Jump to content

obiteljska mirovina


Doroteo

Preporučene objave

Poštovani!

 

Moja baka je podnijela zahtjev za obiteljsku mirovinu iza smrti mog oca (svoga sina).

 

Zanima me tumačenje zakonskog članka kojega ću citirati:

U Zakonu o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 102/98., 127/00., 59/01., 109/01., 147/02., 117/03., 30/04., 177/04. i 92/05.) u članku 21. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Smatra se da je osiguranik, odnosno korisnik mirovine uzdržavao člana obitelji iz stavka 1. ovoga članka:

1. ako je član obitelji živio s njime u zajedničkom kućanstvu i nema VLASTITIH prihoda dovoljnih za uzdržavanje, jer nema dohodak od poljoprivrede i šumarstva ili ako mu drugi stalni prihod u trenutku smrti osiguranika ili korisnika mirovine nije bio veći od 66% svote najniže starosne mirovine određene za 15 godina mirovinskog staža prema ovome Zakonu, ili

2. ako član obitelji nije živio s njime u zajedničkom kućanstvu i nema VLASTITIH prihoda dovoljnih za uzdržavanje prema točki 1. ovoga stavka, a umrli osiguranik odnosno korisnik mirovine redovito mu je osigurao sredstva za uzdržavanje u prosječnoj svoti od najmanje 80% svote najniže starosne mirovine određene za 15 godina mirovinskog staža prema ovome Zakonu.«

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) Pravo na obiteljsku mirovinu ostvareno prema stavku 2. ovoga članka prestaje kada dođe do promjene u prihodima korisnika mirovine, tako da isti pređu svotu iz stavka 2. ovoga članka.«

 

U rješenju je baka odbijena iako nema nikakvih vlastitih primanja jer njezin suprug, moj djed ima mirovinu od 1300 kn.

Zanima me Vaše mišljenje. Da li se mirovina supružnika može smatrati vlastitim prihodom?

Na predmetno je rješenje uložila žalbu smatrajući isto nezakonitim.

Molim cijenjeno mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija