Jump to content

stecaj d.o.o.


bumba

Preporučene objave

Pozdrav svima,

zanima me jel bi me netko mogao uputiti u postupak stecaja poduzeca koje ne posluje vec vise od 6 godina, ima li mozda mogucnost nekog skracenog postupka i koliki su troskovi?

poduzece ima dugovanja prema drugim drustvima i prema poreznoj, ali zbog nedostatka sretstava i imovine nitko do sada nije nista pokretao.

jos jedno pitanje, sto je u slucaju stecaja sa osnivacima drustva,mogu li zbog duga prema poreznoj biti kazneno gonjeni?

unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Upravo zbog toga što firma nema imovine a dugovi vremenom samo rastu trebalo se što prije pokrenuti postupak stečaja (odnosno u ono vrijeme likvidacije), inače postoji kaznena odgovornost uprave (odnosno osnivača ako su ovi ujedno članovi uprave), ako se na vrijeme ne pokrene postupak stečaja (21 dan nakon stjecanja uvjeta za stečaj).

Uglavnom, trgovačkom sudu gdje je firma registrirana pošaljete prijedlog za otvaranje stečajnog postupka, platite pristojbu, ako nemate ništa od imovine tada bi postupak trebao brzo završiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bumba je napisao:

Pozdrav svima,

zanima me jel bi me netko mogao uputiti u postupak stecaja poduzeca koje ne posluje vec vise od 6 godina, ima li mozda mogucnost nekog skracenog postupka i koliki su troskovi?

poduzece ima dugovanja prema drugim drustvima i prema poreznoj, ali zbog nedostatka sretstava i imovine nitko do sada nije nista pokretao.

jos jedno pitanje, sto je u slucaju stecaja sa osnivacima drustva,mogu li zbog duga prema poreznoj biti kazneno gonjeni?

unaprijed hvala!

 

 

Najbolja varijanta i najeftinija za vas je da ukoliko ste imali zaposlenike i ostali im dužni određeni iznos na ime plače da netko od zaposlenika pokrene stečaj.

Što se tiče kaznene odgovornosti vezano za dug prema poreznoj upravi (odgovoran je direktor društva a ne osnivač, a što može biti jedna osoba) ukokliko nije bilo utaje poreza (namjerno krivo manje obračunavanje u vašu korist ili neovlašteno preusmjeravanje financijskih sredstava da bi time oštetili poreznu upravu) nema kaznene odgovornosti direktora. Znači mora postojati dokaz za malverzacije da bi se direktor mogao kazneno goniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Lijepo Vas molim ako možete malo preciznije objasniti ovaj izraz "ukoliko ima uvjeta za stečaj". Firma nema novaca na računu, nema imovine, nije dužna za doprinose niti dobavljačima. Dužna je jedino vlasniku i direktoru firme za njegovih desetak plaća (vlasnik, istovremeno i direktor je jedna osoba a i jedini je zaposlenik).E sad bi želio tu firmu ugasiti a čini se da je najjeftinije stečaj koji pokreće zaposlenik zbog neisplaćenih plaća.

 

S poštovanjem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

 

Imam par pitanja u vezi s prijavom tražbine u stečajnom postupku.

 

Kao prvo, firma u kojoj sam radila nije mi plaćala doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Budući da je objavila stečaj da li mogu doprinose naplatiti prijavom tražbine?

 

Drugo. Istovremeno sam za tu firmu bila i vanjski suradnik za koju sam putem obrta ispostavljala R2 račune za obavljene prijevode. Kako ih više ne mogu naplatiti normalnim putem da li i njih mogu naplatiti prijavom tražbine? Radi se o malom iznosu, 1800,00 kn, i da li se to uopće isplati?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete,tražbine prijavljujete isključivo stečajnom upravitelju na njegovu adresu navedenu u rješenju o otvaranju stečaja,koja je objavljena u Narodnim novinama te u roku,navedenom u istom.

 

Sudska pristojba za prijavu tražbine plaća se u iznosu 2% od vrijednosti prijavljene tražbine (ali ne više od 500 kn).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija