Jump to content

povećanje alimentacije od 30%


clanci

Preporučene objave

Ljubazno vas molim za pomoć i informacije,

- da li je moguće (zbog promjene zakona o visinama alimentacija) da sud donese presudu (a temeljem podnesenog zahtjeva za povećenjem-radi porasta troškova-13 god dijete) da djetetov tata može plaćati i više od 30% dohotka?

Radi se o urednom platiši (alim.je 1300 kn), nikakvih drugih primanja nema, osim tog dohotka.

Dijete nije bolesno, nema nikakvih izvanrednih okolnosti ili sl., sve standardno.

E sad, malo sam skeptična oko reakcije odvjetnika, jer čim je vidio naslov tužbe, rekao je da je djetetov tata "popušio" jer se zakon promijenio i da alim. više nije u postotku, već se gledaju troškovi djeteta, koji normalno rastu kako je i dijete veće. Sve što sam uspjela, ovak kao laik, iskopati, je iznos od 1700 kn mjesečno po novom zakonu za potrebe djeteta. Da li to treba plaćati jedan ili oba roditelja, ako oba - jasno mi je da je dio od roditelja koji živi s djetetom manji i sl.

Uglavnom, zanimaju me konkretni slučajevi na našim sudovima - da li stvarno idu u krajnost i automatski presuđuju u korist majke ili sagledaju kompletnu situaciju?

Odvjetnik predlaže da se djetetov tata nagodi na nekom srednjem iznosu (između sadašnjeg iznosa alim. i onog što djetetova mama zahtijeva), te da se sve riješi na 1.ročištu, jer ako se bude otezalo godinama, postoji mogućnost da sve izgubi i bude morao plaćati i sve zaostatke.

Zahvaljujem unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je da sud donese presudu , ali je moguće i da se otac žali. Iznos koji spominjete je iznos koji plaća roditelj kod kojeg dijete ne boravi stalno.

Kako kažete, uredan je platiša, a ako je 1300 kn 30 % plaće, njemu ostaje za život cca 3000 kn. Sud ipak mora voditi računa da mu ostane dovoljno za život. U praksi sudovi dosuđuju i manje iznose,npr. 500 kn, ako otac nema prihode, ili/i je npr.ostavio stan majci i djeci na korištenje.

Da sam na Vašem mjestu ne bi zasad dirao tu temu, ako imate 'normalne' odnose.

Vodite računa i da se iznos određuje u postotku prosječne plaće, a one bi po najavama mogle i stagnirati, pa bi mogli zatrovati eventualno dobre odnose za zanemarivi iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

U praksi sudovi dosuđuju i manje iznose,npr. 500 kn, ako otac nema prihode, (...)

 

čl.232

(5)Ako je obveznik uzdržavanja dužan uzdržavati više djece u skladu s ovim Zakonom, obveza uzdržavanja može biti određena i u manjem iznosu od onoga u stavku 4. ovoga članka, ali tako da ne bude manja od jedne polovice iznosa iz toga stavka.

 

(6) Obveza roditelja koji ne živi s djetetom može biti određena i u iznosu nižem od onih iz stavka 4. i 5. ovoga članka u slučaju iz članka 211. ovoga Zakona.

 

...ni jedan od ta dva stavka koji govore o iznosu manjem od predviđenog u st.4 ne spominje roditelja koji nema prihode već neke druge okolnosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je tako bezobrazno kak vas nije samo sram,u velikoj većini vi majke samo želite tu alimentaciju,malo malo naidje se kako mogu tražiti povećanje alimentacije,kako do alimentacije......sve vam se vrti oko novaca gdje je ljubav prema djeci...toga ne postoji to uopće ne spominjete nego vam je uvijek samo i samo na 1.mjestu alimentacija...a ako vam treba više novaca pa odite gospodjo pa honorarno zaradite ukoliko vam nije dosta koliko zaradjujete...a te bivše muževe pustite na miru uzeli ste im djecu i sve kaj se može pa sada još i financijski da ih skroz uništite da nemaju ništa....a djecu trujete protiv očeva(svi koji su se rastali svi prolaze taj pakao-mislim muškarci-nedate mira ljudima,izludjujete ih na sve moguće načine...),ima li ijedan otac koji dijete živi sa njim da pravi takve probleme....nisam naišao niti na jednog oca tu koji traži povećanje alimentacije-ili to govori da dijete nikada i ni u kom slučaju ne može ostati prilikom rastave živjeti sa ocem nego to mora i baš mora biti majka....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani dory, alimentacija je pravo djeteta, a njezino plaćanje zakonska obveza (i pravo!) roditelja s kojim dijete ne živi, bar je tako zapisano u našim zakonima, kao što je zapisano i kolika je svota novca potrebna za uzdržavanje djeteta određene dobi. ovo je pravni portal, pa nemamo običaj raspravljati o tome tko više voli svoju djecu, majke ili očevi, ali vjerujem da bi svi roditelji, bez obzira na spol, voljeli znati na koji se to način ljubavlju mogu platiti računi :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem felixxu i newbiju na odgovorima, kao i na dorievom i pahuljicinom mišljenju, ali tek sad kužim način kako sam postavila pitanje, pa se vjerujem stekao krivi dojam i žao mi je zbog toga...

Ne, nisam majka djeteta iz priče, djetetov tata je moj brat i ima prvo ročište krajem ovog mjeseca.

Kao što sam i rekla, zbunile su nas odvjetnikove riječi da je izgubio (odnosno "popušio") i prije nego što bio upoznat sa situacijom, pa smo pretpostavili da je u praksi tako - majka zatraži, a sud odobri. Dalje, nakon proučavanja zakona(koliko je to u našoj moći), uvijek smo dolazili do činjenice da u biti "daje maksimum", čak i po novom zakonu, alim. nema namjeru smanjivati, ali voljeli bi znati koje je uporište za povećanje max iznosa alim. i da li je to uopće moguće ukoliko nema novih okolnosti, nadaj bože bolesti i sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dory2 je napisao:

ovo je tako bezobrazno kak vas nije samo sram,u velikoj većini vi majke samo želite tu alimentaciju,malo malo naidje se kako mogu tražiti povećanje alimentacije,kako do alimentacije......sve vam se vrti oko novaca gdje je ljubav prema djeci...toga ne postoji to uopće ne spominjete nego vam je uvijek samo i samo na 1.mjestu alimentacija...a ako vam treba više novaca pa odite gospodjo pa honorarno zaradite ukoliko vam nije dosta koliko zaradjujete...a te bivše muževe pustite na miru uzeli ste im djecu i sve kaj se može pa sada još i financijski da ih skroz uništite da nemaju ništa....a djecu trujete protiv očeva(svi koji su se rastali svi prolaze taj pakao-mislim muškarci-nedate mira ljudima,izludjujete ih na sve moguće načine...),ima li ijedan otac koji dijete živi sa njim da pravi takve probleme....nisam naišao niti na jednog oca tu koji traži povećanje alimentacije-ili to govori da dijete nikada i ni u kom slučaju ne može ostati prilikom rastave živjeti sa ocem nego to mora i baš mora biti majka....

 

slazem se, to sam i ja primjetio dosta na ovom forumu.

dijete je sredstvo manipulacije, medjutim osim ovdje na forumu i dozivio sam to. kad sam odlucio napustiti zenu, tojest bracnu zajednicu htio sam i traziti skrbnistvo za dijete jer koliko god sad ovo ruzno i jadno nekim majkama zvucalo, moja bivsa zena ne moze mojem djetetu pruziti kvalitetan smjer odrastanja jer ni sama nije sposobna brinuti o sebi, tu negdje su i njezini nesposobni roditelji. kad sam otisao dobio sam evo izbrojano unutar prvih 2 mjeseca mojeg odlaska 7 tuzbi. nije mi dozvolila da uzmem svoje osobne stvari, sve preko suda sam morao traziti nazad, spalila mi je diplome i dokumente, sud nije htio ni cut o tome, pola mojih stvari je jos kod nje, redovito mi busi gume na autu ali eto rekao sam placat cu alimentaciju ako mi se dozvoli vidjanje djeteta na koliko ja mogu izdvojiti vremena. a sve to samo zato sto sam odlucio ju odhebat i rec joj zbogom jer necu trpiti debilizam od nje niti bilo koju vrstu ucjene ni manipulacije a prvenstveno nisam htio da dijete vidi kako joj se majka odnosi sa ocem kad vec nije mogla normalno funkcionirati rjesenje je bilo da je napustim. naisao sam na preveliku diskriminaciju na sudu sto se tice oceva, bila majka pijanica, narkomanka, nesposobna se zaposliti...dijete ide njima. i sa tim sam se slozio jer cesto putujem zbog posla u druge gradove i rekao sam czss-u da mislim da to nije dobar start za malo dijete te da prvih par godina bi bilo dobro za dijete da bude na jednom mjestu i udomaci se. i tako na kraju ja niti sam spominjao novac niti materijalne stvari vec samo dijete i dobio sam socijalnu sluzbu na svoju stranu, dok pak zena stalno prica o alimentaciji i tuzbama da pridobije moju imovinu i pokretnine, nije postivala czss nijednom i zato su je odhebali, sad sto nisam dobio isplatu 3 mjeseca digla je tuzbu za kazneno gonjenje medjutim pomogao mi je centar za socijalnu skrb i brzo joj opalio samarcinu te su me savjetovali kako protiv njezinog pokusaja manipulacije.

 

znam svoju obavezu i ispunjavam je najjucinkovitije, cak mi je i dosta ljudi reklo da nikad ni za zivu glavu nebi to sve prolazili sto sam ja zbog djeteta. isto tako znam da me slijedi kad djete poraste da me naziva kretenom i budalom jer sam otisao, isto tako ocekujem da ce prica ici da je zena mene napustila zbog 300 izmisljenih razloga, isto tako ocekujem da ce se djete forsirati protiv mene, jer po svemu do sada sudeci bivsa se ponasa kao da zeli da dijete nema oca. i ako se takva situacija nastavi u narednih godinu do dvije, kad puknem odjebat cu i nju i dijete i placati samo alimentaciju i bit cu jedan od onih oceva koje citirate ovdje, kreten i idiot, debil i moron, ali dok mislim da nesto mogu u tom djetetu promjeniti i utjecat na njegovo odrastanje (njezino), dat cu sve od sebe i nikad ne govorim protiv njezine majke, nikad ni a nisam rekao a sto ja cujem iz djetetovih usta, sam cekam da me oslovi kretenom i budalom i tad cu napravit masovni odheb pa nek me se razapne kao umobolnika i debila, ali sve ima svoje granice. a ponekad majke trebaju te granice znati, medjutim dosta ih je bahato i forsira da vide dokle ce sve ici. zasto se sve ne moze razvesti u tisini? nego se mora na sva vrata oglasavati:"kasni sa alimentacijom, trazi susrete a nije vec 2 mjeseca platio alimentaciju!"

znate sto je meni odvjetnik od moje bivse rekao na sudu kao uvodnu rijec?!

citat: "gospodin, **** se nikad nije brinuo za dijete, uvijek j sjedio za racunalom, niakd nije pokazao brigu ili sklonost djetetu vec je sve morala obavljat njegova zene, djetetova majka, koja je zalosna sto nemoze naci posao a namjerava upisati fakultet kako bi djetetu omogucila bolju buducnost...!" kakve su to nebuloze ?! skoro sam i nju i odvjetnika prebio na mrtvo jer je to rpeslo svaku mjeru! jesamli ja visio svaki drugi dan po klubovima i kaficima, iskljucivao mobitel, dolazio pijan i slicno....

ne ja sam presvlacio dijete, igrao se sa kceri, nocu se budio, majka joj je spavala do 16h, trcao po bolnicama u histeriji, ucio u koraku, punica mi se smijala kako sam nesposoban i nista neznam, konstantno me podhebavala, vozikao se kilometrima do bolnica, redovito setao sa djetetom, hranio, koje sve improvizacije sam imao da dijete ne place da uspijem nesto prizalogajnit, radio, upisao nove semestre i specijalizacije... hebote bio sam super tata, uber ...da bi se mene tretiralo kao #OOPS# na sudu , kao nekog tko nista za dijete nije napravio, covjek koji u 10 mjeseci dvaput je uspio sa drustvom izaci van i da ja sad sve ovo moram prolaziti?! ma dajte ne silujte me... tuzite oceve kad ne placaju alimentaciju, tuzite ih kad placaju,nikad niste zadovoljne, (opravdavam tuzbu za one koji ne mare za dijete) djete dajete ovisno o placeno alimentaciji sto znaci da avsi muzevi kao i ja kupuju vrijeme vlastitog djeteta jer kao sto rekoh nije vazan novac vazno je kako neke majke gledaju na dobivanje tog novca. sve u svemu grdite me, psujte me, ali neke i neki ce se naci u ovome.

 

i kolega potpisujem sve sto si izjavio. malo nas je unutar toliko debila od oceva al nas ima i sve nas se isto tretira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legalis je hrvatski pravni portal na čijem forumu ljudi postavljaju upite za pravnim savjetom.

Upitati može li se i na koji način zatražiti povećanje iznosa uzdržavanja u ime maloljetnog djeteta nije ništa abnormalno, baš kao što ni "letvom" ne treba zveknuti onog tko postavi upit o uvjetima i načinu smanjenja.

Nadalje, obiteljski podforum Legalisa nije mjesto na kojem možete očekivati rasprave tipa "bivše žene vs. bivši muževi" i obratno.

 

@ MarcusDeKrieg,

 

1. unatoč dužnom poštovanju prema vašoj osobnoj situaciji, upozoravam kako se nije uputno obraćati forumašima i usputnim prolaznicima generalizacijama (o očevima ili majkama, svejedno) na način kao da se pred vama umjesto stranice na računalu nalazi lik i djelo vaše bivše supruge i majke vašeg djeteta.

 

Ukoliko ste pod množinom u svojim rečenicama podrazumjevali istu a kojoj se obraćate sa "vi" i k tome u množini ili se radi o više vaših bivših supruga, smatrajte ovo upozorenje nebitnim.

 

2. obratite mrvicu pozornost i na riječnik, jer višekratno upotrijebljen "ulični izričaj", makar i u nastupu vlastite ogorčenosti- ne spada u okvire pristojne komunikacije (provrtite malo forum pa uočite).

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija