Jump to content

Mirovina po članu 6a


roce66

Preporučene objave

Vaše pravo koje ostvarujete kao osiguranik HZMO a koje se sastoji od mirovine ostvarene po čl. 6.a nije nasljedno -prenosivo, ali ako netko (član obitelji,...)ispunjava uvjete ZOMO-a on može ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu temeljem toga što ste vi primali invalidsku mirovinu po 6.a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zobeni je napisao:

Mirovina po članku 6a je kao i svaka druga mirovina (starosna, prijevremena starosna, invalidska) nasljedna u skladu sa zakonskim uvjetima.

 

Pa neće bit baš tako:

 

Članak 5. stavak 1. ZOMO:

"Prava iz mirovinskog osiguranja neotuđiva su osobna materijalna prava, ne mogu se prenijeti na drugoga niti se mogu naslijediti.

Dospjela novčana primanja koja nisu isplaćena do smrti korisnika mogu se nasljeđivati, a novčana primanja iza korisnika koji nema nasljednika pripadaju RH, odnosno državnom proračunu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dobro, mislim da je termin "nasljedna" iz pitanja pogrešno postavljen, a da se pn prvenstveno odnosi na to da li supružnik ili djeca nakon smrti osobe koja je primala takvu mirovinu (po članku 6a) mogu u skladu sa zakonom istu "nasljediti". Dakle, to je mirovina kao i svaka druga i nema razlike. Ovo pišem iz razloga jer mnoge djelatne vojne osobe to pitaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da možda sam krivo formulirao pitanje "nasljedna".

Jednostavno, odem u mirovinu po čl. 6a i odem nedaj Bože na drugi svijet. Pitanje, da le će moja supruga koje je nezaposlena ili moja djeca koja još uvijek idu u školu, dobivati moju mirovinu. To pitanje postavljeju mnogi DVO. Nitko nema siguran odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roce66 je napisao:

...To pitanje postavljeju mnogi DVO. Nitko nema siguran odgovor.

Iz odgovora na ovom forumu (morskywuk, ...) vam je sigurno: ako ste korisnik invalidske mirovine po 6.a tada u slučaju vaše smrti djeca ( i drugi...) će pod uvjetima iz ZOMO imati pravo na obiteljsku mirovinu kojoj će osnov biti vaša invalidska mirovina. Malo crnog humora: pravac HZMO s dokazom o ispunjavanju prvog uvjeta (smrti...) i dobiti ćete pravi odgovor! Sory, nadam se da nisam pretjerao s crnjakom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

roce66 je napisao:

...To pitanje postavljeju mnogi DVO. Nitko nema siguran odgovor.

Iz odgovora na ovom forumu (morskywuk, ...) vam je sigurno: ako ste korisnik invalidske mirovine po 6.a tada u slučaju vaše smrti djeca ( i drugi...) će pod uvjetima iz ZOMO imati pravo na obiteljsku mirovinu kojoj će osnov biti vaša invalidska mirovina. Malo crnog humora: pravac HZMO s dokazom o ispunjavanju prvog uvjeta (smrti...) i dobiti ćete pravi odgovor! Sory, nadam se da nisam pretjerao s crnjakom...

da se malo nadovežem na "crni humor" (naravno, nadam se da će ovo biti shvaćeno dobronamjerno):

nemojte se žuriti u odlasku na onaj svijet :) jer niti ta obiteljska mirovina kojoj bi osnov bio vaša invalidska mirovina po 6.a nije "bog zna kaj" već je i ona (čini mi se, neka me netko ispravi...)samo nekih 70% od vaše mirovine pa i sami vidite da nije baš nešto...zato, molim fino, :idemo: crne misli na stranu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija