Jump to content

čuvanje trudnoće + porodiljski dopust


Emica222

Preporučene objave

Veliki pozdrav,zovem se Ema i javljam se prvi put.

Kolegica i ja imamo par pravnih pitanja na koja od poznanika dobivamo nestručne odgovore pa smo se odlučile javiti vama za pomoć :-)

Dakle ovako:

Radim u firmi godinu dana i imam jedno dijete. Radimo na drugom djetetu (umjetna oplodnja) i vjerojatno ćemo imati blizance.

Pitanja:

-Ako odem na čuvanje trudnoće, koliki postotak od plaće bi primala do poroda?

-Ako dobijem blizance,koliko maksimalno porodiljskog mogu dobiti (obzirom da imam već 1 dijete)

-Firma stoji dosta loše (recesija je kriva za sve :-) pa me zanima: ako se za vrijeme mog čuvanja trudnoće ili porodiljskog dopusta zatvori firma što se događa sa mojim stažom i isplatom plaća?

 

Hvala vam unaprijed :skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Emica222 je napisao:

Veliki pozdrav,zovem se Ema i javljam se prvi put.

Kolegica i ja imamo par pravnih pitanja na koja od poznanika dobivamo nestručne odgovore pa smo se odlučile javiti vama za pomoć :-)

Dakle ovako:

Radim u firmi godinu dana i imam jedno dijete. Radimo na drugom djetetu (umjetna oplodnja) i vjerojatno ćemo imati blizance.

Pitanja:

-Ako odem na čuvanje trudnoće, koliki postotak od plaće bi primala do poroda?

-Ako dobijem blizance,koliko maksimalno porodiljskog mogu dobiti (obzirom da imam već 1 dijete)

-Firma stoji dosta loše (recesija je kriva za sve :-) pa me zanima: ako se za vrijeme mog čuvanja trudnoće ili porodiljskog dopusta zatvori firma što se događa sa mojim stažom i isplatom plaća?

 

Hvala vam unaprijed :skakuce:

Pozdrav od mame blizanaca!

Evo odgovora na neke od Vaših dilema.

Ako ste punih godinu dana u radnom odnosu ostvarujete pravo na rodiljnu/roditeljsku naknadu koja se isplaćuje preko HZZO-a, a ne poslodavca.

Ovisno o visini Vaše plaće, naknada za vrijeme komplikacija iznosit će maksimalno 4257,00 kn. Kažem ovisno o visini plaće, jer ukoliko imate niska primanja i naknada je manja.

Rođenjem blizanaca ostvarujete pravo na 6 mjeseci rodiljnog dopusta i 30 mjeseci roditeljskog dopusta (ukupno 3 godine).

Ukoliko firma propadne, Vi ćete izgubiti radno mjesto, a time Vam i prestaje teći staž.

Što se naknada tiče, kao što sam već rekla, sve naknade za vrijeme komplikacija u trudnoći kao i isplate nakon rođenja djeteta idu na teret HZZO-a. Prvih 6 mjeseci naknade su delimitirane, tj. kretat će se u visini vaše mjesečne plaće. Drugih 6 mjeseci iznosit će do maksimalno 2660,00 kn ili manje, a od godinu dana djetetova života pola proračunske osnovice tj. 1663,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga mama blizanaca, hvala na odgovoru :-)

Prihvatljivo mi je sve, posebno mi se sviđaju one 3 godine nakon poroda (nisam neradnik, ali je u firmi koma situacija i dosta mi je svega, a i pretpostavljam da se par s troje djece bez baka servisa bas i ne snađe lako dok klinci malo ne porastu)

 

Ukoliko firma propadne, Vi ćete izgubiti radno mjesto, a time Vam i prestaje teći staž.

 

Ovaj dio me brine...tko zna, mozda nas netko kupi pa se ne zatvorimo... :-(

:ljubav:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se zaista dogodi da firma "propadne" nije nužno da će vam prestati staž osiguranja u mirovinskom osiguranju. Ukoliko se prijavite kod kao HZZZ kao nezaposlena osoba i po toj osnovi kasnije ostvarite pravo na rodiljnu/roditeljsku naknadu, staž osiguranja i dalje ide do okončanja korištenja tog prava.........a to se pravo kod HZMO ostvaruje na zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Emica222 je napisao:

Veliki pozdrav,zovem se Ema i javljam se prvi put.

Kolegica i ja imamo par pravnih pitanja na koja od poznanika dobivamo nestručne odgovore pa smo se odlučile javiti vama za pomoć :-)

Dakle ovako:

Radim u firmi godinu dana i imam jedno dijete. Radimo na drugom djetetu (umjetna oplodnja) i vjerojatno ćemo imati blizance.

Pitanja:

-Ako odem na čuvanje trudnoće, koliki postotak od plaće bi primala do poroda?

-Ako dobijem blizance,koliko maksimalno porodiljskog mogu dobiti (obzirom da imam već 1 dijete)

-Firma stoji dosta loše (recesija je kriva za sve :-) pa me zanima: ako se za vrijeme mog čuvanja trudnoće ili porodiljskog dopusta zatvori firma što se događa sa mojim stažom i isplatom plaća?

 

Hvala vam unaprijed :skakuce:

 

imam slično pitanje tj nadopunu pitanja, ako je firma ode u stečaj za vrijeme čuvanja trudnoće, zar nije obaveza prijaviti se na hzzz kao nezaposlena osoba? Ako se prijavim na hzzo kao nezaposlena osoba onda dobivam iznos porodiljne naknade za nezaposlene osobe (1700 kn? ili tako nešto, odnosno na čuvanju 900 kn).

U principu zanima me ako sam na čuvanju trudnoće i firma mi ode u stečaj, da li i dalje imam pravo na iznos od 4200 kn na čuvanju i punu plaću prvih 6 mjeseci? Odnosno da li mogu ne prijaviti se na hzzz (pretpostavljam da imam prekid staža i nemam više zdravstveno osiguranje ako se ne prijavim)..

malo konfuzno pitam, ali nadam se da ćete razumjeti što mislim i da će mi netko moći pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je firma ode u stečaj za vrijeme čuvanja trudnoće, zar nije obaveza prijaviti se na hzzz kao nezaposlena osoba?

 

Je, u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, no u tom slučaju prijavljuješ se na jednu drugu osnovu osiguranja prema kojoj ostvaruješ pravo na naknadu za vrijeme bolovanja do dana stupanja na rodiljni dopust

 

U principu zanima me ako sam na čuvanju trudnoće i firma mi ode u stečaj, da li i dalje imam pravo na iznos od 4200 kn na čuvanju i punu plaću prvih 6 mjeseci? Odnosno da li mogu ne prijaviti se na hzzz (pretpostavljam da imam prekid staža i nemam više zdravstveno osiguranje ako se ne prijavim)..

malo konfuzno pitam, ali nadam se da ćete razumjeti što mislim i da će mi netko moći pomoći.

 

Imaš pravo na tih maksimalnih 4250 kn za vrijeme bolovanja naravno ukoliko zadovoljavaš uvjete za isplatu tako nečeg, no rodiljna će naknada biti 1663 kn jer nju u tom slučaju ostvaruješ kao nezaposlena osoba (ako sam dobro shvatio, u trenutku stupanja na rodiljni dopust niste u radnom odnosu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imaš pravo na tih maksimalnih 4250 kn za vrijeme bolovanja naravno ukoliko zadovoljavaš uvjete za isplatu tako nečeg, no rodiljna će naknada biti 1663 kn jer nju u tom slučaju ostvaruješ kao nezaposlena osoba (ako sam dobro shvatio, u trenutku stupanja na rodiljni dopust niste u radnom odnosu).

 

Hvala na odgovoru. Još me samo zanima ako firma ode u stečaj nakon što meni završi čuvanje trudnoće i već krene rodiljni dopust, da li prvih 6 mjeseci imam pravo na naknadu u iznosu cijele plaće ili automatski s datumom otkaza prestaje isplata cijelog iznosa plaće i počinje isplata iznosa za nezaposlene osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija