Jump to content

drugi brak oca-ostavinsko pitanje


ladily

Preporučene objave

Lijepo molim pošto sam nova i još nisam proučila ovaj forum da mi netko ukoliko ima slična tema uputi ili odgovori na slijedeće.

Otac udovac 75 g. mi se sprema u drugi brak. :-D Povremeno je živio sa tom ženom i dolazio kod nje u posljednje dvije godine. Uložio je u obnovu njene kuće i njihov povremeni zajednički život do sada cca. 200.000 kn. Ja i on smo suvlasnici na kući u kojoj je proveo preko 50 g. života i u zadnje dvije god. u održavanje naše zajedničke kuće koju je stekao zajednički s mojom majkom u 50 godišnjem braku- nije uložio niti jedne kune-osim povremeno računa za struju i telefon. Ja sam suvlasnik 1/4 a on 3/4. Normalno, njegova nova buduća supruga ( puno mlađa od njega )je učinila sve da nas zavadi i ne dopušta mu kontakt samnom niti mojom djecom, a niti nama ne dopušta kontakt s njim. Pokušava ga nagovoriti na sudsku tužbu protiv mene za razvrgnuće suvlasništva-da se mene skloni i da on može samostalno prodati tu kuću, jer njoj treba novac. Molim odgovor-Ukoliko se oni vjenčaju-pod predpostavkom da on umre prije nje i da joj ne potpiše nikakav ugovor o uzdržavanju ili oporuku da li ta njegova nova supruga ima ikakvo zakonsko nasljedno pravo na njegovu predbračnu imovinu-tj te 3/4 kuće-u kojoj nikad nije niti bila -niti uložila jednu lipu-a da li ja imam ikakvo pravo kao jedino dijete tražiti neki nužni dio od nje iz njene imovine koju je moj otac stekao-tj uložio kod nje za uređenje njene kuće zajedno s njom u braku i u povremnim dolascima kod nje prije njihovog braka. Ja bi voljela da on poživi još dugo, ali sumnjam s obzirom na njegovo sve lošije zdravstveno stanje i njezino ubrzano forsiranje na brak dok je još živ, jer želi na lak način steći nasljedsvo od njega. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, nije odgovor na pitanje, ali bi se nadovezala na temu.

Kod mene je situacija slična optisanoj.

Djed mog supruga se nakon bakine smrti drugi put oženio u poodmakloj životnoj dobi. Iz prvog braka ima dvoje djece. Sa drugom suprugom nije imao djece.

Druga supruga nije prije bila u braku i nema svoje vlastite djece. Imala je sestru, sestra ju je nadživjela.

Djed je umro prije svoje druge supruge.

Druga supruga je također umrla i njenu imovinu je dobila njena sesta i žena koja je o njoj skrbila.

Djed je sastavio nekakvu oporuku koja je nepotpuna, ali iza njega je ostalo dosta nerješenih vlasničkih odnosa.

Još danas nailaziomo na neke dijelove zemljišta gdje je on u suvlasništvu.

Ali nakon njegove smrti za imovinu koju nije naveo u opruci (naknadno pronađenu) zakonski nasljednici su osim dvojice sinova i ta druga supruga (tj. njeni nasljednici).

Kako star ide u praksi?

Druga supruga se kod naknadno pronađene imovine pojavljuje i "upliće" sinovima iz prvog braka, a da li oni imaju ikakvo pravo na njenu imovinu, kao sinovi njenog pokojnog supruga?

Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobro to je jasno, hvala vam, ali ako u tom drugom braku nema djece i ako je otac umro prije.

Druga supruga nasljedila je očevu imovinu u jednakim djelovima sa djecom pokojnog.

Da li djeca nasljeđuju imovinu iza druge supruge (pomajke) koja nema vlastite djece?

To je ono što me muči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Ude, dilema riješena.

Dakle djeca ne nasljeđuju iza maćehe (zato se valjda i zove maćha).

Tako sada imamo apsurd da ta žena koja je svega nekoliko godina bila u braku sa pokojnim ima 2/6 u obiteljskoj grobnici, gdje je zakopana prava supruga, i pokojni i njihovi preci...

A ona sama (maćeha je također je već mrtva) zakopana je u svojoj obiteljskoj grobnici.

I sad dio obitljske grobnice 2/6 imaju neki daljnji nasljednici te maćehe.

Aposurdno.

U svakom slučaju hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja opet produbljujem temu, ako mi netko može pomoći bila bih mu zahvalna.

Dakle,

Pokojni djed bio je oženjen 2 puta. U prvom braku imo je 2 sina. Nakon bakine smrti oženio se po drugi put (u poodmakloj životnoj dobi). Druga žena (maćeha) ga je nadživjela. Nisu imali zajedničke djece, niti je ta maćeha imala svoje djece.

Maćeha je svoju vlastitu imovinu (i onu koju je nasljedila od pok. djeda) ostavila nekim ljudima koji su navodno o njoj skrbili.

Evo konačno i problema...

Pronašli smo zemljište koje glasi na majku pok. djeda.

Jasno mi je da se sada treba provesti ostavinsku raspravu iza djeda.

Ali muči me da li maćehini nasljednici imaju pravo na tu "naknadno pronađenu imovinu", ili kako li se vć zove.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija