Jump to content

ustupanje zemljišta suvlasnicima


splitskimag

Preporučene objave

Suvlasnik sam sa braćom i rođacima na više čestica za svoj idealni dio. Nakon pravomoćnosti rješenja uknjiženi smo svi suvlasnici na zemljišniku, naravno za idealne dijelove. Zanima me slijedeće:

1. Možemo li nakon uknjižbe ustupati odnosno "prenositi" neke dijelove pošto su neodređeni ali odredivi i što ugovor mora sadržavati ( gdje bih mogao naći nekakvu šprancu " Ugovora o prijenosu nasljednog dijela "da vidim kako to izgleda )?

2. Kakva je razlika između ustupanja potomku ( znam da se na ovo ne plaća porez jer je ravna linija ) i ustupanja suvlasniku ( drugom sunasljedniku npr. bratu ) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Uobičajeni su u tim slučajevima Ugovor o kupoprodaji i ugovor o darovanju .

 

Porez ne plaćaju potomci vlasnika djeca, unuci ,međutim braća ,i kada djeca ustupaju , prodaju ili daruju roditeljima tada se plaća porez po stopi od 5% za svaku vrstu otuđenja .

 

U NN ćete naći kupoprodajni ugovor i darovni .Ugovori moraju biti ovjereni od javnog bilježnika i plaćen porez tek nakon toga slijedi uknjižba .

 

Pozdrav ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

......međutim braća ,i kada djeca ustupaju , prodaju ili daruju roditeljima tada se plaća porez po stopi od 5% za svaku vrstu otuđenja .

 

Netočno.

 

Braća plaćaju porez, ali kada se daruje roditeljima, onda ne.

 

Zakon o porezu na promet nekretnina, članak 13., stavak 1. :

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja

 

Braća (ili sestre) mogu izbjeći plaćanje poreza ako je živ koji od roditelja tako da poklone roditelju, a ovaj odmah bratu ili sestri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

splitskimag je napisao:

Suvlasnik sam sa braćom i rođacima na više čestica za svoj idealni dio. Nakon pravomoćnosti rješenja uknjiženi smo svi suvlasnici na zemljišniku, naravno za idealne dijelove. Zanima me slijedeće:

1. Možemo li nakon uknjižbe ustupati odnosno "prenositi" neke dijelove pošto su neodređeni ali odredivi i što ugovor mora sadržavati ( gdje bih mogao naći nekakvu šprancu " Ugovora o prijenosu nasljednog dijela "da vidim kako to izgleda )?

2. Kakva je razlika između ustupanja potomku ( znam da se na ovo ne plaća porez jer je ravna linija ) i ustupanja suvlasniku ( drugom sunasljedniku npr. bratu ) ?

 

Osim spomenutog čl. 13., st. 1. Zakona o porezu na promet nekretnina, uputio bih vas i na:

 

- čl. 13. st.3.

(porez ne plaćaju) braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

 

i na čl.11. st.8.

- (ne plaćaju) osobe koje stječu određene posebne dijelove nekretnine razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva nekretnina, do iznosa vrijednosti njihovog suvlasništva, odnosno zajedničkog vlasništva prije razvrgnuća.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija