Jump to content

trubnicko bolovanje - naknada


petar0001

Preporučene objave

Supruga je bila na porodiljnom te se 21.02. vratila na posao jer je beba napunila tada 1. godinu. Zeni je povecan opseg posla i unaprijedjena je te je dobila povisicu. Medjutim, ona je ponovo trudna, te joj ginekolog preporuca obavezno mirovanje zbog prirode posla, sto znaci bolovanje. E sad, ne bi htjeli riskirat sa zdravljem, a isto tako i sa novcem zato me zanima koji je datum minimum do kojeg bi trebala izdrzati da otidje na bolovanje, a da dobije od hzzo-a puni iznos place koju sad prima od 21.02. do danas? Cuo sam od nekoga 3 mjeseca i 2 isplacene place. Molim Vas za pomoc.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

laca je napisao:

Prvo, uzimaju se u obzir isplacene place a ne ugovor o radu a drugo gleda se prosjek zadnjih 6 isplacenih placa. 3 mjeseca odnosno 2 place su minimum koji mora imati zena koja je tek pocela raditi, i to se odnosi na porodiljni a ne na cuvanje trudnoce.

sretno:)

 

Hvala na odgovoru, ali, ona je tek dosla sa porodiljnog 21.02. na posao. Da li to znaci da ce joj se gledati ove sada 3 place + zadnja 3 mjeseca porodiljnog ili trudnickog ili placa prije cuvanja 1. trudnoce?

A koliko bi dobivala za cuvanje trudnoce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja mislim ( ali u to nisam sigurna pa neka odgovori neko tko je bolje upućen) da će se u prosjek uzeti plaće koje ostvari sada za vrijeme rada plus onoliko zadnjih isplata od hzzo-a koliko joj fali do 6 isplata koje su potrebne za izračun prosijeka.

isto će dobijati za vrijeme cuvanja i porodiljnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Visina naknade za vrijeme čuvanja trudnoće ovisi i tome da li supruga ima plaću veću ili manju od 4260 kn, jer za vrijeme rodiljnog dopusta (dakle, tek 45 dana prije poroda) ima pravo na punu plaću, a za vrijeme čuvanja trudnoće, dakle bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ima pravo na punu plaću ali ne više od 4260 kn.Dakle, ako ima npr. 6000 kn plaću, za vrijeme bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ima pravo samo na 4200 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sumastriborova je napisao:

1.5.2009.

uzet ce joj se u obzir placa isplacena u travnju za ozujak i u ozujku za veljacu. to su dvije place koje su dovoljne da bi se naknada place priznala u visini prosjecne place ukoliko ima neprekidni radni staz u trajanju od najmanje 12 mjeseci

 

A kako se racuna prosjecna placa? Mislim, koje i koliko placa ulazi u prosjek?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbrojit ce se te dvije place i podijeliti s brojem sati provedenih na poslu. tako dobivena satnica je temelj za izracunavanje naknade za komplikacije i rodiljni dopust (napominjem da je maksimalni iznos naknade za bolovanje odredjen u iznosu od ca 4200 kn)

nakon sto ode na rodiljni dopust do 6 mjeseci starosti djeteta dobivat ce delimitiranu naknadu.

 

primjer: njena placa je sad 5000 kn - za vrijeme komplikacija isplacuje joj se 4200, a za vrijeme rodiljnog 5000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sumastriborova je napisao:

zbrojit ce se te dvije place i podijeliti s brojem sati provedenih na poslu. tako dobivena satnica je temelj za izracunavanje naknade za komplikacije i rodiljni dopust (napominjem da je maksimalni iznos naknade za bolovanje odredjen u iznosu od ca 4200 kn)

nakon sto ode na rodiljni dopust do 6 mjeseci starosti djeteta dobivat ce delimitiranu naknadu.

 

primjer: njena placa je sad 5000 kn - za vrijeme komplikacija isplacuje joj se 4200, a za vrijeme rodiljnog 5000 kn.

 

Odlicno, hvala. Samo me jos zanima jedno, a to je koliko si sigurna da u prosjek ulaze samo zadnje dvije place? Neegdje sam nacuo da zadnjih 6 placa ulaze u prosjek pa se mislim da li ide zadnje 2 + 4 od porodiljne naknade ili od onih zadnjih placa....Ajde molim te jos ovo i onda mi je sve jasno.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za izracun naknade za bolovanje zbog komplikacija i rodiljnog dopusta dovoljne su dvije isplacene place prije mjeseca u kojem je nastupio osigurani slucaj.

 

u prosjek place se nikad ne uracunavaju naknade za rodiljni dopust. poslodavac ce u svom ER-1 obrascu za te mjesece upisati nulu. iskazat ce se samo isplacene place i broj sati na koje se odnosi isplata

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija