Jump to content

naknada štete


exit

Preporučene objave

rok potrazivanja za naknadu stete iznosi 3 g. i tece od kad je ostecenik doznao za stetu i za osobu koja je stetu ucinila (to je subjektivni rok). u svakom slucaju potrazivanje zastarijeva za pet godina od kada je steta nastala (objektivni rok).

kod neispravnog proizvoda rok je 3 g. otkad je osteceni saznao ili morao saznati za stetu, neispravnost i za osobu koja je stetu ucinila, a objektivni je rok 10 g. od dana stavljanja u promet neispravnog proizvoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

qwer je napisao:

I omiljeno im pitanje, koje nisam našao u knjizi, ali ima u zakonu; zastarijeva za 10 g ako se radi o kaznenom djelu.

 

ali, u zakonu pise da zastarijeva za vrijeme za koje zastarijeva progon za to kd (ako je zastara za progon duza).

 

ne znam gdje pise 10 godina, ne mogu naci :misli:, daj pliz clanak!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

exit je napisao:

Hvala. I pitanje: koliko detaljno treba učit pojedine ugovore i da li sve?

 

ponajprije treba znati koje ugovore sadrzi zoo. pitaju dosta ugovor o dosmrtnom/dozivotnom uzdr., razlike, pa kupoprodaju, razlike zajam-ugovor o kreditu, zajam i posudba, itd.

 

no pitaju i ugovore po posebnim zakonima (obradjeno u klaricu) - po zakonu o najmu stanova, zakupu zemljista, pa poljopr. zemljista...najbolje je pogledati pitanja, iz tog ces skuziti na sto trebas posebno obratiti paznju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue je napisao:

qwer je napisao:

I omiljeno im pitanje, koje nisam našao u knjizi, ali ima u zakonu; zastarijeva za 10 g ako se radi o kaznenom djelu.

 

ali, u zakonu pise da zastarijeva za vrijeme za koje zastarijeva progon za to kd (ako je zastara za progon duza).

 

ne znam gdje pise 10 godina, ne mogu naci :misli:, daj pliz clanak!

 

Ne znam ni ja, možda i ne piše baš tako, ali sam to pitanje vidio i pored njega odgovor 10 g. Ko zna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naknada štete: subjektivni rok 3. god., objektivni 5. god (baš kao što je Sue i napisala). Zastara je duža ako je za to kazneno djelo Kazanenim zakonom predviđena zastara k. progona duža od 5. god.

 

Taj rok od 10 godina se pojavljuje kao zastarni rok za tradžbine utvrđene sudskom presudom ili odlukom nekog dr. nadležnog tijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija