Jump to content

zamjena kuća - stan


Lukas79

Preporučene objave

nakon što zamijenite stan sa tetinom kućom tu kuću darovnim ugovorom možete prenijeti na sinove. Budući sa ste u srodstvu oni neće platiti porez na darove.Samo u poreznoj priložite uz takav ugovor rodne listove vaših sinova. Kada vam porezna stavi žig na ugovor, s takvim ugovorom odete u gruntovnicu i zatražite vi(ili sinovi ako su ponoljtni) uknjižbu prava vlasništva.

S tim da prehodno morate sebe uknjižiti kao vlasnika nakon zamjene.

 

U ugovoru o darovanju upišite obojicu kao obdarenike i automatski će udio biti 50-50

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali tada on plaća porez i to na razliku kvadrata.

ako je napravljena zamjena.

teta neplaća (stan je manji).

 

ako daruješ stan teti tada teta na stečenu imovinu plaća porez. ti više ne posjeduješ stan ( a predpostavljm niti drugu useljivu nekretninu).isto se odnsi na suprugu.

 

tete pokloni kuću tvojim sinovima i svako ima pravo na popust pri plaćanju poreza i to za 50m2

 

 

ali treba imati povjerenja da će dogovoreno biti i izvršeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogrešno!

 

Porez se ne plaća samo između supružnika i po ravnoj liniji srodnika (sa predaka na potomke).Ili ako se radi o sticanju prve nekretnine.

 

Na zamjenu nekretnina plaća se porez. Izuzetak je razvrgnuće suvlasničkih zajednica.

 

U vašem slučaju teta ne može izbjeći porez.

Napravite kupoprodajne ugovore. Teta prodaje svakom od vaših sinova polovinu kuće (prva nekretnina, ne plaćaju porez) , a vi prodajete teti stan. Teta ne može izbjeći porez.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima, ja sam znao da mi teta ne može izbjeći porez na stan nego me zanimalo da li će moji sinovi platiti porez na kuću pošto im je prva nekretnina. I ne znam da li da napravimo ugovor o međusobnom darivanju (ja darujem njoj stan a ona meni daruje kuću) ili da si prodamo kao što si reko: ja njoj stan a ona mojim sinovima po pola kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod zamjene nekretnina plaća se porez na razliku kvadratue ostvarene zamjenom.

teta je imala kuću koja je veća od stana znači ona neplaća porez na razliku kvadrature.dobila manju nekretninu.

vi ste imali stan koji je manji od kuće znaći plaćate porez na razliku kvadrature .

(kuća 120m2 - stan 60m2 = 60 m2 oporezivo za stjecatelja veče nekretnine)

 

teta plaća porez samo kod kupoprodajnog ugovora (kupi tvoj stan da nebi više imao nekretnine da bi djeca mogla koristiti porezno oslobođenje od 50m2)

teta proda kuću tvojoj djeci čiji si zakonski zastupnik i sve potpisuješ umjesto njih (ako se malodobni).povjerenje je bitno

djeca ostvaruju porezni popust zato što niko u domaćinstvu neposjeduje stambeni prostor.

 

ali mislim da ti je najjednostavnije izvršiti zamjenu nekretnina sa tetom.

platiš porez na novostečenu razliku kvadrature na nekretnini

a ne na cijelu nekretninu.

teta nema poreza zato što zamjenom dobije manju nekretninu.

novostečenu nekretninu daruješ djeci .

nema poreza kad roditelji daruju djecu.

 

izračunaj.

uzmi u obzir cijenu ovjere ugovora kod javnog bilježnika i provedbu ugovora u gruntovnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

....kod zamjene nekretnina plaća se porez na razliku kvadratue ostvarene zamjenom... teta nema poreza zato što zamjenom dobije manju nekretninu...

 

Ne, netočno!

 

Zakon o porezu na promet nekretnina, čl. 6,

 

(2) Obveznik poreza na promet nekretnina pri zamjeni nekretnina je svaki sudionik u zamjeni i to za vrijednost nekretnine koju stječe.

 

 

Prema prijašnjem zakonu plaćao se porez samo na razliku vrijednosti. Sada oba stjecatelja plaćaju porez, osim ako nisu oslobođeni po drugoj osnovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

 

"3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju

Članak 13.

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,"...

 

 

 

dakle djeca ne plaćaju porez ako im otac daruje kuću, o tome pričam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mati77 je napisao:

dakle djeca ne plaćaju porez ako im otac daruje kuću, o tome pričam!

 

To im ništa ne znači ako prije plati porez na zamjenu nekretnine sa tetom.

 

Da rezimiram - teta ne može izbjeći plaćanje poreza, a sinovi Lukasa79 samo ako (po 50 m2 nekretnine svaki) steknu direktno od tete; neovisno darovnim ili kupoprodajnim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

III. POREZNI OBVEZNIK

Članak 6.

 

(2) Obveznik poreza na promet nekretnina pri zamjeni nekretnina je svaki sudionik u zamjeni /i to za vrijednost nekretnine koju stječe. /

 

znači u zamjeni daje stan od 60m2 a dobije kuću od 100m2

stečena imovina je 40m2

 

Ovaj članak Zakona samo pojašnjava da svaki sudionik plaća porez za nekretninu koju stječe, a ne za onu koju daje u zamjenu.

I to porez na punu vrijednost, ne na razliku (bilo u 'kvadratima' ili financijsku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija