Jump to content

Nasljedivanje


Mario-

Preporučene objave

Postovanje,

Imam par pitanja sto se nasljedstva i nuznih dijelova tice, pa Vas lijepo molim ako mi mozete pomoci.

Ovako imam dva sina i suprugu, pa bi htio da nakon moje smrti, moj dio u kuci i stanu u potpunosti nasljedi moja supruga, tj. da njoj pripadne i kuca i stan, a sinovi da ne mogu dobiti ni nuzni dio.

Pa me zanima da li je to ikako moguce napraviti i kako??

 

(inace, sinovi bi naravno nakon majcine smrti nasljedili i kucu i stan, samo mi je bitno da dok je supruga ziva, da ne mogu imati udjela u nicemu, inace se na njih ne mogu pozaliti, ali sigurnosti radi, jer nikad se nezna)

 

Unaprijed Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Recite mi samo sto zelite od sljedecega:

 

da vasa zena dobije kucu,stan itd. i da to moze prodat ako joj treba pa da sinovi mozda ne dobiju nista.

 

ILI

 

da vasa zena moze zivit u kuci/stanu, iznajmljivati ih, ali nema pravo prodati stan/kucu

Kod ovog drugog bi se moglo namjestiti da ipak moze prodati polovicu nekretnina ukoliko to zelite ali nikako sve.

 

za drugo postoji vrlo jednostavno rjesenje, za prvo jako tesko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Jos samo jedno pitanje: recimo da napisem oporuku u kojoj ostavljam sve zeni, oni bi dobili samo nuzni dio tj. polovicu od onoga sto bi dobili da oporuka ne postoji jelda?

 

da

 

Evo kako bi ja to sastavio na vasem mjestu:

 

recimo da stvar izgleda ovako:

kuca vrjedi 150 000

stan vrjedi 80 000

auto vrjedi 7 000

namjestaj 3 000

 

pola kuce,stana,namjestaja i auta pripada vasoj zeni

 

dakle na raspolaganju pri pisanju oporuke imate sljedece:

 

1/2 kuce u vrjednosti 75 000 eura

1/2 stana u vrjednosti 40 000 eura

1/2 auta u vrjednosti 3 500 eura

namjestaj u vrjednosti od 1 500 eura

-----------------------------------

sve skupa 120 000 eura

od toga je zakonski dio zeni i sinovima po 1/3 a vi njihove djelove mozete smanjiti na maksimalno 1/6, dakle na po 20 000 eura.

 

E sada, postoje 2 varijante:

1. da im ostavite po 1/4 stana koji vrjede taman tih 20 000 eura a zeni ostavite sve ostalo

ili

da im ostavite po 1/4 kuce koja vrjedi duplo ali upisete dozivotno pravo plodouzivanja(koristenja,iznajmljivanja...) u korist vase zene i time naravno znatno smanjite vrjednost onoga sto su dobili jer su uz vlasnistvo dobili i znatno ogranicenje istoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija