkretno sta se ove teme tice

iz recenice:

Sigurno nema pravo na pola stana jer stan tek treba (ot)platit

se mogu interpretirati mnoga znacenja a kladim se da ni jedan nepravnik ne bi zakljucio ono sta treba zakljucit.

Npr. vecina bi shvatila da stan jos nije njihov jer nije (ot)placen pa on ne moze ni traziti dio stana. meni je jasno da ste dali tocan odgovor kad ste rekli da on ne moze dobiti tek tako pola stana ali ne sviđa mi se recimo ovo "on sigurno nema" jer to nije tocno, on ima to pravo, druga je stvar sta ga nece ostvariti iz navedenih razloga. To se sada mozda ne cini vaznim ali ako druga strana otiđe u odvjetnika i informira se moze bez ikakvih problema prevariti svog bivseg partnera i nanjet mu tako stetu vecih razmjera.

Dobro je da vas zanima pravo i da svojim znanjem zelite pomoc ljudima, samo trebate izbjegavati moguce nesporazume. Upravo to je jedna od temeljnih stvari kojima nas uce na fakultetu, jasno i precizno objasniti određenu situaciju i sprjeciti moguce (vrlo skupe i opasne) nesporazume. Nije se ni meni dalo pisati pola stranice ali je bilo nuzno da gospođa shavti sta je ceka i da ima nekakvu predođbu o podjeli bracne stecevine.

 

Ukoliko je jos nemate, kupite knjigu Vedris-Klaric "građansko pravo". ako vas pravo zanima, garantiram vam da ce se kupnja visestruko isplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav ,vidim da se otvorila tema koja me zanima i vdim da ima argumentiranih odgovora pa molim zzz_zzz da i meni da neke odgovore glede podjele imovine..

dakle:

brak je razveden i u njemu je na kredit kupljen stan u vrijednosti

35000 eura

13000 eura je otplaćeno

oko 20000 eura ima duga za druge kredite koji su korišteni za adaptaciju kupljenog stana

svi krediti glase na mene i ja ih plaćam,zanima me koliko bivša "ima prvo dobiti" odnosno neka okvirna cifra koju da joj ponudim

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

mene zanimaju osnovne stvari. koliko vremena treba da veza dobije status vanbracne zajednice? poznajem par koji zivi skupa 9 godina i sada postoji mogucnost da se razdvoje jer je partner nasilan, ne brine za obitelj, laze i kocka. imaju dvoje djece koja su rodjena u tih 9 godina zajednickog zivota.

 

koja prava ima partnerica ako se odvaja i kakav dokaz treba imati da su zivjeli skupa? nije bila prijavljena ni na jednoj toj adresi. ima li pravo na alimentaciju za djecu?

 

puno vam hvala! molim vas uputite me na temu ako je vec bilo o tome ili gdje da nadjem te informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaju dvoje zajednicke djece, to vam je sasvim dovoljan dokaz.

Nacelno treba 3 godine ili manje ako je rodeno zajednicko djete.

Dakle ispunjeni su uvjeti kako god okrenete.

Ima pravo na polovicu svega stecenoga u tih 9 godina+ alimentaciju za djecu ako nastave zivjeti sa njom.

 

Ako vas nesto detaljno zanima samo pitajte, ovo vam je ono opcenito sto se da odgovoriti na vase pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

Pitanje - sto se tocno smatra izvan bracnom zajednicom - drugim riječima - cura je s dečkom cca 10g, spava kod njega-(kuca je vlasnistvo njegovih roditelja - on sam posjeduje samo auto), ali radi i dio vremena je u svojoj kuci.

Sto se tice njenih ulaganja u kucu hranu is licno ona su ravna nuli - apsolutno sve placaju njegovi roditelji ili on, ona samo trosi struju,vodu i hranu. E sad ima li u slucaju prekida ona ikakva prava na kucu(koja je vlasnistvo njegovih roditelja) ili ikakva prava??

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje, ako netko može odgovoriti. Živimo u izvanbračnoj 9 godina, kupili smo kuću prošle godine koja glasi na partnera i mene,kredit je podigao on i glasi na njega, zanima me da li mogu ja koristiti plaćene kamate na kredit kao poreznu olakšicu budući da je on ostao bez posla prošle godine, pa ih ne može iskoristiti. Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija