Jump to content

Doplaztak za dijete


Miha1

Preporučene objave

S obzirom da sam HRVI sa 20%, imam li pravo na dječji doplatak.

U kućanstvu smo ja, supruga i dijete, od primanja imamo samo moju mirovinu u iznosu od 2.700,00 kn, a od toga plaćam i alimentaciju za dvoje djece iz prvog braka u iznosu od 1.100,00 kn ?

Nadam se da i alimentacija ulazi u prosjek!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Miha1 je napisao:

S obzirom da sam HRVI sa 20%, imam li pravo na dječji doplatak.

U kućanstvu smo ja, supruga i dijete, od primanja imamo samo moju mirovinu u iznosu od 2.700,00 kn, a od toga plaćam i alimentaciju za dvoje djece iz prvog braka u iznosu od 1.100,00 kn ?

Nadam se da i alimentacija ulazi u prosjek!?

 

...nama veze status hrvi sa dječim doplatkom...pravo na dječi doplatak imate ako vam mjesečna primanja podjeljena na članove obitelji ne prelaze zakonom za to predviđeni iznos...

...to bi značilo da se vaših 2700 kn djeli na 3 djela i po tome bi imali pravo na dječi doplatak... da imate recimo i suprugina primanja ista bi se zbrajala sa vašim i opet djelila na 3 djela...

...informirajte se kod HZMO o pojedinostima...mislim da se zahtjev trebao predati do 28.02. ali sve jedno raspitajte se kod HZMO o detaljima...oni će vam reći koje dokumente trebate sve prikupiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev mozes predat uvijek..(28.02 odnosi se na one koji obnavljaju pravo na dd svake godine) pravo na zaostatke imas od dana kad si podnijeo zahtjev za dd,stoga pozuri

Dohodovni cenzus i svote doplatka za djecu od 1. 1. 2009.

 

 

 

Proračunska osnovica za 2009. godinu iznosi 3.326,00 kn

 

Dohodovni cenzus (50% od proračunske osnovice) iznosi 1.663,00 kn.

 

 

Cenzusne grupe

- prva - ako prosječni mjesečni dohodak po članu kućanstva ne prelazi 16,33% proračunske osnovice (543,14 kn)

- druga - ako prosječni mjesečni dohodak po članu kućanstva prelazi 16,33% (543,14 kn), a ne prelazi 33,66% (1119,53 kn) proračunske osnovice i

- treća - ako prosječni mjesečni dohodak po članu kućanstva prelazi 33,66% (1119,53 kn), a ne prelazi 50% (1663,00 kn) proračunske osnovice.

 

Svote doplatka za djecu u 2009. godini

 

U skladu s cenzusnim grupama određene su svote doplatka za djecu i to:

- ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno ne prelazi 543,14 kn), doplatak se određuje u svoti od 299,34 kn

 

- ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 543,14 kn, a ne prelazi 1119,53 kn, doplatak se određuje u svoti od 249,45 kn

 

- ako ukupni dohodak po članu kućanstva korisnika mjesečno prelazi 1119,53 kn, a ne prelazi 1663,00 kn, doplatak se određuje u svoti od 199,56 kn

 

- za dijete bez oba roditelja ili za dijete čija su oba roditelja nepoznata ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposobni za samostalan život i rad ili ako im je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 25 %

(374,18 kn, 311,81 kn ili 249,45 kn)

- za dijete s oštećenjem zdravlja, korisniku pripada doplatak za djecu u 25% većoj svoti od pripadajuće svote doplatka

(374,18 kn, 311,81 kn ili 249,45 kn)

 

- za dijete bez jednog roditelja ili za dijete čiji je jedan roditelj nepoznat ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposoban za samostalan život i rad ili ako mu je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 15%

(344,24 kn, 286,87 kn ili 229,49 kn)

 

- za korisnike koji pravo ostvaruju prema članku 34. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, svota doplatka iznosi 374,18 kn

 

- za korisnike koji ostvaruju pravo prema članku 22. Zakona o doplatku za djecu (za djecu s težim oštećenjem zdravlja) svota doplatka iznosi 831,50 kn.

 

 

3. PRAVO NA DOPLATAK ZA DJECU

 

Članak 34.

 

Djeci smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i djeci zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata pripada doplatak za djecu u najvišem predvi­đenom iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Generacija63 puno ti hvala na trudu i na iscrpnoj obavijesti

No, nisam dobio odgovor na jedno pitanje. Naime, stvar je logike, ali nema mi logike. Naravno da moja djeca iz prvog braka ne žive samnom u kućanstvu, ali kao što sam naveo, ja također za njih izdvajam 40% od primanja, pa zar se onda moj dohodak ne dijeli na 5 a ne na 3 člana!?!?

ok, zakon je zakon, ... a ovo drugo, ... pošto sam u invalidskoj mirovini i vojni invalid, odnosi li se na mene ovaj dio u zakonu

 

- za dijete bez jednog roditelja ili za dijete čiji je jedan roditelj nepoznat ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposoban za samostalan život i rad ili ako mu je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 15%

(344,24 kn, 286,87 kn ili 229,49 kn)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Miha1 je napisao:

Generacija63 puno ti hvala na trudu i na iscrpnoj obavijesti

No, nisam dobio odgovor na jedno pitanje. Naime, stvar je logike, ali nema mi logike. Naravno da moja djeca iz prvog braka ne žive samnom u kućanstvu, ali kao što sam naveo, ja također za njih izdvajam 40% od primanja, pa zar se onda moj dohodak ne dijeli na 5 a ne na 3 člana!?!?

ok, zakon je zakon, ... a ovo drugo, ... pošto sam u invalidskoj mirovini i vojni invalid, odnosi li se na mene ovaj dio u zakonu

 

- za dijete bez jednog roditelja ili za dijete čiji je jedan roditelj nepoznat ili nepoznatog prebivališta ili potpuno nesposoban za samostalan život i rad ili ako mu je oduzeta poslovna sposobnost, pripadajuća svota doplatka, određena prema utvrđenom cenzusu, povećava se za 15%

(344,24 kn, 286,87 kn ili 229,49 kn)

 

Ovako dragi kolega!

Tvoj dohodak se djeli na clanove zajednickog kucanstva(na 5 znaci samo ako i djeca iz bivseg braka zive zajedno sa tobom u istom kucanstvu-zajednici)

Kad je zakon u pitanju onda zaboravi na logiku-(nazalost)

Potpuno te razumijem jer sam i sam imao identican slucaj(prije par godina)..naime,upisao sam i djete iz bivseg braka za dd. onda su mi trazili da dam ocitovanje sto je sa majkom djeteta.. tako da smo morali napraviti jednu zajednicku izjavu kod javnog bilj. da cu djeciji d. svakog mjeseca(njemu) doznaciti,jer bivsa nije podnosila zahtjev za dd.

Stoga ako ti djeca iz bivseg braka ne ostvaruju pravo na dd,raspitaj se kako da im ti pomognes u ostvarivanju tog prava.Ukoliko im izhodujes dd to neznaci da ces moci umanjiti im iznos alimentacije koji ih slijeduje..

 

Napominjem da je ovako bilo moguce prije 6-7 god,ali sve jedno odi u hzmo i raspitaj se malo ..ako treba i do centra za soc.skrb.

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija