Jump to content

kako se odgovara za nasljedeni dug?


fuji

Preporučene objave

Ako sam nasljedio obrt (vrijednosti npr. 100000 kn), kuću (vrijednosti npr. 50000 kn), te dugove u obrtu u iznosu npr. 200000 kn, kako odgovaram za dug?

 

Koliko sam shvatio, računa se ostavinska masa, koja bi ovdje iznosila:

 

100000kn + 50000kn - 200000 kn = -50000kn

 

a ja ne mogu odgovarati za dugove u iznosu većem od nasljeđene imovine.

 

1. Kako će vjerovnici naplatiti svoje tražbine?

Iz imovine obrta??

2. Da li ja mogu u ovom slućaju odgovarati

svojom imovinom koju sam imao prij smrti ostavitelja?

3. Da li mogu odgovarati imovinom koju sam

stekao nakon smrti ostavitelja?

4. Da li mogu odgovarati imovinom koju mi

je ostavitelj darovao 3 god prije smrti?

5. Ovdje sam iznose navodio hipotetski, a kako

se te vrijednosti zaista računaju? Prilikom ostavine

nije bilo govora o vrijednostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđivanje je jedno,a darovni ugovor je drugo. Ako nasljeđujete imovinu poslije smrti nekoga,a dug te osobe prelazi vrijednost imovine onda se Vi jednostavno odreknite te imovine i tako se odričete i duga te osobe.

A darovana imovina je Vaša imovina i Vi sa njom ne odgovarate za dugove koja ima osoba koja Vam je darovala tu imovinu,ako ta imovina nema neke zabilježbe prije potpisivanja darovnog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ako je ostavina provedena i ja sam vec nasljedio taj obrt?

 

i jos...

da li za dugove u obrtu odgovaraju i ostali nasljednici koji tajo obrt nisu naslijedili, nego su oni naslijedili onu kucu npr.

 

dakle, da pojasnim.. ukupna ostavina je ona koja je navedena u prvom postu, kucu je nasljedio jedan nasljednik, a obrt drugi nasljednik. tko sad odgovara za dug?

 

shvacam da je navedena situacija kompleksna, no nadam se odgovorima ili eventualnom savjetu sto se moze napraviti da se odgovornost nasljednika minimizira u slucaju da netko od vjerovnika zbilja pozeli naplatiti svoje trazbine..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mom slučaju bilo je jednostavnije,stavili smo zabilježbu na imovinu nasljednika prije podjele,tako se nasljednici dok nisu podmirili dugovanje nisu mogli podijeliti.

No u vašem slučaju je malo kopliciranije,ako je imovina već nasljeđena.Vlasnici obrta za sve svoje dugove odgovaraju kompletnom svojom imovinom.Vi ste vlasnik obrta. Predlažem Vam da proučite Zakon o nasljeđivanju,nije ga teško naći na netu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija