Jump to content

zabrana nošenja marama


tiki

Preporučene objave

EUROPSKI SUD PODRŽAO ZABRANU NOŠENJA MARAMA U TURSKOJ

(index.hr)

 

Zabrana nošenja marama na turskim fakultetima ne krši temeljna prava na obrazovanje i vjersku slobodu, presudio je u četvrtak Europski sud za ljudska prava.

Sud je odbacio tužbu koju je podnijela jedna muslimanska studentica medicine iz Istanbula.

Studentica (32) je 1998. izbačena sa sveučilišta jer na fakultetu nije željela skinuti maramu s glave. Iduće godine prebacila se na Bečko sveučilište.

U lipnju 2004. sud niže instance također je odbacio tužbu, na što se studentica žalila.

Današnja odluka Europskog suda pravno je obvezujuća.

Sud u Strasbourgu smatra da je zabrana nošenja marame na fakultetima ustavna jer sprječava tursku državu da promiče samo jednu religiju, čime se štite vjerske slobode ljudi ostalih vjeroispovjesti.

 

 

što mislite o tome :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ne znam ni sama. Događanja u bliskoj prošlosti (i sadašnjosti) su nam svima jednostavno "usadila" određenu vrstu odbojnosti prema "zamotanim" ženama, budući nas "zamotanost" previše asocira na sulude postupke ortodoksnih predstavnika u temelju miroljubive vjeroispovjesti. A u principu su gotovo sve vjere u temelju miroljubive - problem je u ljudima koji "izvlačenjem" jedne rečenice iz konteksta mogu "izvuči" različite poruke.

S druge strane, sama sam katolik, pa ako se bez predrasuda zamislim o problemu marama, dolazim do zaključka da bi onda i križić oko vrata mogao biti smatran kao simbol samo jedne religije, pa bi kao takav, a u smislu zaštite vjerske slobode ljudi ostalih vjeroispovjesti, kako smatra sud u Strasbourgu, trebao isto biti zabranjen???

 

Problem je u tome što se mi ljudi jako teško odvajamo od vlastitih predrasuda. Ovaj svijet nažalost nije savršen.

:sad:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inace mislim da drzava mora biti sekularna, ali istovremeno da treba postivati individualne vjerske slobode.

 

Nije mi jasan argument Suda da ta djevojka, kao pojedinac, promovira samo jednu religiju ako nosi maramu na fakultetu, jer, doista, netko moze nositi neki drugi odjevni predmet kao odraz neke druge religije ili kulture. Osim toga, djevojka izrazava svoje religijske stavove, a time se ne mroaju izrazavati religijski stavovi sveucilista, odnosno drzave.

 

OK bi bila odluka Suda da presudi da je drzava povrijedila cije individualno pravo da je promicala samo jednu religiju i da prisili drzavu da daje svjetovni nauk o religijama (da se postigne ravnopravnost). Ali nije u redu da sud dopusta ogranicenje prava na slobodu pojedinca u cilju postizanja ravnopravnosti kroz neutralnu poziciju. Cini mi se to kao bjezanje od rjesavanja problema. Nije uzrok neravnopravnosti u vidljivosti nego u predrasudama. A ocito je teze rjesiti predrasude nego neutralizirati razlicitosti.

 

Molim Tikia ako moze dati naziv i broj presude, jer bih ju volio cijelu procitati. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Mislim da je Sud u Strasbourgu ukoliko se zalaže za Europu koja je nastala na antifašističkoj platformi, te ukoliko su zakoni koji su u Evropi na snazi proizašli iz te platforme, strašno pogriješio. Zabraniti nekome da se odijeva u javnoj instituciji kao što je sveučilište na bilo koji način, te da time poštuje svoje religiozne zakone, u najmanju je ruku necivilizirano. a dok nisam ovo pročitao vjerovao sam da je i protuzakonito. Ako je ovo sve istina, onda bi to bio znak da se Sud u Strasbourgu uključio u takozvani "rat protiv terorizma" na zastrašujući način te da je vrijeme da Evropa preispita svoje temelje. Ja nisam musliman, ali se osjećam napadnut tom čudnom odlukom. Sloboda moga susjeda moja je sloboda. Ograničavanje njegove slobode, ograničavanje je moje slobode. Tužno je kuda ide Evropa. Tužno je kako mi mislimo da tamo žive neki bolji ljudi, koji imaju bolje zakone, koji su civiliziraniji i od kojih trebamo učiti. Nadam se da ulaskom u EU, nećemo morati primijeniti odluku iz Strasbura na naše svučilište i zabraniti muslimankama da nose marame, kršćanima križeve oko vrata i hare krišnama da briju glave. Bojim se da je ovo samo još jedan slučaj u kojem je pravo pokleknulo pred političkim interesima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija