Jump to content

jamac- potrazivanja nakon smrti, hitan odgovor


m0artin17

Preporučene objave

Prije nekoliko mjeseci bila sam jamac jednoj svojoj kolegici s posla. Ona je podigla kredit preko obrtničke udruge Vrbovec u visini nekih 35000 kn. Buduci da je umrla dva mjeseca nakon podizanja kredita, banka je poslala dopis kojim obavjestava jamce da moraju podmiriti ostali iznos za kredit. Ja i moje četiri kolegice trebale bismo sada platiti svaka po negdje 5.000 kn. između ostalog pojavila se tu kasnije i polica životnog osiguranja koja je otvorena 1.08.2008 i podignuta je na 20g do 2028, sa ugovorenom godisnjom premijom od 300 eura odnosno 2169,23kn. Zanima me postoji li mogucnost da se kredit podmiri iz postojece police osiguranja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici koji su prihvatili nasljedstvo,

u što spada i svota osiguranja koja če im biti isplaćena zbog smrti osiguranika,dužni su vratiti dug ostavitelja i to do visine nasljeđenog dijela.

 

razgovaraj s nasljednicima da preuzmu otplatu kredita ili kredit otplati i od nasljednika traži povrat uplaćenog .

ukoliko ne prihvate vračanje duga tužbom tražiti povrat uplačenog uvečano za zakonske zatezne kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

III. Odgovornost nasljednika za ostaviteLjeve dugove

 

Opse­g nas­­ljednikove odgovornosti za dugove

 

Članak 139.

 

(1) Nas­­ljednik odgovara za ostavite­­ljeve dugove.

 

(2) Nas­­ljednik koji se odrekao nas­­ljedstva ne odgovara za ostavite­­ljeve dugove.

 

(3) Nas­­ljednik odgovara za ostavite­­ljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostavite­­ljevih dugova koje je nas­­ljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nas­­ljednika.

 

(4) Kad ima više nas­­ljednika, oni odgovaraju solidarno za ostavite­­ljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nas­­ljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nas­­ljedstva.

 

(5) Među nas­­ljednicima dugovi se dijele razmjerno ­­njihovim nas­­ljednim dijelovima, ako oporukom nije drukčije određeno.

 

Evo najtočnije Vam stoji u zakonu o nasljeđivanju. Neće Vam biti teško to prenjeti nasljednicima,trebate znati samo kada je ostavinska rasprava.Te uložiti žalbu sa nekim advokatom.Obratite se svakako advokatu,ako se ne dogovorite sa nasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija