Jump to content

rad u inozemstvu


flammer

Preporučene objave

Poštovanje.

 

Pitanje ću započeti malim uvodom.

Pruža mi se prilika ići raditi u inozemstvo, točnije Katar. U kontaktu sam sa mogučim poslodavcem no nemam još nikakve konkretnije podatke o zaposlenju, plači i sličnom sve dok uistinu ne odlučim napraviti taj korak.

 

1. Zanima me ukoliko se zaposlim u tako jednoj firmi u inozemstvu koji su moje obveze ka državi i Hrvatskoj ali i Kataru.

2. Kako to dalje funkcionira sa doprinosima od strane mogučeg poslodavca (zdravstveno, mirovinsko i slično), jel postoje

još kakva davanja ka Hrvatskoj.

Pitam to iz razloga da napravim kalkulaciju je li isplativo uopče ići u inozemstvo. Misli mi dalje idu ovako: ako mi je plača

npr. 7000 eura moram si uplatiti mirovinsko, zdravstveno prema zakonima RH i sve ostale dađbine koliko mi ostaje?

3. Posoji li uopče šansa da to ta firma podmiri sve umjesto mene kao i u RH odnos brutto i netto plače i

4. Postoji li problem zadržavanja istog tekućeg računa ili je potrebno otvoriti novi u nekoj od njihovih banaka.

5. Kakve su komplikacije za vizama, radnim dozvolama te šta se dešava ako želim povesti obitelj.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ocito bas nema ovih dana na legalisu strucnjaka iz Katara :-D

 

No, u glavnim crtama:

Sa svojim buducim poslodavcem ugovorite ono sto vam je najpovoljnije glede placanja doprinosa na vasu placu tj. da li cete od X iznosa vi uplacivati sebi zdravstveno imirovinsko ili cete se dogovoriti da vam na spomenutu placu od 7 000 € on doda jos onoliko koliko ce vas kostati razna osiguranja.

Ako cete u Kataru zivjeti vise od 183 dana onda imate osnovicu da tamo bude porezni obveznik, dakle to onda ne trebate biti u RH.

Pod uvjetom da cete tamo ici na dulje vrijeme, trebat cete od poslodavca dobiti ugovor na osnovu kojeg cete u toj stranoj zemlji ishoditi privremenu dozvolu boravka koja dozvoljava rad, pa onda radnu dozvolu.

Kako je u toj zemlji uredjeno zdravstveno i mirovinsko osiguranje to se tek trebate raspitati.

 

Ako ste tamo otisli na dulje vrijeme, nemate razloga u RH imati zdravsteveno. Ako vasa obitelj ostaje u HR onda njih trebate zdravstvno osigurati.

 

Ako vam obitelj zeli ici s vama, onda se u principu rade dokumenti za vas, a onda na osnovu vase dozvole boravka i rada i dokeulmenti za ostale clanove obitelji. MOgu i oni odmah ici , ali da li ce vam poslodavac placati smjestaj i hranu za cijelu obitelj - npr. u hotelu...

 

Od poslodavca mozete traziti da vam snosi troskove stana za obitelj i skolarine za djecu...

 

Sto se tice bankovnih racuna, mozete zadrzati racune u HR,

ali ako se privremeno iseljavate zasto bi vam placa sjedala na racun u HR? Ako vam obitelj ostaje tu - da. Vi mozete drzati novce u banci u Hrvatskoj, ili u carapi u Hrvatskoj, to je stvar vase odluke.

 

Ako zivite cak i vrlo kratko vrijeme u nekoj zemlji tamo trebate imati i racun u banci,iz prakticnih razloga, osim ako ne idete raditi za poduzece koje ima svoje smjestajne kapacitete, svoj restoran, pa da samo male troskove podmirujete u kesu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija