Jump to content

vojnička mirovina?


karloff

Preporučene objave

bog! čuo sam da je velika razlika između vojničke mirovine i one sa činom razvodnika. ja sam bio u u 2. i 3.GBR vojnik ali na razvodničkom mjestu pa ako je to istina koji dokument da pošaljem da mi se mirovina izračuna sa činom razvodnika koji sam bio oko 15 god.jučer sam bio u tvrtkovoj na vještačenju i sada čekam prvo privremeno rješenje. -dragovoljac sam,20%invalid trajno(dva ranjavanja),30%invaldnost privremeno(ptsp),u GBR. sam od 93.g., unaprijed hvala na bilo kakvom odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam siguran da to prolazi.......mislim da prolazi ukaz o činu razvodnika samo...

 

ako misliš da će ti to pomoći,pošalli im postavljenje...

 

dakle papir na kojem piše...vojnik taj i taj ...postavlja se na mjesto ..to i to....koje nosi čin ..taj i taj...za svako radno mjesto...za koje znaš da je nosilo veći čin od tvog...a ti si radio na njemu.....sa službenim postavljenjem ..jasno...

 

ako ga imaš....ako ga nemaš tek onda se ne moraš ničem nadat.......priznaju samo ovjerene dokumente...potpisane u morh-u..

 

pozdrav..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad dobiješ rješenje o mirovini,tamo ti sve piše kako su izračunali....svi koeficijenti i način izračuna....dakle hrvi,dragovoljac,omjer rat-mir,opća,profesionalna,čin...

 

dakle ti bi njima trebao dostaviti ukaz o činu da bi oni računali po tom koeficijentu..

 

budući da nemaš ukaz...nego bi to pravo trebao ostvariti preko ovog drugog prava....bilo bi dobro da se raspitaš kakav papir mirovinski traži da bi ti obračunali koeficijent razvodnika....

 

mislim da će to morat odradit morh....jer nitko drugi ne zna taj podatak....

 

raspitaj se točno..dal je to kod njih...il negdje dalje......al mislim da bi oni trebali dati nekakav zaključak po kojem ti se treba obračunati taj koeficijent...naslovljen na zavod za mirovinsko osiguranje...

 

nađi taj naputak u narodnim novinama i maši im pred nosom ....budući da je naša birokracija takva kakva je...

 

puno sreće!....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

karloff je napisao:

... jučer sam bio u tvrtkovoj na vještačenju i sada čekam prvo privremeno rješenje. -dragovoljac sam,20%invalid trajno(dva ranjavanja),30%invaldnost privremeno(ptsp),u GBR. sam od 93.g.,...

HZMO će vam svojim rješenjem odrediti mirovinu sukladno;između ostalih, i po podacima o vašem osobnom činu, ustrojbenom mjestu-činu odnosno dužnosti koju ste obnašali u trenutku razvojačenja. Te podatke će on službeno zatražiti i dobiti od MORH-a (od Personalne službe za DVO, a od Ureda za obranu za pričuvu) ili od MUP-a. Vama ne vrijedi slati nikakve potvrde, izjave zapovjednika, ukaze o činu ili dokumenta o postavljenju jer ih HZMO neće uvažiti, a pogotovo nema potrebe im mahati Narodnim novinama pred nosom. HZMO samo uvažava od ovlaštenih i po propisanom postupku izdane potvrde o statusu branitelja i dragovoljca, kao i o osobnom i ustrojbenom činu odnosno dužnosti.

Kada dobijete rješenje i po vama podaci o osobnom činu, ustrojbenom činu odnosno dužnosti ne budu točni, tada se žalite i tražite da se to ispravi, tada možete žalbi priložiti ono što smatrate dokazom vaše tvrdnje, ali će HZMO opet kontaktirati MORH i zapravo ćete MORH-u morati dokazati da su podaci iz njihove evidencije netočni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

karloff je napisao:

... a čuo sam da ako sam na zom mjestu bio više od 6 mj. da mi se priznaje čin pri izračunu mirovine.

Ne znam od koga i gdje ste to čuli, ali to je netočno jer nema uvjeta trajanja obnašanja dužnosti (prije razvojačenja) - ustrojbenog mjesta za ostvarivanje prava na mirovinu po elementima tog ustrojbenog mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne želim se upuštati u dublje analize slučaja...ali par stvari mi je odmah jasno i i one stoje...a to je..

 

čovjek nije razvojačen...nego ide u braniteljsku vojnu mirovinu......vjerojatno će dobiti častan otpust iz vojske sa svim pravima...

 

druga stvar čovjeku je jasno da mu neće biti obračunat koeficijent po činu razvodnika , pa zato pita kaka da to nadomjesti , jer po vojnim pravilnicima stoji ovo što je on napisao...dakle 6 mj na razvodničkom mjestu....isto kao da ima čin.....samo mu nije jasno kako da to ostvari...

 

dakle moj bi savjet bio ispitati situaciju.....pa u slučaju mogućnosti dostave potrebnog papira omogućiti si veći obračun..

 

ne vidim svrhu čekanja žalbe ako se pravo može ostvariti prije obračuna mirovine....uz legalan dokaz i uvrštenje odgovarajućeg koeficijenta...

 

pozdrav!...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maystor je napisao:

ne želim se upuštati u dublje analize slučaja...

Ne želim niti ja otići preduboko ali mislim da je potrebo skrenuti pozornost na neke činjenice:

- iz njegovog posta je razvidno da je bio na vještačenju, dakle nije osnovana vaša tvrdanja " čovjek nije razvojačen...nego ide u braniteljsku vojnu mirovinu......vjerojatno će dobiti častan otpust iz vojske sa svim pravima..." iz razloga što: ako ide u invalidsku mirovinu iz djelatnog sastav ne može otići na vještačenje u tvrtkovu bez rješenja vojne komisije o nesposobnosti za DVS pa samim tim i rješenjm o časnom otpustu iz OS RH dakle razvojačen je, a ako ide iz pričuvnog sastava OS RH (ne radi nigdje, radi u nekoj firmi,...) tada je isto razvojačen (nije više pripadnik OS RH). Razvidno je, kako je vaše i moje shvaćanje i tumačenje pojma razvojačen različito.

 

...druga stvar čovjeku je jasno da mu neće biti obračunat koeficijent po činu razvodnika , pa zato pita kaka da to nadomjesti ,

 

Ako je uzrok invalidnosti bolest i u trenutku razvojačenja nije obnašao dužnost - ustrojbeno mjesto razvodnik on to niti ne može ničim nadomjestiti (nikakva postvaljenja iz prethodnih razdoblja,..) i nikakvi pravilnici tipa kako vi navodite:"jer po vojnim pravilnicima stoji ovo što je on napisao...dakle 6 mj na razvodničkom mjestu....isto kao da ima čin." se tu ne primjenjuju.

 

...pa u slučaju mogućnosti dostave potrebnog papira omogućiti si veći obračun..

Nije problem dostave potrebitog papira već sadržaja papira; ako u trenutku razvojačenje nije obnašao dužnost razvodnika on taj papir od MORH-a neće dobiti. A tada je opet aktualan moj prethodni post o tom dijelu problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je čovjek bio pripadnik aktivne postrojbe,pa stoga koristim termin častan otpust,prije nego razvojačenje..

 

jasno mi je da samo morh izdaje papir o ustrojbenom mjestu i činu koje ide u mirovinski i relevantan je za obračun mirovine...

 

jasno mi je i da će mirovinsko priznati samo čin razvodnika, a ne i postavljenje sa činom vojnika ,na razvodničko mjesto duže od 6 mjeseci...

 

stoga sam savjetovao čovjeku da se raspita u morh-u...ili na nekoj drugoj adresi kakva prava ima s obzirom da bi bilo dobro da mu se prizna čin razvodnika...prije obračuna u mirovinskom...

 

no ako to nije moguće ostaje jedino mogućnost žalbe...

 

ili tužbe jer čovjek nije dobio čin po zakonu...tj.nakon 6 mj službe na razvodničkom mjestu..

 

ali to sve nije na tragu onog što je čovjek pitao....ako mirovinsko uzima u obzir samo papir iz morh-a...a tamo će pisati vojnik....on jedino ima mogućnost traženja čina retroaktivno....što opet nije moguće s obzirom na njegov sadašnji status tj da je izašao iz vojske...

 

dakle tužba na morh nakon dobivenog rješenja sa koeficijentom za vojnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maystor je napisao:

...

ili tužbe jer čovjek nije dobio čin po zakonu...tj.nakon 6 mj službe na razvodničkom mjestu..

Da bi čovjeku pomogli, ja vas molim da izrijekom navedete koji zakonski ili podzakonski akt to pravo određuje odnosno da se dodjela i/ili promaknuće u čin mora obaviti. Da ne bi došlo do nesporazuma zbog termilogije skrećem vam pozornost da se u svim aktima koji reguliraju "problematiku" činova koristi pojam: MOŽE !

 

...

dakle tužba na morh nakon dobivenog rješenja sa koeficijentom za vojnika...

Podizanjem tužbe protiv MORH-a neće ništa riješiti iz razloga što je ona neosnovana (berem temeljem podataka koji su dosad navedeni u prethodnim postovima).

 

Skrenuo bih još jedanput pozornost na sljedeće:

ako je uzrok invalidnosti bolest i u trenutku razvojačenja nije obnašao dužnost - ustrojbeno mjesto razvodnika on neće ostvariti pravo na osnovicu razvodnika, a niti ima osnove jer nema osobni čn razvodnika. Svi argumenti i savjeti tipa: ja sam bio na to mjesto postavljen u x-toj godini, vojni pravilnik ... 6 mjeseci.. itd, su u tom slučaju beskorisni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasno mi je na kakav zakonski članak se odnosi pitanje...odnosi se na članak o obnašanju dužnosti na mjestu višeg činovnog razreda......pripadnika osrh nižeg čina nego što je propisan na tom mjestu....gdje se kaže da se nakon 6 mjeseci može dati prijedlog za odgovarajući čin pripadniku koji obnaša tu dužnost.....a manjeg je čina...

 

Nisam siguran ,mislim da se taj članak nalazi u zakonu o osrh......a i u službovniku osrh...

 

dakle jasan mi je bit problema ali ne i rješenje...u normalnoj želji pomoći čovjeku...

 

dakle po stanju stvari ako je čovjek radio dugo vremena na mjestu višeg činovnog razreda...i nitko ga nije predložio za čin koji odgovara tom ustrojbenom mjestu....on kasnije ne može ništa učiniti kako bi osporio takvo ponašanje nadređenih i postrojbe u kojoj je čovjek radio....čak šta više ide u mirovinu u manjem činovnom razredu iako je 15 g radio s manjim činom na mjestu večeg činovnog razreda...

 

ne bi toliko pisao da se nisam i sam susretao s ovom problematikom u osrh.....ne i u vlastitom slučaju jer sam radio na pozorničkom mjestu sa razvodničkim činom....

 

dakle problem je u tome što čovjek nije na vrijeme dobio veći čin....i sada ne može s većim činom u mirovinu.....a po zakonu su mu trebali dati veći čin....jer je imao uvjete....zakonske....ostaju oni drugi uvjeti koje je zakon ostavio otvorenim ,za odabir zapovjedniku...koga će promaknuti,a tko će godinama raditi sa manjim činom odgovorniji posao na ustojbenom mjestu većeg čina...

 

srećom meni se ovo nije desilo.....ali da je....i da imam papirnato sačuvana postavljenja za 15 g službe...(kao što i imam ali mi srećom nisu trebala)s manjim činom...na većem mjestu.....ja bih tužio..

 

pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako ,da malo još razjasnim. nakon 3mj. bolovanja dobio sam razrješenje dužnosti nakon nekog vremena i rješenje da sam nesposoban za vojnu službu i na kraju sam dobio raskid dvs-a na kojem piše vojnik taj i taj. znači u trenutku raskida ugovora nisam obnašao nikakvu dužnost. a sve to sam čuo od jednog časnika koji je po činu satnik a obnašaao je dužnost zap. bojne. u mirovinu je otišao kao satnik , nakon što je dobio rješenje o mirovini u kojem mu je mirovina izračunata po činu satnika on se žalio da je na toj dužnosti bio 2 god. i to mu je priznato pa sad dobiva mirovinu kao bojnik. pitao bih njega za postupak ali nemogu stupiti u kontakt sa njim. ali na osnovu vaših odgovora mislim da ništa neče biti od toga. pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija